Jiří Čermák

Jiří Čermák - Horolezec Jiří Čermák stěny zdolává už přes čtyřicet let. | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Na stěnu se vyšplhají tlustí, staří i nevidomí, říká horolezec Čermák

Poprvé stál na skále ve třinácti letech. Od té doby je pro něho lezení srdeční záležitost. Šestapadesátiletý horolezec Jiří Čermák, instruktor a spoluzakladatel brněnského klubu Rajče, pochází z Turnovska, takže ke skalám měl vždy blízko.

V horolezectví jde podle něho o kombinací síly a psychiky. "Je to přirozený, člověku blízký pohyb. Využíváte sílu, motoriku, vytrvalost a také psychiku," představuje blíže sport, k němuž odmala vede i své dvě dcery.

Přes zimu, kdy nejsou venkovní podmínky pro horolezce ideální, se jeho aktivita přesouvá na umělou stěnu do vyhřáté tělocvičny.

"Je to ideální trénink. Získáte především sílu a ta se vždy hodí," vysvětluje Čermák. Lezení se podle něho dostalo v posledních letech na vyšší úroveň a trénink je jeho nedílnou součástí.

Začít se dá vždy
Umělé stěny nyní podle něj zažívají obrovský boom. "Máme čím dál víc zájemců. Výhodou je, že můžete začít v každém věku," vysvětluje Čermák. V jeho klubu tak lze potkat šestileté dítě i šedesátileté borce.

"Ideální je začít v první třídě. Předtím to je jen takové přikládání na skálu, od sedmi let se však dá lezení už regulovat," vysvětluje.

Ale ani pokročilejší věk není problém. "Vše je možné přizpůsobit věku i tělesným proporcím, stěna je určena opravdu každému. Tlustí i hubení, staří i mladí. Dokonce k nám chodí i několik nevidomých," prozrazuje horolezec s tím, že ideální tělesné proporce mají hubení, lehcí, šlachovití lidé se sílou v prstech.

První úspěch se dostaví brzy
Podle instruktora každého návštěvníka potěší, že jsou brzy vidět velké pokroky. "Výkonnost jde na stěně rychle nahoru. Hned na první lekci vylezete hodně a na druhé už se dostanete až nahoru," tvrdí instruktor s tím, že potom však musí následovat tvrdý metodický trénink.

"Někdo má talent od narození, jiný se nadře daleko více, to je zcela přirozená věc," říká horolezec. "Důležité však je objevit to v sobě," dodává.

Čermákův klub si nemůže dovolit trenéry, a tak se v jejich rolích objevují rodiče a nadšenci. Avšak možností, kde lze stěnu využít, je podle Čermáka stále málo.

"Určitě by se další horostěna hodila, problém však je s penězi. Pořizovací cena je zhruba dva miliony a návratnost téměř žádná. Sezona je od října do dubna, pak každý chodí lézt ven a stěna zeje prázdnotou," vysvětluje.

Navíc na pronájmu stěny se příliš vydělat nedá. "Nemůžeme ani zvednout cenu za vstup, horolezci jsou totiž chudí lidé. Vlastně ne chudí, ale přírodní a ti neradi utrácí penízky," doplňuje Čermák s úsměvem.

S příchodem jara povedou kroky milovníků skal do přírody. "V Brně patří mezi oblíbené lokality Stránská skála," prozrazuje horolezec, kde jej na jaře lidé uvidí.

Čtěte v MF DNES

Další informace, rady i tipy o lezení na umělých stěnách čtěte v pátečním vydání regionálních příloh Brno a jižní Morava.

.