Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Wojnar, 5plus2.cz

Na vojenské cvičiště pustí tanky. Pomohou návratu vzácných rostlin

  • 18
Když vojenské cvičiště Pánov v Hodoníně opustila armáda, místo začalo neutěšeně zarůstat. Přitom právě tady vědci dříve objevovali suchomilné rostliny a motýly, kteří žijí již jen na několika málo místech Česka. Vrátit je zpět i na Pánov má společný projekt města a neziskové organizace Beleco.

V rámci projektu Military LIFE for Nature se na Pánově začalo pracovat v září a pokračovat se bude až do roku 2022. Nejdříve se odstraní náletové dřeviny a invazivní druhy rostlin. Pak budou, stejně jako před desetiletím, místem jezdit tanky.

„Část území bude takto upravována s větší intenzitou než jiné plochy a část nebude v rámci projektu ovlivněna vůbec. Díky tomu vznikne pestrá mozaika různých typů rostlin,“ uvedla mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová.

Cvičiště Pánov

Pánov se stal v roce 2012 přírodní památkou, chráněné území vyhlásili jihomoravští krajští radní. Lokalita je cenná především rozsáhlou pískomilnou vegetací. Zejména panonské stepní trávníky jsou velmi vzácné a zasluhují si zvláštní ochranu. Přírodní památka Pánov tvoří část Hodonínské doubravy zapsané na seznam evropsky významných přírodních lokalit Natura 2000.

Právě pohyb vojenských vozidel v minulosti utvářel přírodovědně mimořádně cenné lokality. „Některé z opuštěných vojenských prostorů jsou z hlediska počtu vzácných rostlin a živočichů srovnatelné s našimi nejhodnotnějšími přírodními rezervacemi. Po odchodu armády však zarůstají a ztrácejí svůj unikátní charakter. Proto je třeba nahradit působení armády jinými vhodnými způsoby,“ popsala hodonínská mluvčí.

Pánov je jedním z nich. Zatímco v době, kdy tady působila armáda, místo obývali vzácní motýli i brouci a rostly tu jedinečné rostliny, dnes po nich téměř není památky.

„Pánov je přitom přírodovědně velmi významná lokalita, neboť se jedná o druhou největší písčinu na území České republiky. Bezlesí zde bylo udržováno minimálně od středověku, ovšem v posledních letech výrazně zarůstá,“ říká Pavel Marhoul z organizace Beleco, který je odborným garantem projektu.

Území je ohroženo. Pískomilné trávníky, tolik typické pro Pánov, už jsou jen na malých výměrách a i jejich kvalita se snižuje. Když budou půdu opět rozrývat kola vojenských vozidel, měl by se stav chráněného území výrazně zlepšit.

Jedna z pěti unikátních lokalit

Město navíc území hodlá po úpravách využít pro obyvatele i návštěvníky města. Jakmile se odstraní náletové dřeviny, začnou se tvořit jednotlivá přírodní zákoutí. Vzniknou třeba pikniková místa, obnoví se zdejší vodní jezírka. Záchrana areálu, díky níž má na Pánově vzniknout jedinečné místo pro odpočinek, by měla stát přes deset milionů korun. Beleco na ně získalo dotaci. Město bude navíc do budoucna řešit, co se zdejšími zchátralými budovami.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Projekt města a organizace Beleco počítá se zapojením místních spolků i veřejnosti. Pro ni bude připravena série osvětových akcí od přírodovědných vycházek až po ukázky využití těžké vojenské techniky. První z nich, jež měla místní obyvatele s celým projektem seznámit, se konala v polovině října.

Pánov byl do projektu Military LIFE for Nature vybrán jako jedna z pěti unikátních lokalit v různých koutech České republiky. Kromě Pánova je to Načeratický kopec, Mašovická střelnice, Havranické vřesoviště a Blšanský Chlum.