Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nahodilý Brownův pohyb kolem vánočního stolu

  12:35aktualizováno  12:35
Moje mladší dcera Fanynka mě právě před chvílí zapřísahala, ať mé další Na kafi není depresivní. Jenomže mnohá má „kafata“ se odvíjejí od toho, co právě čtu. A protože mám velmi ráda přístup a práci neurologa i psychologa Olivera Sackse, nemohla jsem si nechat ujít nedávné druhé vydání českého překladu jeho knihy Muž, který si pletl manželku s kloboukem.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Po jeho Antropoložce na Marsu jde opět o odborný, leč vysoce čtivý kousek.

Příběhy svých neurologicky a psychicky postižených pacientů nepopisuje citlivý humanista Sacks jako lékařské případy, ale s pozoruhodným lidským vcítěním je převádí na metafory našeho bláznivého "zdravého" světa.

na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Mozkové poruchy jej fascinují zvláště ve chvílích, kdy se dotýkají změny, či dokonce zániku lidské duše, fenoménu sice naprosto nehmatného, ale ve svých psychických a psychiatrických projevech velmi určitého.

Popisuje-li například nemoc paní B., bývalé pracovnice v chemickém výzkumu postižené nádorem obou čelních mozkových laloků, jejíž svět se stal "prázdným -bez citů a bez významů", až v něm nakonec nic nebylo "doopravdy", ale všechno bylo stejné, všechno bylo jedno, přivádí jej to k obrazu našeho postmoderního světa, v němž "Velký Anarchista spustil oponu, je konec světa, prázdno a pusto".

Omlouvám se své dcerce, že dnešní téma není a nebude příliš radostné. Připadá mi však velmi podstatné. Popisuje-li totiž doktor Sacks patologickou lhostejnost své původně velmi racionální pacientky (zda se jedná o pravou či levou stranu, zda proti ní stojí kněz, lékař nebo zdravotní sestra, potažmo co je dobré a co zlé), okamžitě svůj pocit z její nemoci vztahuje na "zdravé" lidi, pro které se svět v moderním zmatení hodnot "ztratil, rozbil a zredukoval na zmatek bez řádu".

Při postmoderním prožívání může (stejně jako u paní B.) "intelekt zůstat nedotčený, ale není ničím vyvážen, k ničemu nesměřuje. Konečný stav přináší neproniknutelné ,zhloupnutí‘, lhostejnost a povrchnost, v níž všechno ztrácí význam, všechno je vratké a všechno odplouvá."

Jiný velký neurolog, Sacksův ruský kolega Alexandr Luria, mluvil v této souvislosti o "mysli redukované na prostý Brownův pohyb", čímž mínil, že duševní pochody takových lidí skutečně "připomínají částečky prachu, které se nepravidelně a nahodile, nezakotveny, vznášejí v okolním prostředí".

"Pociťuji stejný úlek a smutek jako Luria," dodává Oliver Sacks, "ale vybízejí mě spíš k přesnému popisu, než aby mě odpuzovaly.

A vždycky vzpomenu slov Borgesova Funese: Moje paměť, pane, je jen odpadní koš."

Ve chvílích smutku přestávám i já občas věřit, že naše postmoderní vykolejenost je cosi jako spalničky, ze kterých se jednoho dne vyléčíme, a před našima očima se objeví úžasný obraz zvláštního řádu - asi jako při grafickém znázornění fraktálů, této množiny "generované opakovaným použitím jednoduchých pravidel" - a my pochopíme, že skrytý systém světa byl zatím jen příliš složitý pro naše nevidoucí oči, ale pořád tu existoval a existuje.

Až se budeme přesně za týden opět "nezakotveni a nahodile" vznášet kolem pochutin a dárkových krabic našeho rádoby duchovního (vánočního) svátku, aniž bychom přesně věděli, co a proč si u toho máme myslet a prožívat, kéž alespoň na vteřinu pocítíme, že lhostejná proměnlivost naší víry a úcty vede k Dunciadově "vizi světa redukovaného na čistou hloupost - na hloupost, která je koncem".

Uf, snad je mi těžko jen v tyto krátké dny a dlouhé noci adventu, Fanynko. Šťastné a veselé!
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz