Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na zdraví lidé myslí, když se zdraží cigarety. Ženy víc než muži

  21:05aktualizováno  21:05
V poradnách, kde lidem řeknou, jak zhubnout, se stojí fronty. Prevence závažných onemocnění už ale tolik netáhne. Trend starosti o vlastní zdraví se do Brna hrne pomalu. "Nejvíc klientů k nám chodí, když se zvedne cena cigaret," říká Jan Rychnovský z Protinikotinového centra.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kvůli zvyšování cen tabákových výrobků tak lidé znovu přemýšlí, jak cigaretu típnout definitivně. "V poslední době proběhlo několik vln zdražování a v souvislosti s tím se pokaždé objevili lidé, kteří chtěli od cigaret pomoct," tvrdí Rychnovský.
 
Velký posun ve vnímání preventivních zdravotnických programů nepozoruje ani gynekolog a sexuolog Jiří Čalkovský.

"Udělal jsem si malý průzkum u gymnazistek v Brně. Ty se jen málo zajímají o očkování proti rakovině děložního čípku a své peníze raději utratí za něco jiného. Přitom takové očkování je něco unikátního, očekával jsem, že je to víc upoutá," vyjadřuje nelibost lékař.

"Dobrá situace je naopak s dodržování pravidelných ročních preventivních gynekologických prohlídek včetně onkologické prevence, která je její součástí,“ dodává.
 
Ženy se hlídají více
U dospělých mluví o rozdílech mezi muži a ženami. "Ženy se o své zdraví starají mnohem  zodpovědněji než muži. Díky dostupnosti informací ale také osvětě jedné nejmenované kosmetické  společnosti podstupují mnohem častěji například mamografická vyšetření, a to je dobře," zmiňuje Čalkovský.
 
Zato muži jsou méně informovaní: "Například potíže s prostatou řeší často pozdě. Když přijdou ke mně do ordinace byť s jiným - sexuologickým problémem, každého muže při vyšetření poučím o možnostech screeningových vyšetřeních na urologii. Tito muži se často velmi diví, že si už dávno mohli zajít na preventivní prohlídku, která by jejich obtížím včas předešla," informuje Čalkovský.

"Každý muž po čtyřicítce může jednou za dva roky podstoupit urologické vyšetření,  které hradí zdravotní pojišťovna. Po padesátce na něj může jít dokonce každý rok.
 
Falešné reklamy nezabírají
Další kapitolou jsou sexuální potíže. Od těch si řada mužů pomáhá medikamenty aniž by se poradili s lékařem. To však podle Čalkovského není nejlepší nápad.

"Lidé příliš dávají na masivní reklamu farmaceutického průmyslu. Většina z těch přípravků neúčinkuje tak, jak se v reklamě říká. Pacientovi ale chvíli trvá, než to zjistí. Toto doznává 88 procent našich pacientů při první návštěvě sexuologické ordinace. Je třeba si uvědomit, že sexuální poruchy jsou často prvním signálem nástupu závažné choroby jako jsou srdečně-cévní onemocnění, cukrovka, onemocnění prostaty nebo onkologická onemocnění."
 
Jinak hodnotí chování jihomoravanů Radovan Voříšek z centra Podané ruce, které se zabývá protidrogovou prevencí. "Klientů s těžkou drogovou závislostí nám ubývá. Asi pomohly i programy na školách, ale na ty je bohužel stále málo peněz. Stává se nám, že musíme školy dokonce odmítat," lituje Voříšek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz