Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: www.veveri.cz

Nadšenci oživují slávu velešovického hradu

Amatérský historik Štěpán Daněk a zhruba šest dalších obyvatel Velešovic vyrazili před měsícem do restaurace v nedalekých Pozořicích. Nejeli tam na pivo, ale poslechnout si přednášku profesora Josefa Ungra o tom, jak se kdysi žilo na středověkých hradech.

Cestu do Pozořic by možná nevážili, kdyby je nezačaly hodně zajímat rozvaliny tamního hradu Vildenberk. Pomalu zapomenutým bývalým šlechtickým sídlem se však na Vyškovsku už zabývá například i rousínovský kronikář Karel Lochman.

Ten kvůli němu dokonce přeložil část kroniky bývalé obce Čechyně psané kurentem. Čechyně sice nyní patří k Rousínovu, ale kdysi bývala součástí vildenberského panství.

"I když se o historii zajímám dlouhou dobu, že nedaleko Velešovic ve středověku stával hrad a ve své době patřil dokonce k největším na Moravě, jsem nevěděl. Pověděl mi o něm až kamarád. Nebyl ani zakreslený na mapách," říká Štěpán Daněk.

Potomci majitelů žijí dodnes

Přiznal však, že pak se do historie hradu pořádně opřel, a co se dalo, nastudoval i o rodu Vildenberků. A dozvěděl se o nich samé zajímavé věci.

Třeba že majitelem hradu byl i Půta, na počátku 14. století šestý nejmocnější šlechtic v království, že jeho potomci založili bouzovskou větev rodu a Vildenberkové vlastnili asi 350 let hrad Buchlov a odešli z něj až na konci druhé světové války. A že jejich potomci žijí dodnes.

Zřejmě největší zásluhu na tom, že se lidé z okolí Rousínova začali zajímat více o místní historii a mají teď nový cíl vycházek, má pozořický učitel Aleš Tinka.

"Z hradu už toho mnoho nezbylo, jen příkopy, ve kterých jsme si hráli už jako děti. Více jsem se o něj začal zajímat až před pěti lety, kdy se mne lidé ptali, kde vůbec je, že ho nemohou najít," říká Aleš Tinka.

K hradu vede turistická stezka

A pak přesvědčil několik lidí, aby sestavili tým, který oživí slávu hradu.

"Hledali jsme i jeho přibližnou podobu, a když se nám to podařilo, vydali jsme ji na pohlednici, kterou si nyní budou moci lidé koupit na cestě k hradu, v cukrárně ve Viničných Šumicích," říká.

K hradu už vede turistická stezka a slouží mu i webové stránky www.vildenberk.cz. Ba dokonce se podařilo přemluvit majitelku nedaleké louky, aby ji prodala za dvacet tisíc korun.

Složily se na ni tři okolní obce a už vloni se zde začaly pořádat společné výlety a setkání. S hudbou, občerstvením a vzpomínáním na zašlou slávu hradu.