Jihomoravským nemocnicím z nadstandardů nejvíce vydělávají lepší oční čočky. (Ilustrační snímek)

Jihomoravským nemocnicím z nadstandardů nejvíce vydělávají lepší oční čočky. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Novotný, MF DNES

Nemocnice nejvíc vydělávají na lepších čočkách, o lékaře zájem není

  • 9
Nadstandardní léčba se začíná nemocnicím vyplácet. Nejvíce si pacienti připlácejí za nitrooční čočky, dobře se "prodávají" také lepší pokoje. Naopak zájem o ošetření konkrétním lékařem je podle manažerů nemocnic mizivý.

Například Fakultní nemocnice Brno doposud inkasovala za tři stovky implantovaných nadstandardních čoček přes milion korun. Kyjovská nemocnice, která patří mezi největší operatéry šedého zákalu na jižní Moravě, vybrala dokonce milion dvě stě tisíc korun.

"Naprosto dominující jsou u nás oční čočky a pak ještě očkování. Vše ostatní je zcela zanedbatelné," říká ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda. Za lepší vakcíny proti pneumokokovým nákazám, tetanu či rakovině děložního čípku účtovali kyjovští lékaři téměř 130 tisíc korun.

Účty za ekonomicky náročnější varianty léčby se však značně liší právě kvůli specializaci. "V brněnské Úrazové nemocnici jde nejvíc na odbyt plastová fixace na zlomeniny zápěstí v ceně 290 korun," poznamenal náměstek pro léčebně preventivní péči Radek Veselý.

Podobné je to v Hodoníně či v Břeclavi, kde je největším "hitem" plastový obvaz na ruce a předloktí. "Cena se pohybuje od dvou set korun do pětistovky. Záleží, kolik obvazu musí lékař na pacienta použít," říká ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

Někde to jsou desítky tisíc, jinde statisíce. "Na zbohatnutí to ale v žádném případě není. Vzhledem k rozpočtu nemocnice je to suma zanedbatelná, v řádu desetin procenta," reaguje ředitel kyjovské nemocnice Svoboda.

I když ministerstvo zdravotnictví původně avizovalo, že základních osmnáct položek nákladnějších variant léčby rozšíří až za rok, na začátku letních prázdnin uvolnilo ruce nemocnicím i v dalších službách. Od června si pacienti mohou za poplatek vybrat lékaře.

Lékař jen pro vás? Žádný zájem

Cena za práci konkrétního doktora se pohybuje v rozmezí od pěti do patnácti tisíc korun. V září začala tuto službu nabízet jediná jihomoravská nemocnice.

Seznam nadstandardů

  • Očkování: lepší vakcíny proti tetanu, chřipce, tuberkulóze, rakovině děložního čípku, vzteklině a podobně.
  • Sádry: lepší sádrová dlaha na ruku, předloktí, nohu či bérec, cirkulární sádrový obvaz na prsty či ruku atd.
  • Lepší oční čočky
  • Od června je možné připlatit si za ošetření lékařem, kterého si pacient vybere.

"Zatím jsme žádný velký zájem o konkrétní lékaře nezaznamenali. Za měsíc si vybral lékaře k ošetření jeden pacient, kterému jsme účtovali pět tisíc korun," sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Ostatní zařízení se zatím přidávat nechtějí. "Neuvažujeme ani o tom, že by si pacienti připláceli za specialisty, kteří by se o ně starali nebo je operovali," řekla Zuzana Joukalová z Masarykova onkologického ústavu.

Větší zájem však nemocnice zaznamenaly o nadstandardy, které nesouvisí přímo s léčbou. "Daleko více než za čočky inkasujeme za nadstandardní pokoje, kde je pacient sám, má televizi a wi-fi připojení," poznamenává ředitel z Kyjova.

Manažeři nemocnic se snaží získat pro pacienty co nejvíc služeb, které jim pak za úplatu mohou nabídnout. "Pacientům na odděleních nabízíme například pojízdný bufet, návštěvu kadeřnictví, kosmetiky nebo pedikúry. Tyto služby ale nabízejí v našem areálu soukromníci," vysvětluje Radomíra Schweitzerová z Nemocnice Břeclav.