Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na zdraví lidé myslí, když se zdraží cigarety. Ženy víc než muži

  21:05aktualizováno  21:05
V poradnách, kde lidem řeknou, jak zhubnout, se stojí fronty. Prevence závažných onemocnění už ale tolik netáhne. Trend starosti o vlastní zdraví se do Brna hrne pomalu. "Nejvíc klientů k nám chodí, když se zvedne cena cigaret," říká Jan Rychnovský z Protinikotinového centra.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kvůli zvyšování cen tabákových výrobků tak lidé znovu přemýšlí, jak cigaretu típnout definitivně. "V poslední době proběhlo několik vln zdražování a v souvislosti s tím se pokaždé objevili lidé, kteří chtěli od cigaret pomoct," tvrdí Rychnovský.
 
Velký posun ve vnímání preventivních zdravotnických programů nepozoruje ani gynekolog a sexuolog Jiří Čalkovský.

"Udělal jsem si malý průzkum u gymnazistek v Brně. Ty se jen málo zajímají o očkování proti rakovině děložního čípku a své peníze raději utratí za něco jiného. Přitom takové očkování je něco unikátního, očekával jsem, že je to víc upoutá," vyjadřuje nelibost lékař.

"Dobrá situace je naopak s dodržování pravidelných ročních preventivních gynekologických prohlídek včetně onkologické prevence, která je její součástí,“ dodává.
 
Ženy se hlídají více
U dospělých mluví o rozdílech mezi muži a ženami. "Ženy se o své zdraví starají mnohem  zodpovědněji než muži. Díky dostupnosti informací ale také osvětě jedné nejmenované kosmetické  společnosti podstupují mnohem častěji například mamografická vyšetření, a to je dobře," zmiňuje Čalkovský.
 
Zato muži jsou méně informovaní: "Například potíže s prostatou řeší často pozdě. Když přijdou ke mně do ordinace byť s jiným - sexuologickým problémem, každého muže při vyšetření poučím o možnostech screeningových vyšetřeních na urologii. Tito muži se často velmi diví, že si už dávno mohli zajít na preventivní prohlídku, která by jejich obtížím včas předešla," informuje Čalkovský.

"Každý muž po čtyřicítce může jednou za dva roky podstoupit urologické vyšetření,  které hradí zdravotní pojišťovna. Po padesátce na něj může jít dokonce každý rok.
 
Falešné reklamy nezabírají
Další kapitolou jsou sexuální potíže. Od těch si řada mužů pomáhá medikamenty aniž by se poradili s lékařem. To však podle Čalkovského není nejlepší nápad.

"Lidé příliš dávají na masivní reklamu farmaceutického průmyslu. Většina z těch přípravků neúčinkuje tak, jak se v reklamě říká. Pacientovi ale chvíli trvá, než to zjistí. Toto doznává 88 procent našich pacientů při první návštěvě sexuologické ordinace. Je třeba si uvědomit, že sexuální poruchy jsou často prvním signálem nástupu závažné choroby jako jsou srdečně-cévní onemocnění, cukrovka, onemocnění prostaty nebo onkologická onemocnění."
 
Jinak hodnotí chování jihomoravanů Radovan Voříšek z centra Podané ruce, které se zabývá protidrogovou prevencí. "Klientů s těžkou drogovou závislostí nám ubývá. Asi pomohly i programy na školách, ale na ty je bohužel stále málo peněz. Stává se nám, že musíme školy dokonce odmítat," lituje Voříšek.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj páčil dveře garáže, pak na kole ujížděl strážníkům

Strážníci dopadli zloděje ujíždějícího na kole

Na horském kole se pokoušel uniknout třiatřicetiletý muž, kterého strážníci přistihli při nočním pokusu o vloupání do...

Průkopníkem v testování chytrých silnic bude Brno, zrychlí se komunikace

Na Mafra konferenci Smart Region Brno se debatovalo o „chytrých“ technologiích.

Brno jde dál naproti moderním trendům. Po elektronické jízdence nebo plánech na chytrou čtvrť bude také testovat...

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Najdete na iDNES.cz