Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci chtějí zachránit zříceninu Blansek. Než se úplně rozpadne

  8:37aktualizováno  8:37
Jen torzo zdí a zarostlé hromady kamení připomínají hrad, podle kterého se jmenuje nedaleké pětadvacetitisícové Blansko. Dvaašedesátiletý Karel Souček se to rozhodl změnit. I když se hrad Blansek, někdy označovaný jako Blansko, ležící u osady Nové Dvory v Moravském krasu začal rozpadat už v 15. století, chce jej Souček nyní obnovit. Alespoň částečně.

Zřícenina hradu Blansek | foto: Radek Miča, MAFRA

"Já na hrad chodil už jako malý. Pak jsem viděl výstavu o copuli lapidum, jak se zničeným objektům znovu vrací jejich historická tvář. Latinsky znamená copuli lapidum hromada kamení. A když se nic neudělá, z Blanseku jen hromada kamení zbude," vysvětluje nadšenec.

"Rozhodl jsem se proto oslovit další, kteří by do toho šli se mnou. Napsal jsem inzerát a přihlásili se mi další čtyři lidi," líčí, jak před rokem začal fungovat přípravný výbor Spolku pro záchranu hradu Blansek.

Ten vznikl někdy kolem roku 1250, kdy jej nechal postavit poradce krále Přemysla Otakara II., olomoucký biskup Bruno ze SchaumburgHollensteinu, kvůli ochraně tehdejšího centra panství. Podle legendy zde před bitvou na Moravském poli přespal i Přemysl Otakar II. Dlouho ale hrad nevydržel, používat jej jeho obyvatelé přestali zřejmě už po husitských válkách a požáru někdy kolem roku 1440.

Souček chce nyní zabránit dalšímu rozpadu zbytků zdiva jeho konzervací. A také touží po tom, aby si každý, kdo ke zřícenině dorazí, uměl představit hrad v jeho původní podobě a velikosti. Spolek proto začal oslovovat všechny úřady - Lesy ČR jako majitele, archeology, jeskyňáře, památkáře, vedení Blanska a okolních vesnic i ochranáře. Zřícenina totiž stojí na území národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy.

"Stavět? To ne"
"Hrad a jeho zbytky jsou teď většinou pod zemí, proto chceme odhalit původní podlahy, sklepy v podzemí a nadstavit kusy zdí či jejich fragmenty tak, aby bylo vidět, jak to vypadalo. Návštěvník z toho bude mít, jak já říkám, turistický orgasmus," popisuje Souček.

Součástí přestavby by měl být i přístup k hradu přes původní předhradní bránu nebo replika dřevěného mostu přes hradní příkop.

Památkáři nebo ochranáři, s nimiž spolek jedná, jsou ale zdrženlivější. "Pozastavení dalšího chátrání je nanejvýš žádoucí. Stavební práce by ale měly být co nejméně patrné," píše se v jejich vyjádření.

Souček se ale nevzdává. "Nám nechtějí dovolit vůbec kopnout, přitom nedaleko postavili lanovku," zlobí se. Dál proto shání nadšence, kteří by se k němu chtěli připojit, aktuálně také sponzory, kteří by přispěli na takzvanou koncepční studii. Právě v ní by měli odborníci stanovit co a jakým způsobem obnovit.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Najdete na iDNES.cz