Vyšetření v Laboratoři chůze ve Fakultní nemocnici Brno

Vyšetření v Laboratoři chůze ve Fakultní nemocnici Brno | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na unikátní vyšetření v Laboratoři chůze čekají desítky dětí

  • 0
Více než sto padesát dětských pacientů čeká na vyšetření v unikátní Laboratoři chůze Fakultní nemocnice Brno, jediném zařízení svého druhu v Česku. Za osm měsíců fungování laboratoř pomohla již více než šesti stovkám dětí, které mají pohybové problémy jako následek dětské mozkové obrny.

Zařízení trojrozměrně zobrazuje chůzi dětí a umožňuje tak velmi přesnou analýzu pohybu.

"Bez laboratoře se mohou lékaři spolehnout pouze na vlastní úsudek. Na základě toho pak rozhodnou o operaci," popsal vedoucí laboratoře Jan Poul.

Podle něj se však může stát, že se lékař splete a operace nepřinese žádný užitek. "Zařízení zabrání takovýmto chybám. Přesně určí problém, který pak chirurg odstraní," vysvětlil Poul.

"Laboratoří prošlo šest set deset dětí, sto čtyřicet osm pak podstoupilo operační léčbu," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Laboratoř chůze

Brněnská laboratoř je jediným zařízením v Česku. Vyšetření je určeno pro děti s pohybovými problémy, které jsou následkem dětské mozkové obrny.

Zařízení přišlo na více než osm milionů korun. Bylo otevřeno 22. června 2008 díky finanční podpoře Norska. Týdně tam vyšetří 20 až 25 pacientů.

Podobné laboratoře fungují v celé západní Evropě.

Na vzniku Laboratoře chůze v Brně má velký podíl Norsko a jeho finanční fondy. "Tato podpora nám v březnu příštího roku končí. Do té doby si budeme muset zajistit krytí vyšetření od zdravotních pojišťoven," popsal Poul.

"Dítě s námi musí spolupracovat a nesmí se bát. Důležité je, aby se osoba mohla sama, bez pomoci pohybovat," upozornil Poul. Vyšetřit tak mohou dítě už od dvou let.

Chodící dítě snímají kamery

A jak vlastně vyšetření vypadá? Zdravotní sestřička polepí pacientova chodidla speciálními terčíky. Dítě se pak volně pohybuje po laboratoři, která je vybavena osmi infračervenými kamerami. Ty přitom snímají jeho chůzi.

"Zařízení je bezdrátové, děti tedy nic neomezuje v pohybu. A přístroj současně měří rozložení tlaku pod chodidly," popisuje lékař.

Celý proces, jehož výsledkem je podrobná počítačová analýza pohybu, svalové aktivity, hybnosti kloubů a tlaků, které při chůzi působí na podložku, trvá více než hodinu. Další čas pak zabere jeho vyhodnocení.

Dětská mozková obrna vzniká již v těhotenství nebo při porodu. Jejím hlavním důsledkem jsou právě problémy s pohyblivostí.

"Ty narušují kvalitu života jak nemocných dětí, tak celé rodiny," uvedla Mrázová. Děti chodí pravidelně na rehabilitace, pokud nepomáhají, je možná i operace.