Na týraného Dominika se vybraly dva miliony, v Klokánku je spokojený

  16:28aktualizováno  16:28
Příběh týraného Dominika z Brna vzbudil v lidech nebývalou vlnu solidarity. Prostřednictvím sbírky, kterou pro chlapce a jeho sestru Lucii vyhlásila nadace Naše dítě, se vybralo přes 2,1 milionu korun. Sourozenci žijí nyní v Klokánku.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

O případu malého Dominika z Brna, kterého rodiče brutálně fyzicky i psychicky týrali, nechávali ho hladem a jeho údajnou hyperaktivitu krotili lepením připínáčků na paty, informovala policie v lednu.

Krátce po zveřejnění případu se velké množství lidí začalo zajímat o to, jak chlapci pomoci. "Byli jsme osloveni, že množství lidí by rádo Dominikovi přispělo," upřesnila ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Na účtu dárce viděl poukázanou částku a mohl k ní doplnit i svůj vzkaz. Celkově se sešlo 2 128 020 korun.

"Výtěžek sbírky nás mimořádně potěšil a řekla bych, že není obvyklé, aby lidé reagovali tak velkoryse," řekla Baudyšová s tím, že vysokou částku se podařilo vybrat ve velice krátké době, během asi čtrnácti dní.

Sbírka pokryje léčebné náklady a zajistí dětem start do života

Vybrané peníze poslouží na pokrytí výdajů na léčbu obou dětí. Platit se z nich budou terapeuti, osobní asistence či léčebné pobyty.

"Protože jsou sourozenci hudebně nadaní, byla jim na jejich přáni pořízena kytara a elektronické piáno, aby mohli svůj talent dál rozvíjet," dodala ředitelka nadace.

Nevyčerpané peníze pak budou uloženy na speciálním účtu a dětem budou předány poté, co jim bude osmnáct. "Poslouží jim jako základ pro vstup do nového života," vysvětlila Baudyšová s tím, že správou účtu zřejmě bude pověřen notář, který dohlédne na to, aby finance nikdo nezneužil.

Kromě finanční pomoci se v nadaci Naše dítě sešlo i velké množství věcných darů, zejména hraček. "Dárků bylo skutečně velmi mnoho. Vezli jsme je do Klokánku a děti z nich měly velkou radost," poznamenala Baudyšová.

Chlapce si pochvalují tety v Klokánku i učitelka ve škole

Sourozenci jsou v Klokánku od března. Dostali se tam nejprve po předběžném opatření, přesun následně potvrdil i soud. Ten už na konci února poslal rodiče, kteří chlapce sadisticky bili, za týrání na 6 a 6,5 roku za mříže (o rozsudku čtěte zde).

"Obávali jsme se, jestli jsme si nevzali větší sousto. Byli jsme ale příjemně překvapení, že děti reagují velice pozitivně," řekla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Oběma dětem se podle ní v Klokánku líbí. "Dominik byl rád a všechno se mu líbilo. Je v bytě sám se sestrou, každý z nich má svůj pokojík. Říkal, že je to lepší než v dětském domově," řekla Vodičková.

K malé Lucii se chová jako starší bratr. "Od začátku se na ni těšil a chová se k ní galantně. Když paní Baudyšová přivezla dárky, nechal vybrat Lucku jako první," přiblížila Vodičková.

Pobyt v Klokánku chlapci prospívá. V době, kdy se na brutální týrání přišlo, vážil jen 13,5 kilo, dnes už ale podle Vodičkové vypadá, jako by byl z normální rodiny. Navíc se výrazně zlepšuje i jeho psychický stav.

"Je to takové veselé pozitivní dítě, je cílevědomý a dokáže se soustředit," řekla Vodičková s tím, že chlapce si chválila i učitelka ve škole. "Byl hyperaktivní a potřeboval asistenta, teď to vypadá, že už ho asi potřebovat nebude," dodala ředitelka.

Výrazné pokroky přikládá hlavně individuální péči, kterou odborníci dětem věnují. O sourozence se v Klokánku starají dvě tety a střídají se u nich vždy po týdnu. "Je to lepší, než aby dítě bylo ve větší skupině," dodala Vodičková.

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Další z rubriky

Sladká Francie na jihu Moravy a Polsko na vzestupu. Oteplování mění i víno

Letošní horké a suché léto napumpovalo jihomoravské hrozny vyšší cukernatostí a...

Jižní Morava má šanci stát se přední vinařskou oblastí a konkurovat kvalitou i Francii. Důvodem je neodvratitelná změna...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Masaryka schovali do země, i tak nacisté sochu zničili. Zbyly z ní jen boty

Čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu zničili nacisté, kteří...

Před 90 lety dokončili František Burian se Stanislavem Rolínkem čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu na...

Najdete na iDNES.cz