Na trhu přibývá rozestavěných domů, majitelé nezvládají splácet dluhy

  16:30aktualizováno  16:30
V Jihomoravském kraji narůstá počet lidí, kteří si vzali úvěr na stavbu domu či hypotéku, ale nezvládají dluh splácet. Na realitním trhu proto přibývá nabídek na prodej rozestavěných domů za velmi výhodné ceny.

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ten dům si prohlíží už jen zdálky. Nemá totiž dost peněz na to, aby pokračoval v práci a do hrubé stavby zasadil okna, položil podlahy, nahodil omítku. "Musím dům prodat. Mám dluhy, kam se podívám," říká smutně čtyřiatřicetiletý muž z Ivančicka, který si z osobních důvodů nepřál zveřejnit jméno.

Atraktivní pozemek s výhledem na vesnici koupil před čtyřmi lety, v bance si sjednal hypotéku a začal stavět. Letos na jaře však přišel o práci. "Od té doby jsem na dobře placenou práci nenarazil. A začal jsem si půjčovat," přiznává majitel nedokončeného domku.

Počet nesplacených úvěrů roste, přibývá i exekucí

Není jediný. Neschopnost splácet úvěr či hypotéku dokonce nápadně proměnila realitní trh na jižní Moravě. Množí se nabídky rozestavěných domů, které potřebují majitelé co nejdříve prodat, aby umořili statisícové dluhy u bank.

Například Česká spořitelna má v evidenci více než šest procent rizikových úvěrů. "Jsou to úvěry klientů, kteří jsou více než devadesát dnů po splatnosti," vysvětluje Jan Holinka z České spořitelny.

Co když nemůžu splácet dluh

1. K dluhu přistoupí další dlužník (většinou někdo z příbuzenstva).

2. Úvěr se dá restrukturalizovat. To znamená, že se prodlouží jeho splatnost, aby se snížily splátky.

3. Klient prodá financovanou nemovitost a z výnosu prodeje hypotéku jednorázově splatí.

4. Klient prodá financovanou nemovitost i s dluhem a dojde k takzvanému převzetí dluhu novým dlužníkem.

I když většina finančních domů přesně nerozlišuje, které půjčky jsou na bydlení, shodují se, že počet nesplacených úvěrů od loňska vzrostl. "Už teď na podzim se i realitní kanceláře setkávají s tím, že klienti, kteří si koupili byt či nemovitost, nejsou schopni splácet," potvrzuje Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum.

Rychlý prodej rozestavěného domku je jednou z možností, jak se vyvarovat toho nejhoršího - exekuce. I když se bankovní úředníci dušují, že dražba je až posledním řešením, nepřistupují k ní tak zřídka, jak by se zdálo. "Zaznamenali jsme narůstající počet exekucí, které banky na klienty uvalují a zabavují nemovitosti," potvrzuje Pavel Seiner ze serveru Bezrealitky.cz.

Podle makléřů si ale mnozí dlužníci komplikují situaci sami - dlouho otálí, než se rozhodnou s narůstajícím dluhem něco udělat. "Často přijdou klienti až ve chvíli, kdy už nejsou schopni splácet a banka hrozí exekucí. A to už bývá pozdě," říká Jiří Fajkus.

Podle psychologa Jiřího Brančíka se tak někteří lidé chovají proto, že věří v princip "naděje umírá poslední". "Dalším důvodem je zřejmě to, že ještě nemáme zkušenost s krizí tak velkou, že by nám brala střechy nad hlavou. Nejsme proto zvyklí rychle a pružně reagovat, raději čekáme, že se stane zázrak," upozorňuje psycholog.

O stavby s nadsazenou cenou zájem není, majitelé musí slevit

Na nedokončené novostavby si přitom brousí zuby řada kupců. Tyto domy totiž často stojí na atraktivních místech uprostřed přírody nebo s pěkným výhledem do okolí, které si původní majitelé pečlivě vybírali.

"Objížděl jsem kvůli pozemku několik okresů, věnoval jsem tomu měsíce celé soboty a neděle," vzpomíná muž z Ivančicka, který teď svůj nedostavěný dům prodává.

Podle majitele kanceláře Malina Reality Jaroslava Maliny chtějí prodávající často nasadit cenu, kterou zaplatili při pořizování nemovitosti nebo už do stavby "nalili" a někteří čekají i dvojnásobek.

"Ale musejí většinou slevit, zvláště tam, kde není tak atraktivní lokalita," vysvětluje Malina. Očekávání prodávajících zkrotí většinou zdlouhavá doba prodeje - na nadsazenou nabídku nikdo nereaguje.

"Každý měsíc navíc nás finančně drtí," stěžuje si majitel rozestavěného rodinného domku na Ivančicku. Cenu držel čtyři měsíce, za tu dobu si přišli dům prohlédnout jen dva zájemci.

Nakonec musel jít s cenou dolů. "Snížili jsme ji o sedm set tisíc a vypadá to, že konečně prodáme. Rychle prodat je už teď pro mě to nejdůležitější. Pak splatím dluhy a půjdu dál," poznamenává mladý muž z Ivančicka.

Podle Fajkuse trvá prodej rodinného domu tři až čtyři měsíce, ale ani půlrok není v dnešní době žádnou výjimkou. Trh se nyní začal hýbat. "Na začátku podzimu se zvýšil prodej obecně. Lidé pochopili, že pokud chtějí prodat, musejí dát rozumnou cenu. Ta je často i o dvacet procent níž, než najdete na internetu," upozorňuje ředitelka brněnské společnosti Královna realit Alena Horáčková.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Další z rubriky

Ve městech se dnes už nedá žít, říká budovatel zelených staveb

Slavkovskou firmu Liko-s budoval Libor Musil od začátku 90. let. Teď se...

Mezi průmyslovými budovami poblíž vlakového nádraží ve Slavkově u Brna se jedna výrazně vymyká. U umělého jezírka stojí...

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Jižní Morava tloustne, nemocnice musejí pořizovat dražší operační stoly

Ilustrační snímek

Problém s kilogramy navíc řeší přes polovinu Jihomoravanů. Ze statistických dat indexu tělesné hmotnosti vyplývá, že...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz