Krajský soud v Brně dostal celkem dvě desítky stížností na komunální volby v Jihomoravském kraji. Ilustrační foto

Krajský soud v Brně dostal celkem dvě desítky stížností na komunální volby v Jihomoravském kraji. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na soud dorazilo kvůli volbám dvacet stížností, ne všemi se ale bude zabývat

  • 0
Dvě desítky stížností v souvislosti s komunálními volbami na jihu Moravy obdržel brněnský krajský soud. Právě v pátek byl přitom poslední den, kdy bylo možné k této instituci stížnost pro porušení volebního zákona podat.

Podle místopředsedy soudu Petra Sladkého toto číslo nijak nevybočuje z obvyklého průměru a je zhruba stejné jako po posledních komunálních volbách před čtyřmi lety.

"Mohu prozradit, že jsme přijali podněty na prošetření voleb například v Bučovicích, Břeclavi a Ostopovicích," uvedl místopředseda soudu. Ten uvedl, že v drtivé většině případů vznášejí námitky soukromé osoby.

Ty se ohradily třeba proti postupu volební komise při posuzování neplatných volebních lístků, konkrétním zvoleným kandidátům či k volbám jako takovým. Konkrétní případy ale místopředseda soudu, který už některé podněty řeší, komentovat blíže nemohl.

"Mohu jen sdělit, že v Bučovicích podalo podnět Sdružení nestraníků," řekl Sladký. Proti čemu se toto sdružení ohrazuje, se ale zjistit nepodařilo.

Soud musí stížnost projednat do dvaceti dní

Krajský soud v Brně má podle jeho místopředsedy za zákona dvacet dnů od podání podnětu na jeho prošetření. Některé podněty nemají přitom charakter řádné stížnosti a mají navíc formální nedostatky, takže je soud prošetřovat nebude.

"Mezi stížnostmi na průběh voleb není zatím žádný podnět na jejich prošetření z Lednice. Ale lhůta ještě nekončí," řekl Sladký pár hodin před jejím vypršením. V Lednici totiž na kandidátce tamního Okrašlovacího spolku figuroval lídr sdružení zároveň jako zmocněnec, což přímo odporuje volebnímu zákonu.

"Už jsem zažil i opakování voleb kvůli mnohem méně závažné chybě," předpovídal politolog Stanislav Balík. K tomu ale zřejmě v Lednici nedojde.

Ve Veselí nad Moravou se volby opakovat nebudou

Na poslední chvíli "ucukli" s uvažovanou žalobou také kandidáti ČSSD z Veselí nad Moravou. Tam se v posledních dnech rozhořela aféra kolem neoprávněného užití akademického titulu v předvolební kampani (více čtěte ZDE).

"Petr Horehleď za TOP 09 v ní užil na billboardech i volebních lístcích titul PhDr., ačkoliv jej dosud nedrží," upozornil veselský zastupitel a poslanec za ČSSD Ivan Ohlídal.

Tato "nerozvážnost", jak Horehleď později uvedl v písemném prohlášení, jej stála post v příštím vedení města. "Budeme na něj apelovat, aby se vzdal i zastupitelského mandátu. Člověk, který lže, nemůže být důvěryhodný pro voliče, ani pro své kolegy," řekl Ohlídal. Podle něho by bylo nerozumné podávat žalobu a hnát lidi ve Veselí podruhé k volbám.