Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na soud dorazilo kvůli volbám dvacet stížností, ne všemi se ale bude zabývat

  8:00aktualizováno  8:00
Dvě desítky stížností v souvislosti s komunálními volbami na jihu Moravy obdržel brněnský krajský soud. Právě v pátek byl přitom poslední den, kdy bylo možné k této instituci stížnost pro porušení volebního zákona podat.

Krajský soud v Brně dostal celkem dvě desítky stížností na komunální volby v Jihomoravském kraji. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle místopředsedy soudu Petra Sladkého toto číslo nijak nevybočuje z obvyklého průměru a je zhruba stejné jako po posledních komunálních volbách před čtyřmi lety.

"Mohu prozradit, že jsme přijali podněty na prošetření voleb například v Bučovicích, Břeclavi a Ostopovicích," uvedl místopředseda soudu. Ten uvedl, že v drtivé většině případů vznášejí námitky soukromé osoby.

Ty se ohradily třeba proti postupu volební komise při posuzování neplatných volebních lístků, konkrétním zvoleným kandidátům či k volbám jako takovým. Konkrétní případy ale místopředseda soudu, který už některé podněty řeší, komentovat blíže nemohl.

"Mohu jen sdělit, že v Bučovicích podalo podnět Sdružení nestraníků," řekl Sladký. Proti čemu se toto sdružení ohrazuje, se ale zjistit nepodařilo.

Soud musí stížnost projednat do dvaceti dní

Krajský soud v Brně má podle jeho místopředsedy za zákona dvacet dnů od podání podnětu na jeho prošetření. Některé podněty nemají přitom charakter řádné stížnosti a mají navíc formální nedostatky, takže je soud prošetřovat nebude.

"Mezi stížnostmi na průběh voleb není zatím žádný podnět na jejich prošetření z Lednice. Ale lhůta ještě nekončí," řekl Sladký pár hodin před jejím vypršením. V Lednici totiž na kandidátce tamního Okrašlovacího spolku figuroval lídr sdružení zároveň jako zmocněnec, což přímo odporuje volebnímu zákonu.

"Už jsem zažil i opakování voleb kvůli mnohem méně závažné chybě," předpovídal politolog Stanislav Balík. K tomu ale zřejmě v Lednici nedojde.

Ve Veselí nad Moravou se volby opakovat nebudou

Na poslední chvíli "ucukli" s uvažovanou žalobou také kandidáti ČSSD z Veselí nad Moravou. Tam se v posledních dnech rozhořela aféra kolem neoprávněného užití akademického titulu v předvolební kampani (více čtěte ZDE).

"Petr Horehleď za TOP 09 v ní užil na billboardech i volebních lístcích titul PhDr., ačkoliv jej dosud nedrží," upozornil veselský zastupitel a poslanec za ČSSD Ivan Ohlídal.

Tato "nerozvážnost", jak Horehleď později uvedl v písemném prohlášení, jej stála post v příštím vedení města. "Budeme na něj apelovat, aby se vzdal i zastupitelského mandátu. Člověk, který lže, nemůže být důvěryhodný pro voliče, ani pro své kolegy," řekl Ohlídal. Podle něho by bylo nerozumné podávat žalobu a hnát lidi ve Veselí podruhé k volbám.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz