Zájem o lék proti prasečí chřipce Tamiflu roste (28. 4. 2009)

Zájem o lék proti prasečí chřipce Tamiflu roste (28. 4. 2009) | foto: Reuters

Na prasečí chřipku jsme připraveni, uklidňují jihomoravští epidemiologové

  • 1
Přestože desítky Jihomoravanů už navštívily lékaře s pocitem, že se nakazili prasečí chřipkou, odborníci dosud žádný takový případ onemocnění v kraji nezaznamenali. Uvedla to vedoucí epidemiologického odboru Krajské hygienické správy v Brně Renata Vaverková.

Virus prasečí chřipky je nebezpečný především proto, že je nový a lidé vůči němu dosud nemají vytvořeny protilátky. Lékaři však varují před panikou, průběh nemoci se od klasické chřipky příliš neliší a léčba je rovněž podobná.

V Brně se nechali vyšetřit tři lidé, mimo metropoli pak desítky jiných. "Nejvíce se obávají ti, kteří k tomu nemají jediný důvod, protože z území kraje nevytáhli paty," řekla Vaverková. Podle ní by důvod k návštěvě lékaře měli mít především lidé, kteří v předchozích 14 dnech pobývali v Mexiku a oblastech, kam se virus rozšířil. - Čtěte: „Jsem zvědavá, jak to s chřipkou dopadne,“ hlásí brněnská studentka z Mexika

Důvod k panice podle Vaverkové určitě není. Jižní Morava je podle ní na možný příchod chřipky dostatečně připravená. "Jsme v neustálém kontaktu s infekčními klinikami, máme k dispozici odběrové materiály. Léků je dostatek," potvrdila.

Do ulic Mexico City se bez roušky odhodlá kvůli prasečí chřipce málokdo. (28. dubna 2009)

Stejně tak zdůrazňuje, že si lidé špatně interpretují výraz pandemie. "Znamená to, že v krátké době onemocní větší počet lidí, rozhodně to nesouvisí s větším počtem úmrtí," vysvětlila epidemioložka. Příznaky prasečí chřipky jsou navíc mírnější než například u běžné sezonní chřipky, na kterou každoročně zemře přibližně pět procent nemocných.

Vaverková poukazuje i na to, že odborníci vyvíjejí novou vakcínu proti viru A/H1N1, známému právě pod jménem prasečí chřipka. "Vytvořit ji a pak sériově vyrobit, to je otázka několika měsíců," sdělila epidemioložka.

"Zpanikařila jsem, chtěla jsem jít okamžitě do lékárny a nakoupit si potřebné věci. Manžel mi ale vysvětlil, že riziko nákazy je malé. Ale stejně se pořád obávám, že to k nám přijde a že to postihne mé blízké," tvrdí mladá žena z Brna, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle Vaverkové je zcela zbytečné podléhat takové panice. "Pokud někdo má potíže, necítí se dobře, má horečku, ale nebyl v poslední době v Mexiku, neznamená to, že je nakažen prasečí chřipkou," vyvrací epidemioložka mylné představy lidí.

Chřipka? Děláme si z toho legraci

Někdo riziko nákazy prasečí chřipkou řeší více, než je potřeba, někdo si z něj naopak vůbec nic nedělá. Jako třeba třiadvacetiletý Michal Zich z Kobylí.

Prasečí chřipka se nevyhýbá ani nejmenším dětemŠíří vědci strach bezdůvodně? Epidemiologové se hájí, že mají důvod alarmovat svět.

"Žádný lék ani roušku jsem si nekoupil. Upřímně řečeno, to šílenství kolem toho na mě vůbec nedolehlo," přiznává mladík. Jak sám říká, je to možná tím, že se s konkrétním dopadem nebezpečí nákazy tváří v tvář dosud nesetkal a v každodenním životě ho hrozba nemoci nijak nepoznamenala.

"Je přece velmi málo pravděpodobné, že se nakazím já nebo někdo z mých blízkých. Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by panikařil. Spíš mám kolem sebe lidi, kteří si z toho dělají legraci," připustil Zich. - Čtěte také: Televize Nova propustila reportéra za „chrochtání“ na blogu

Pokud by se skutečně stalo, že by prasečí chřipka propukla i na Moravě, neměli by se lidé nechat strhnout hysterií, že se nevyléčí a zemřou.

"Virus prasečí chřipky je nový typ viru, na který si lidský organismus dosud nevytvořil protilátky, proto onemocní více lidí než kvůli viru běžné chřipky. Léčit se dá i standardní léčbou chřipkového onemocnění," uklidňuje Vaverková.