Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na výstavě bijí obrovské věžní hodiny

  16:58aktualizováno  16:58
Tikot a klapání hodinových strojků provází hodonínskou výstavu nazvanou lakonicky Časoměrná zařízení. Návštěvníci mají možnost ve dvou výstavních sálech Masarykova muzea na Národní třídě zjistit jak se odměřuje, ale také jak plyne čas. A to na vlastní kůži.

Výstava časoměrných strojů v Hodoníně | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Při vstupu do areálu výstavy narazí příchozí na elektromechanické docházkové hodiny, kteří si mnozí pamatují z úřadů či továren. Tomuto zařízení se také zkráceně říkalo píchačky nebo cvikačky.

"Každý si jako bonus může označit svůj příchod a odchod, a tak sledovat dobu setrvání na pracovišti tedy vlastně ve výstavě,“ komentuje svérázný začátek odborný pracovní brněnského Technického muzea Petr Nekuža. Právě z Brna do Hodonína řada exponátů přišla.

"Chceme seznámit veřejnost s cennými exponáty z brněnských i našich fondů, ale také s předměty, které nás běžně obklopují,“ dodala Kurátorka Hana Sýkorová z hodonínského muzea. PO stěnách i ve vitrínách lze spatřit desítky nejrůznějších časoměrných zařízení : staré hodinové stroje, moderní digitální stopky nebo třeba náramkové hodinky z minulého století.

Jedním z nejstarších exponátů je kopie mechanického rožně na principu hodin bez kyvadla. Na této časově řízené tyči se v černých kuchyních na hradech a zámcích opékalo maso už koncem 17. století. "Vzácný je také lodní chronometr z roku 1833,“ poznamenal Nekuža. Technického muzeum v Brně drtivou většinu exponátů zapůjčilo.

Kolekci ovšem doplňuje i několik předmětů ze sbírek Masarykova muzea. "Nejcennější je ciferník z věže zaniklého hodonínského hradu, na kterém skutečně visel,“ uvedla kurátorka Sýkorová.

Pozoruhodné exponáty dále tvoří lodní chronometr lodní Ulysse Nardin z roku 1850, barokní hodiny z poloviny 18. století nebo interaktivní modely základních konstrukcí hodinových mechanismů: černoleského kotvového, kolíčkové a setrvačkového kroku. Všechna tato zařízení, která se skrývají v hodinkách či věžích, si mohou zvědavci sami natáhnout a spustit.

Vrcholnou instalaci ve druhém sále však představují ohromné věžní hodiny. Tři originální velikánské ciferníky s průměrem přes dva metry a obrovitými ručičkami jsou propojeny s hodinovým mechanismem, který skrývala skutečná kostelní věž. "Od věžního hodinového stroje je vedený signál kardanovými převody k ručkovým strojkům ciferníků. Tento jednoduchý systém názorně představuje, co je skryto lidem za viditelnými ciferníky na pláštích kostelů, továren, škol, zámků nebo hradů,“ uvedl Nekuža.

Toto monstr zařízení musí zaměstnanci muzea dvakrát denně natahovat. Zařízení nejen odměřuje čas, ale přítomní uslyší i hlasité odbíjení. "Obsah celé výstavy je více vysvětlující než naučný,“ uzavírá Nekuža. Nová výstava je na Národní třídě v Hodoníně otevřena i v nadcházející státní svátek příští čtvrtek od 13 do 17 hodin.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz