Jan Mareček

Jan Mareček | foto: MF DNES

Na ztracené dopisy si adresáti počkají. Hygienik je zakázal doručit

  • 5
Ztracených dopisů, které našli dělníci v jámě pod břeclavským nádražím, se jejich adresáti zase jen tak brzy nedočkají. Krajský hygienik Jan Mareček totiž jejich odeslání nedoporučil. Bojí se, aby se z dopisů, které se válely ve špíně, někdo nenakazil.

"To, že jsou zatím zavřené pod zámkem, je jediná jistota, že adresátům nehrozí žádná nákaza," podotýká hygienik.

Nemůže totiž vyloučit, že ve vlhkosti a plísni se nedrží nebezpečné bakterie, které by mohly lidem způsobit horečnatá onemocnění. "Nedoporučil jsem poště v tomto stavu dopisy rozdávat veřejnosti. Všechny by měly být dekontaminovány," poznamenal Mareček.

. O ztracených dopisech čtěte zde

Jak řekl Gabriel Pleska z tiskového oddělení České pošty, hned jak bude možné nebezpečí odvráceno, začne společnost dopisy odesílat.

Zloděj znal vchod do třídírny
Z vyšetřování policie vyplývá, že zloděj, který zásilky otvíral a házel do nepoužívaného tunelu na břeclavském nádraží, znal dobře chod zdejší třídírny. Proto také věděl, že po ztraceném pytli se nikdo pídit nebude.

"Pytle s obyčejnou poštou mívají neoznačené plomby. Takže pokud se ztratil celý, nikdo na to nepřišel," uvedl kriminalista Jan Cupal z břeclavské policie.

Kdyby zloději pytel rozbalili a vykradli jen některé dopisy, na problém by se přišlo. Plomba by byla porušená a pošta by okamžitě poznala, že zásilky chybí.

Adresáti o poště nevěděli
Krádeže pošty zůstaly dlouho utajeny také proto, že si téměř nikdo nestěžoval. "Za pět let zaznamenali na břeclavské poště asi pětadvacet stížností. To je absolutní minimum. Břeclavská pošta byla vždy naprosto bezproblémová, nikdo nepojal podezření, že by se tu něco ztrácelo," uvedl Cupal.

Policie vyšetřuje i pracovníky Českých drah. K pytlům, které se vozily vlakem na břeclavské nádraží, se mohli snadno dostat. Hlavní pozornost však soustředí na tehdejší zaměstnance pošty.