Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Špilberku vystavují stavby architekta Loose

  9:07aktualizováno  9:07
Seznámit se s dílem brněnského rodáka a slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose mohou návštěvníci severního křídla muzea na brněnském hradě Špilberk. Výstava vídeňského fotografa Waltera Zedniceka láká i na detailní záběry interiérů veřejnosti nepřístupných Loosových staveb.

Loosova architektura - Z výstavy Loosovy architektury na brněnském hradě Špilberk | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Expozice, která je součástí akce Česko-rakouský kulturní podzim Brno 2008, bude v Muzeu města Brna na Špilberku k vidění do 15. listopadu.

"Zednicek předkládá celkem třiačtyřicet fotografií, na nichž jsou především vídeňské Loosovy stavby, zachycené i z exteriéru. Ovšem významnější je, že se fotograf v mnoha případech dostal i do nepřístupných interiérů budov. Návštěvníkům se tak naskytnou pohledy, které zůstávají běžnému milovníkovi architektury obvykle skryty," uvedl kurátor výstavy Jindřich Chatrný z Oddělení dějin architektury a urbanismu muzea.

. kultura a zábava na 2. října 2008 - zde

Walter Zednicek se již po mnoho let zabývá vídeňskou architekturou raného dvacátého století. "Pokouší se stavby z tohoto období fotografovat tak, jak je velcí architekti té doby navrhli, včetně zakomponování staveb do okolního prostředí," doplnil Chatrný.

Vídeňský fotograf je též autorem knih o architektech Otto Wagnerovi a Josefu Hoffmannovi, nyní pracuje na knize o slavných žácích Otto Wagnera, například Janu Kotěrovi, Josipu Plečnikovi či Leopoldu Bauerovi.

Jedinou českou stavbou zastoupenou na Zednicekových fotografiích na Špilberku je Loosovo nejznámější tuzemské dílo - pražská Müllerova vila, která prošla důkladnou rekonstrukcí. Tu architekt vytvořil v roce 1930 jako nejdůslednější aplikaci svého raumplanu - prostorového konceptu založeného na plynulé návaznosti a propojenosti jednotlivých částí obydlí.

Na další české stavby, například výstavní pavilon firmy Siemens v Liberci nebo vilu ředitele cukrovaru v Hrušovanech u Brna, již v souboru místo nezbylo.

Nejvíce prostoru naopak fotograf věnoval vídeňským stavbám. "Zednicek nafotil samozřejmě obchodní dům Goldman a Salatsch či salon Kníže ve Vídni, na Špilberku si lidé mohou prohlédnout například i záběry na Americký bar ve stejném městě," vyjmenoval Chatrný. Celkem se Zednicek věnoval třicítce Loosových realizací.

"Ornament je zločin," znělo heslo klasika moderní architektury Loose. Čelní představitel purismu totiž ve svých proslulých textech a přednáškách prosazoval úsporné architektonické formy, pohodlné a praktické bydlení, ale také užití ušlechtilých materiálů.

Ačkoli se narodil roku 1870 v Brně, v tuzemsku se příliš dlouho nezdržel - vystudoval v Drážďanech, po cestě po Spojených státech zakotvil koncem 90. let devatenáctého století pracovně ve Vídni.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz