Zlato Inků - výstava na Špilberku byla pro velký zájem prodloužena.

Zlato Inků - výstava na Špilberku byla pro velký zájem prodloužena. | foto: Museo oro del Peru

Na Zlato Inků se hrnou davy, výstava nekončí

  • 0
Už pětatřicet tisíc návštěvníků se na hradě Špilberk dozvědělo, že se lidé žijící v období Inků v Peru zdobili zlatostříbrnými závěsy v nosních přepážkách nebo že si vytrhávali řasy, házeli je do větru jako oběť bohům a přitom se modlili. O zlatě Inků se ale dozví ještě mnohem víc lidí, kvůli velkému zájmu se totiž výstava prodlužuje.

Výstava Zlato Inků, která ukazuje hlavně zlaté mísy, šperky či poháry, má velký úspěch a zájem o ni nepolevuje. Proto se organizátoři rozhodli prodloužit ji o dva měsíce. Místo 28. února tak skončí až 30. dubna.

"Důvodem je mimořádný zájem veřejnosti, a to například i ze základních a středních škol, které výstavu navštěvují jako součást výuky. Průměrně přijede více než dvacet školních tříd týdně. Rozhodující byly také pozitivní reakce, které jsme dostali e-mailem," vysvětlil mluvčí výstavy Marek Turoň.

Zlato Inků - 1000 let prokletíZlato Inků - 1000 let prokletíZlato Inků - 1000 let prokletí

Čeká se i půl hodiny

Jen v neděli 14. února, kdy příchozí mohli využít speciálního "valentýnského" vstupného, tam napočítali 850 návštěvníků.

Výstava Zlato Inků na Špilberku, která byla pro velký zájem prodloužena.

To znamenalo až půlhodinu čekání ve frontě před vstupem do expozice. I tak se v ne zrovna rozlehlých hradních prostorech museli lidé kolem vitrín spořádaně posouvat, aby si mohli prohlédnout předměty ze zlata a stříbra, zdobené pro andské civilizace typickým modrým kamenem: chryzokolem.

Inkové používali motivy ptáků

V pěti místnostech brněnského hradu se v asi 90 předmětech z Muzea zlata v peruánské Limě skrývá nedozírné bohatství. Kromě náušnic, závěsů do nosu a zlatých korun lze spatřit také tenounké, jemně vytepané pláty, které si lidé z vyšších kast zavěšovali na hruď. Kombinace zlata a stříbra znamenala propojení dvou světů – světa slunce a měsíce.

Zlato Inků - 1000 let prokletíZlato Inků - 1000 let prokletíZlato Inků - 1000 let prokletí

Kultury, jejichž dědictví se na Špilberku vystavuje, rády používaly motivy ptáků. Jeden z malých zlatých šperků v této podobě si lze prohlédnout pod lupou nebo ve formě hologramu (virtuálního trojrozměrného obrazu).

Výstava Zlato Inků na Špilberku, která byla pro velký zájem prodloužena.

Zářivé předměty z drahých kovů, obřadní nože, zlaté masky, bohatě zdobené pinzety z doby mezi rokem 400 a 1500 před naším letopočtem doplňují i věci obyčejnější: flétna, lahev nebo pytel na koku. Ty spolu s obrovskými pivními poháry přináší svědectví o halucinogenních obřadech.