Burčák na znojemském vinobraní

Burčák na znojemském vinobraní | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Na vinobraní ve Znojmě a Mikulově prodávali burčák i třináctiletým

  • 10
Dvě největší vinařské akce v republice, Znojemské a Pálavské vinobraní, o víkendu přilákaly přes 120 tisíc lidí. MF DNES testovala, zda prodejci nabídnou burčák i mladistvým. Znojmo zcela propadlo, o něco poctivější byli v Mikulově.

"Dvě deci bílého burčáku, prosím." Právě s touto žádostí prošla v sobotu pět stánků v centru Znojma při vinobraní třináctiletá Barbora Schusswohlová. MF DNES totiž na největší vinařské akci svého druhu v zemi testovala, zda prodejci ochotně zareagují a prodají burčák i mladistvým, či jako v tomto případě dokonce nezletilým.

Dodržování zákona, který nalévání alkoholu mladým lidem do 18 let u nás přísně zakazuje, zjišťovala pak redakce za stejných podmínek i v centru Mikulova. Tam se se stejným požadavkem postavil do fronty na burčák u stánkařů na Pálavském vinobraní se souhlasem rodičů čtrnáctiletý Jan Grabovski.

Výsledky testu jsou alarmující. Všech pět prodejců v namátkově vybraných stáncích na Masarykově náměstí, v Obrokové ulici i na Slepičím trhu v centru Znojma třináctileté dívce ochotně dvě deci burčáku nalilo. Lépe dopadli prodejci burčáku na náměstí v Mikulově. Ve dvou stáncích z pěti chtěli po mladíkovi občanský průkaz.

"Alkohol se smí nalévat od patnácti či šestnácti let"

Prodejci na tyto poklesky reagovali různě. "Proč jsem si nevyžádal občanku? Nevím, asi nebyl čas," pokrčil na dotaz redaktorky MF DNES rameny prodejce na znojemském Slepičím trhu, který bez sebemenšího zaváhání nalil třináctileté dívce do kelímku burčák a už se chystal inkasovat za něj peníze.

Před jeho stánkem přitom tou dobou nestáli žádní další zákazníci. S pokrčením ramen pak asi čtyřicetiletý muž dodal, že alkohol se smí nalévat snad od patnácti či šestnácti let.

Podobné reakce měli po odhalení svého poklesku někteří další prodejci ve Znojmě i Mikulově. "Jak jsem měla poznat, že chlapec nepatří k lidem, kteří stojí za ním? Myslela jsem, že ho poslali pro burčák rodiče. A navíc mi připadal od pohledu starší," hájila se mladá brigádnice ze stánku známého vinařství v Mikulově.

Na výbornou na druhou stranu prošli testem třeba ve stánku, který na Pálavském vinobraní provozovala Zdenka Nemešová z Mikulova. "Občanku," zavelela přísně ve chvíli, kdy zazněl z úst mladíka požadavek na kelímek bílého burčáku.

"Jako majitelka trafiky mám už odhad na věk a tímto způsobem se vždy chráním před nepříjemnostmi," vysvětlila žena ze stánku, která jako jedna z mála zareagovala podle zákona.

Ve Znojmě zpřísní pravidla

Znojemské ani mikulovské radní výsledky testu nepotěšily, ale slíbili, že si na stánkaře při příštím vinobraní dají větší pozor. Za velmi znepokojivé označil zjištění o prodeji alkoholu nezletilým na historickém vinobraní nový znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

"Jsem z toho velice zděšen. Od takto nepoctivých prodejců je to nehoráznost a v každém případě porušení zákona. Je to pro mě jednoznačný impulz, abychom jako organizátoři nastavili taková pravidla, aby se podobná situace v budoucnu nemohla opakovat," netajil se svým rozhořčením Gabrhel.

Hned v příštích dnech bude přísnější nastavení podmínek pro podobné vinařské akce, jakých je v září ve Znojmě více, konzultovat jak s lidmi z úřadu, tak i s policií a strážníky.

Smířlivější k pokleskům některých prodejců burčáku nezletilým byl mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS). "Nemůžeme vodit nikoho za ruku. Každý si za provoz stánku odpovídá sám," myslí si starosta města, kterým prošlo od pátku do neděle 45 tisíc lidí. Přesto Koštial slíbil, že stánkařům připomenou organizátoři příštího ročníku Pálavského vinobraní zákony mnohem důrazněji.

Kromě pokuty od České obchodní inspekce může za prodej alkoholu tisícikorunovou sankci na místě dát také policie. Jediný exces, který ale strážci zákona letos na obou vinobraních řešili, byl opilý šestnáctiletý mladík. "Našli jsme ho ležet na jedné z mikulovských ulic. Odvezla jej záchranka," dodal šéf strážníků Jiří Hamerník.