Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na stěnu se vyšplhají tlustí, staří i nevidomí, říká horolezec Čermák

  8:49aktualizováno  8:49
Poprvé stál na skále ve třinácti letech. Od té doby je pro něho lezení srdeční záležitost. Šestapadesátiletý horolezec Jiří Čermák, instruktor a spoluzakladatel brněnského klubu Rajče, pochází z Turnovska, takže ke skalám měl vždy blízko.

Jiří Čermák - Horolezec Jiří Čermák stěny zdolává už přes čtyřicet let. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

V horolezectví jde podle něho o kombinací síly a psychiky. "Je to přirozený, člověku blízký pohyb. Využíváte sílu, motoriku, vytrvalost a také psychiku," představuje blíže sport, k němuž odmala vede i své dvě dcery.

Přes zimu, kdy nejsou venkovní podmínky pro horolezce ideální, se jeho aktivita přesouvá na umělou stěnu do vyhřáté tělocvičny.

"Je to ideální trénink. Získáte především sílu a ta se vždy hodí," vysvětluje Čermák. Lezení se podle něho dostalo v posledních letech na vyšší úroveň a trénink je jeho nedílnou součástí.

Začít se dá vždy
Umělé stěny nyní podle něj zažívají obrovský boom. "Máme čím dál víc zájemců. Výhodou je, že můžete začít v každém věku," vysvětluje Čermák. V jeho klubu tak lze potkat šestileté dítě i šedesátileté borce.

"Ideální je začít v první třídě. Předtím to je jen takové přikládání na skálu, od sedmi let se však dá lezení už regulovat," vysvětluje.

Ale ani pokročilejší věk není problém. "Vše je možné přizpůsobit věku i tělesným proporcím, stěna je určena opravdu každému. Tlustí i hubení, staří i mladí. Dokonce k nám chodí i několik nevidomých," prozrazuje horolezec s tím, že ideální tělesné proporce mají hubení, lehcí, šlachovití lidé se sílou v prstech.

První úspěch se dostaví brzy
Podle instruktora každého návštěvníka potěší, že jsou brzy vidět velké pokroky. "Výkonnost jde na stěně rychle nahoru. Hned na první lekci vylezete hodně a na druhé už se dostanete až nahoru," tvrdí instruktor s tím, že potom však musí následovat tvrdý metodický trénink.

"Někdo má talent od narození, jiný se nadře daleko více, to je zcela přirozená věc," říká horolezec. "Důležité však je objevit to v sobě," dodává.

Čermákův klub si nemůže dovolit trenéry, a tak se v jejich rolích objevují rodiče a nadšenci. Avšak možností, kde lze stěnu využít, je podle Čermáka stále málo.

"Určitě by se další horostěna hodila, problém však je s penězi. Pořizovací cena je zhruba dva miliony a návratnost téměř žádná. Sezona je od října do dubna, pak každý chodí lézt ven a stěna zeje prázdnotou," vysvětluje.

Navíc na pronájmu stěny se příliš vydělat nedá. "Nemůžeme ani zvednout cenu za vstup, horolezci jsou totiž chudí lidé. Vlastně ne chudí, ale přírodní a ti neradi utrácí penízky," doplňuje Čermák s úsměvem.

S příchodem jara povedou kroky milovníků skal do přírody. "V Brně patří mezi oblíbené lokality Stránská skála," prozrazuje horolezec, kde jej na jaře lidé uvidí.

Čtěte v MF DNES

Další informace, rady i tipy o lezení na umělých stěnách čtěte v pátečním vydání regionálních příloh Brno a jižní Morava.

.
Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz