Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Svitavě se usadil bobr. Obce se ho bojí

  12:21aktualizováno  12:21
Lidé, kteří žijí poblíž řeky Svitavy, by si letos měli konečně oddechnout. Povodí Moravy totiž chystá začátek dlouho očekávaných úprav toku, který pravidelně při jarním tání nebo letních bouřích hrozí záplavami. Jenže: úpravy by nečekaně mohl ohrozit bobr evropský.

Pracovníci lesnické a enviromentální fakulty Mendelovy univerzity pouští do brněnské přehrady bobra | foto: Radek MičaMF DNES

Toto chráněné zvíře se objevilo severně od Blanska v úseku mezi Rájcem-Jestřebí a Doubravicí. Jde o vůbec nejsevernější výskyt bobra v povodí Dyje.

Místní myslivci už objevili jeho noru, což naznačuje, že se zde chystá usadit. Protipovodňová opatření by se tím mohla zkomplikovat.

"Hotové už je stavební povolení a připravuje se výběrové řízení na dodavatele stavby. Věřím, že ve druhé polovině roku by se mohlo začít," potvrdil místostarosta Blanska Jindřich Král.

Stihne se vše včas?
Blanenští mají v plánu asi rok a půl trvající úpravy včetně odbahnění toku od Salmova jezu až po jez Paulinka, celkem za více než 60 milionů korun. Nyní doufají, že se vše stihne včas.

"Nedokážu si představit, co by bylo, kdyby se objevil na regulovaném úseku, budeme to muset řešit s odborem životního prostředí, ochránci by totiž v takovém případě mohli stavbu na Svitavě ohrozit," uvedl Král.

Že bobr na Svitavě nevydrží, doufají i v Rájci-Jestřebí. Stejně jako ostatní obce ležící na Svitavě mezi vodní nádrží Křetínka a Brnem totiž i zde každoročně dlouhé měsíce napravují škody napáchané rozlitou řekou.

Krizový je zejména soutok Svitavy a říčky Býkovky, kde by snad ještě letos měla vyrůst železobetonová hrázka, připravuje se i dosypávání hráze severně nad obcí.

"Pokud by se ale nad Rájcí nastálo usadil bobr a začal by zde stavět hráze, byl by to opravdu problém. Svitava na řadě míst hrozí přímým rozlivem, pokud by navíc na toku byly hráze, voda by se z koryta dostala při každém větším dešti, velký problém by to byl i pro zemědělce," obává se starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout.

Čtěte zítra v MF DNES

Další informace o novém výskytu bobra evropského na jižní Moravě se dočtete v sobotním vydání regionálních příloh Brno a Jižní Morava.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz