Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci chtějí zachránit zříceninu Blansek. Než se úplně rozpadne

  8:37aktualizováno  8:37
Jen torzo zdí a zarostlé hromady kamení připomínají hrad, podle kterého se jmenuje nedaleké pětadvacetitisícové Blansko. Dvaašedesátiletý Karel Souček se to rozhodl změnit. I když se hrad Blansek, někdy označovaný jako Blansko, ležící u osady Nové Dvory v Moravském krasu začal rozpadat už v 15. století, chce jej Souček nyní obnovit. Alespoň částečně.

Zřícenina hradu Blansek | foto: Radek Miča, MAFRA

"Já na hrad chodil už jako malý. Pak jsem viděl výstavu o copuli lapidum, jak se zničeným objektům znovu vrací jejich historická tvář. Latinsky znamená copuli lapidum hromada kamení. A když se nic neudělá, z Blanseku jen hromada kamení zbude," vysvětluje nadšenec.

"Rozhodl jsem se proto oslovit další, kteří by do toho šli se mnou. Napsal jsem inzerát a přihlásili se mi další čtyři lidi," líčí, jak před rokem začal fungovat přípravný výbor Spolku pro záchranu hradu Blansek.

Ten vznikl někdy kolem roku 1250, kdy jej nechal postavit poradce krále Přemysla Otakara II., olomoucký biskup Bruno ze SchaumburgHollensteinu, kvůli ochraně tehdejšího centra panství. Podle legendy zde před bitvou na Moravském poli přespal i Přemysl Otakar II. Dlouho ale hrad nevydržel, používat jej jeho obyvatelé přestali zřejmě už po husitských válkách a požáru někdy kolem roku 1440.

Souček chce nyní zabránit dalšímu rozpadu zbytků zdiva jeho konzervací. A také touží po tom, aby si každý, kdo ke zřícenině dorazí, uměl představit hrad v jeho původní podobě a velikosti. Spolek proto začal oslovovat všechny úřady - Lesy ČR jako majitele, archeology, jeskyňáře, památkáře, vedení Blanska a okolních vesnic i ochranáře. Zřícenina totiž stojí na území národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy.

"Stavět? To ne"
"Hrad a jeho zbytky jsou teď většinou pod zemí, proto chceme odhalit původní podlahy, sklepy v podzemí a nadstavit kusy zdí či jejich fragmenty tak, aby bylo vidět, jak to vypadalo. Návštěvník z toho bude mít, jak já říkám, turistický orgasmus," popisuje Souček.

Součástí přestavby by měl být i přístup k hradu přes původní předhradní bránu nebo replika dřevěného mostu přes hradní příkop.

Památkáři nebo ochranáři, s nimiž spolek jedná, jsou ale zdrženlivější. "Pozastavení dalšího chátrání je nanejvýš žádoucí. Stavební práce by ale měly být co nejméně patrné," píše se v jejich vyjádření.

Souček se ale nevzdává. "Nám nechtějí dovolit vůbec kopnout, přitom nedaleko postavili lanovku," zlobí se. Dál proto shání nadšence, kteří by se k němu chtěli připojit, aktuálně také sponzory, kteří by přispěli na takzvanou koncepční studii. Právě v ní by měli odborníci stanovit co a jakým způsobem obnovit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz