Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nad Znojmem se opravuje železniční most. Práci může narušit silný vítr

  6:00aktualizováno  6:00
Nad Znojmem se v následujících týdnech odehraje unikátní představení - výměna 220 metrů dlouhé mostní konstrukce v padesátimetrové výšce nad údolím Dyje. I když půjde o mimořádný technický zážitek, na akční scény bude chudý. Stovky metrů totiž bude most zdolávat měsíc a půl.

Ve Znojmě opravují železniční most | foto: Radek Miča, MAFRA

O to více však musí odborníci na znojemském historickém viaduktu hlídat každý milimetr. Stovky tun těžký tubus tohoto nejvyššího mostu kraje chtějí totiž vysunout vcelku.
 
Tři desítky dělníků odstartovaly náročnou operaci pod vedením specialistů v pondělí. Začínají tím, že čtyři samostatné části současného tubusu umístěné na štíhlých pilířích spojí pevně dohromady, aby se jako jeden celek mohly vysunout.

K tomu dojde tak, že na pilíře pod mostní konstrukci umístí na pevné plošiny kola a tubus po nich pomalu dokutálejí na pevnou zem. Samotné vysunutí směrem k Šatovu potrvá asi 45 dní.

Do jara zůstanou pilíře holé
Nová konstrukce by pak měla vysloužilý kus na třech kamenných pilířích nahradit na jaře příštího roku. "Mezitím se pilíře ocitnou na čas zcela holé," nastínil vedoucí stavby mostu Moris Reman z firmy Firesta.

Katastrofický scénář, při němž by mohla konstrukce železničního mostu během manipulace spadnout, odborníci odmítají. Vše prý bude mnohonásobně jištěno.

Co by však mohlo práce pozastavit, je případný silný boční vítr. "Ten by vysunovanou či novou, nasunovanou konstrukci nepříjemně namáhal do boku. Je tedy stanovena maximální rychlost větru, při které ještě můžeme v práci pokračovat," upozornil Reman.

Zvlášť nepříjemný by byl vichr ve chvíli, kdy by konec konstrukce, ať už té staré či nově nasunované, byl od některého z pilířů vzdálen jen pár metrů. Velkou částí by totiž z jedné strany volně visel ve vzduchu a hrozil by jeho pohyb do stran.

Most bude opticky nižší
Novou mostní konstrukci vyrábí nyní v Brně firma Firesta. Měla by být podobná té současné, jen s tím rozdílem, že vlaky již nebudou jezdit uvnitř mostní konstrukce jako dosud, ale na jejím vršku. Bude to tedy znamenat, že opticky se most sníží.

Novou konstrukci totiž dělníci usadí přímo na vrchol samotných pilířů, ze kterých proto musí zmizet jejich nynější kovové nástavce. "Jednotlivé dílce mají hmotnost do jedné tuny, není to tedy nic mimořádného. Po jejich rozšroubování je sundá jeřáb," nastínil vedoucí stavby.

Ve Znojmě opravují železniční most
 
Provoz pod mostem normálně funguje dál, jen s tím rozdílem, že silnici i cestu pod viaduktem obehnalo bednění, aby nikoho neohrozily případné padající předměty.

Vojenské provizorium vydrželo dodnes
Most funguje od roku 1871. Stav původní železné nýtované konstrukce, jež byla památkově chráněna, byl ale v  roce 1992 natolik havarijní, že musela být nahrazena provizoriem železničního vojska.
To vydrželo dodnes.

Jeho výměna přijde asi na 300 milionů korun a je součástí elektrifikace trati ze Znojma do Šatova. "Po stránce technické i projekční je to nejsložitější úkol celé akce," uvedl již dříve ředitel Správy železniční dopravní cesty Olomouc Jiří Mlynář. Staré mostní provizorium dělníci rozloží jako stavebnici a poté uloží k možnému využití.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz