V luxusní dům s obchody, kancelářemi a byty se zanedlouho změní nejzchátralejší

V luxusní dům s obchody, kancelářemi a byty se zanedlouho změní nejzchátralejší stavba v České ulici v centru Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dům na České, kde se zabil Těsnohlídek, po letech chátrání opraví

  • 3
V luxusní dům s obchody, kancelářemi a byty se zanedlouho změní nejzchátralejší stavba v České ulici v centru Brna. Nový majitel ji chce kompletně zrekonstruovat. Podle památkářů přijde oprava na poslední chvíli. Honosně zdobenému nájemnímu domu z 19. století by zřejmě brzy hrozila demolice.

V památkově cenném domě z roku 1845 dnes sídlí restaurace Středověká krčma, na počátku 20. století v něm bývala redakce Lidových novin a v roce 1928 tam spáchal sebevraždu spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek.

Podle památkářů opravy pavlačového domu s výjimečně bohatou výzdobou přijdou už na poslední chvíli. "Bylo jen otázkou času, kdy bude zralý tak akorát na demolici. Už dlouhá léta chátral a jeho sklepení se postupně proměnilo ve skladiště odpadků, mezi kterými se proháněly krysy a švábi," upozornil šéf památkového odboru brněnského magistrátu Martin Zedníček.

V luxusní dům s obchody, kancelářemi a byty se zanedlouho změní nejzchátralejší stavba v České ulici v centru Brna.

Bývalí vlastníci, kteří stavbu získali v restituci, se žádnými opravami dlouhá léta neobtěžovali. A nekomunikovali ani s památkáři, kteří se je snažili donutit alespoň k nějaké činnosti.

"Vedli pořád dokola jen soudní spory s nájemci obchodů v přízemí, kteří se tam kvůli tomu střídali jak na běžícím pásu. A různé obchody 'vše za padesát' rozhodně nepatřily k ozdobám ulice," zhodnotil Zedníček.

Nový majitel plány rekonstrukce tají

Miroslav Vymazal z firmy Magnum, která pavlačový dům nedávno koupila, zatím nechce plány na jeho rekonstrukci příliš komentovat. Připouští pouze to, že areál na lukrativním místě by měl po opravě nabízet podobný komfort jako další nemovitost téže firmy na protějším nároží.

Domy Magnum

Anenské terasy v Kopečné ulici
palác Magnum na nároží Orlí, Divadelní a Benešovy ulice
rezidence Květinářská, nově zrekonstruovaný dům na nároží Masarykovy ulice a Květinářské
skupinu domů mezi Českou 10 a Jakubskou 1 - hlavní sídlo společnosti

Firma Magnum měla být také investorem kontroverzních garáží na Zelném trhu. Z projektu sešlo kvůli odporu památkářů.

Hlavní sídlo developerské firmy Magnum je na protějším rohu Jakubské a České a kromě řady právníků v něm sídlí například obchody Zara a Camaieu. "O rekonstrukci je předčasné mluvit, dokud opravdu nezačne," odmítá podrobnější dotazy Vymazal, jehož firma vlastní například Anenské terasy či novostavbu na rohu ulic Orlí, Divadelní a Benešova.

Do paměti Brňanů se firma zapsala i kvůli kontroverzním garážím na Zelném trhu, které chtěla stavět. Zatímco proti garážím se ale památkáři postavili, s plány na rekonstrukci pavlačového domu v České jsou spokojení. A nevadí jim ani podzemní garáže s automatickým zakládacím mechanismem, do kterých se bude vjíždět z Jakubské ulice.

"Všechny důležité součásti domu včetně průčelí a portálu zůstanou zachovány. A každé auto, které díky garážím zmizí z ulice, je pro město dobré. Navíc máme zkušenost, že jde o osvíceného investora, který dobře ví, že musí odvést kvalitní práci, aby se za ni před klienty nemusel stydět," pochvaluje si šéf odboru Zedníček.

Palác na Zelném trhu

Méně jasná je nyní budoucnost takzvaného Lídlova domu vedle Divadla Husa na provázku. Ten je podobně zchátralý jako dům v České, je však ještě starší.

Barokní palác na Zelném trhu v Brně

Palác se středověkými základy a vzácným sklepením měl být podle původních plánů nových majitelů už nyní ozdobou Zelného trhu.

Opravy však ještě ani nezačaly a firma Rentalkon, která nemovitost vlastní, se ji podle dostupných informací chystá nyní spíše prodat než opravovat.