Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na týraného Dominika se vybraly dva miliony, v Klokánku je spokojený

  16:28aktualizováno  16:28
Příběh týraného Dominika z Brna vzbudil v lidech nebývalou vlnu solidarity. Prostřednictvím sbírky, kterou pro chlapce a jeho sestru Lucii vyhlásila nadace Naše dítě, se vybralo přes 2,1 milionu korun. Sourozenci žijí nyní v Klokánku.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

O případu malého Dominika z Brna, kterého rodiče brutálně fyzicky i psychicky týrali, nechávali ho hladem a jeho údajnou hyperaktivitu krotili lepením připínáčků na paty, informovala policie v lednu.

Krátce po zveřejnění případu se velké množství lidí začalo zajímat o to, jak chlapci pomoci. "Byli jsme osloveni, že množství lidí by rádo Dominikovi přispělo," upřesnila ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Na účtu dárce viděl poukázanou částku a mohl k ní doplnit i svůj vzkaz. Celkově se sešlo 2 128 020 korun.

"Výtěžek sbírky nás mimořádně potěšil a řekla bych, že není obvyklé, aby lidé reagovali tak velkoryse," řekla Baudyšová s tím, že vysokou částku se podařilo vybrat ve velice krátké době, během asi čtrnácti dní.

Sbírka pokryje léčebné náklady a zajistí dětem start do života

Vybrané peníze poslouží na pokrytí výdajů na léčbu obou dětí. Platit se z nich budou terapeuti, osobní asistence či léčebné pobyty.

"Protože jsou sourozenci hudebně nadaní, byla jim na jejich přáni pořízena kytara a elektronické piáno, aby mohli svůj talent dál rozvíjet," dodala ředitelka nadace.

Nevyčerpané peníze pak budou uloženy na speciálním účtu a dětem budou předány poté, co jim bude osmnáct. "Poslouží jim jako základ pro vstup do nového života," vysvětlila Baudyšová s tím, že správou účtu zřejmě bude pověřen notář, který dohlédne na to, aby finance nikdo nezneužil.

Kromě finanční pomoci se v nadaci Naše dítě sešlo i velké množství věcných darů, zejména hraček. "Dárků bylo skutečně velmi mnoho. Vezli jsme je do Klokánku a děti z nich měly velkou radost," poznamenala Baudyšová.

Chlapce si pochvalují tety v Klokánku i učitelka ve škole

Sourozenci jsou v Klokánku od března. Dostali se tam nejprve po předběžném opatření, přesun následně potvrdil i soud. Ten už na konci února poslal rodiče, kteří chlapce sadisticky bili, za týrání na 6 a 6,5 roku za mříže (o rozsudku čtěte zde).

"Obávali jsme se, jestli jsme si nevzali větší sousto. Byli jsme ale příjemně překvapení, že děti reagují velice pozitivně," řekla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Oběma dětem se podle ní v Klokánku líbí. "Dominik byl rád a všechno se mu líbilo. Je v bytě sám se sestrou, každý z nich má svůj pokojík. Říkal, že je to lepší než v dětském domově," řekla Vodičková.

K malé Lucii se chová jako starší bratr. "Od začátku se na ni těšil a chová se k ní galantně. Když paní Baudyšová přivezla dárky, nechal vybrat Lucku jako první," přiblížila Vodičková.

Pobyt v Klokánku chlapci prospívá. V době, kdy se na brutální týrání přišlo, vážil jen 13,5 kilo, dnes už ale podle Vodičkové vypadá, jako by byl z normální rodiny. Navíc se výrazně zlepšuje i jeho psychický stav.

"Je to takové veselé pozitivní dítě, je cílevědomý a dokáže se soustředit," řekla Vodičková s tím, že chlapce si chválila i učitelka ve škole. "Byl hyperaktivní a potřeboval asistenta, teď to vypadá, že už ho asi potřebovat nebude," dodala ředitelka.

Výrazné pokroky přikládá hlavně individuální péči, kterou odborníci dětem věnují. O sourozence se v Klokánku starají dvě tety a střídají se u nich vždy po týdnu. "Je to lepší, než aby dítě bylo ve větší skupině," dodala Vodičková.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

České dráhy vyčíslují škody za překopnuté kabely, půjdou do statisíců

Vlaky v Brně mají zpoždění kvůli překopnutým kabelům.

České dráhy vyčíslují, kolik je stály komplikace na konci července, kdy dělníci na brněnském hlavním nádraží poškodili...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ JUNIOR - BLANENSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz