Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Špilberku spustili a hned i zazimovali nové jezírko

  15:04aktualizováno  15:04
Za hromového jásotu předškoláků v parku pod brněnským hradem Špilberk zazurčel vodopád nového skalního jezírka. "Brňané se už na Špilberku nemusí bát. Jsou tu světla, téměř vše je opravené. A jezírko je další důvod, proč sem zavítat," řekla architektka Eva Damcová, která na obnově parku pracuje už od roku 1994.

Nové jezírko v parku u brněnského hradu Špilberk | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Obnova jezírka a okolí přišla asi na osm a půl milionu korunu. "Jezírko stálo tři miliony, okolní cesty a výsadba stromků dalších pět," uvedl náměstek primátora Brna Martin Ander. Podle něho jde o dobře vynaložené peníze.

Jezírko leží pod skalním masivem u jihozápadního bastionu v horní části parku. "Po skalce bude od jara každou celou hodinu pět minut stékat vodopád," řekla vedoucí správy zeleně pro parky Špilberk a Lužánky Vladimíra Koloušková.

Nejsnazší přístup k jezírku je z Úvozu po ulici Gorazdova. Přímo nahoru a nemůžete minout. Správa parku se těší, že nové jezírko přiláká na Špilberk ještě více návštěvníků. "Určitě sem běžte třeba na rande," doporučila architektka Damcová.

Kaštany, červený dub a rybičky z Lužánek

Holá skalka byla zatím očištěna od šeříků a na jaře by měla zarůst novou zelení - zejména břečťanem. Kolem vysadila správa parku hlavně kaštany, ale i červený dub. "Park pomalu nabírá obraz, jaký bychom si přáli, aby měl," řekl Ander.

Jezírko se nachází na místě bývalé požární nádrže. Betonový bazén z šedesátých let už nebyl funkční. Jezírko má 85 metrů čtverečných, v nejhlubším místě má 120 cm a pojme až 65 kubíků vody. Ta má cirkulační oběh a odvzdušňovací trysky nejen kvůli zamezení znečištění, ale i kvůli rybičkám. "Do vody jsme vypustili rybky původem z Lužáneckého parku. Teď ale nejsou vidět, protože se drží na dně," upozornila Koloušková.

Otevření letní atrakce v mrazu zavinila smlouva. "Máme v ní, že jezírko musí být dokončeno do konce roku 2008," vysvětlil náměstek primátora. Brňané si proto jezírka moc neužijí. Do konce listopadu bude zazimováno a do plného provozu bude zapojeno až na jaře.

"Na zimu bude jezírko upuštěno asi o třicet centimetrů. Od příštího roku bude v provozu od dubna do listopadu," uvedla Koloušková.

Koupání i bruslení zakázáno

Přístup k jezírku je bezbariérový, vedou k němu ale i žulové schody. Koupání si však návštěvníci parku neužijí. V jezírku se  nesmí koupat ani lidé ani psi. "Nesmí se tu ani bruslit a klouzat, protože by se mohla poničit žulová dlažba," upozornila Koloušková.

Úpravy parku spolkly asi patnáct milionů korun. "Do parku se bude investovat ještě asi sedmdesát milionů a čtyřicet z nich připlyne z evropských dotací," uvedl Ander. Podle něho se město snaží získat peníze i pro Denisovy sady, Wilsonův les a park v Lužánkách.

Do jara by na Špilberku měly vzniknout i veřejné záchodky, které zde chybí. "Pro maminky bude připraven i přebalovací pult," řekla Koloušková. Veškeré úpravy by měly být dokončeny v roce 2011.

Park bude slavit sto padesát let

Národní kulturní památkou je nejen hrad Špilberk, ale i okolní park, který je ve správě Veřejné zeleně města Brna.

"Za tři roky bude stopadesátileté výročí založení parku a do té doby bychom chtěli mít vše hotovo," zdůraznil ředitel správy Jozef Kasala.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz