Olomouc - Kometa Brno, radost hostů.

Olomouc - Kometa Brno, radost hostů. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Nájezdy poslaly Kometu do semifinále první ligy

• 0
Moře modrobílých šál se nadšeně vlnilo a hráči ve stejných barvách pod nimi skákali nadšené rybičky. Tak v pondělí hokejisté Komety slavili postup přes Olomouc, se kterou ve čtvrtfinále zametli 4:0 na zápasy.

"Jsme šťastní, že jsme to uzavřeli a už k nám nepřijedou," zářil brněnský asistent trenéra Viktor Lukeš. Jeho tým se včera přesvědčil, že poslední krok v sérii bývá nejtěžší. Brňané na ledě soupeře vyhráli 3:2 po nájezdech.

Olomouc - Kometa 2:3 po nájezdech

Branky: 27. Brančík, 59. Vágner - 46. Pucher, 58. Lhotský, rozh. nájezd Kántor.
Rozhodčí: Hrubý, Souček.
Vyloučení: 11:8, navíc Davídek a Mikel (oba Olomouc) 10 minut.
Využití: 0:2.
Diváků: 5 000.
Třetiny: 0:0, 1:0, 1:2 - 0:0.
Konečný stav série: 0:4.
Kometa: Hylák - Zubíček, Koma, Houdek, Kempný, Lhotský, Kántor, Morava, David, Klimt, Barus, Sedlák, Brabenec, Kostourek, Černý, Dlouhý, Pucher, Vondráček, Polodna, Padělek, Haluza.

Přitom ještě 76 vteřin před koncem normální hrací doby drželi hosté vedení 2:1. "Takové vedení bychom měli udržet, dostali jsme hloupý gól," mrzelo Lukeše. "Ale zase je pozitivní, že jsme zvládli nájezdy a zvýšili si tak sebevědomí. Hlavně Saša (brankář Hylák) opět půjde nahoru."

Sérii nájezdů začal úspěšně brněnský Michal Černý, vzápětí ale Milan Ministr vyrovnal. Další střelci Komety Přemysl Sedlák a Jaroslav Koma pak neuspěli.

"Hráče vybíráme podle toho, jak se jim nájezdy dařily v sezoně a na tréninku. A také koukáme na kluky na střídačce. Někteří sklopí hlavu a dělají, že tam nejsou," popisoval Lukeš. "Zato Robert Kántor se na nás díval tak dlouho, až jsme ho vybrali."

A právě brněnský obránce ve čtvrté sérii, tedy už v náhlé smrti, rozhodl. Pro Kometu tak šťastně skončil zápas, který špatně začala. Olomouc byla dvě třetiny lepší a zaslouženě vedla 1:0.

"Začali jsme nervózně. Nedařily se nám přesilovky. Soustředili jsme se na obranu, ale dopředu se nám nedařilo," povídal brněnský asistent.

Olomouc - Kometa Brno, útočí hosté.

Kometu nastartovala až přesilovková dorážka Petera Puchera ve 46. minutě, po ní měli hosté navrch. V 58. minutě se dokonce po přesilovkové teči Alexandra Lhotského dostali do vedení, které sice neudrželi, ale radost jim to nezkazilo. Narozdíl od zranění obránce Tomáše Houdka, který má vykloubené rameno, dnes půjde na operaci a zřejmě mu skončila sezona.

Kometa v ní bude pokračovat od příštího čtvrtka semifinálovou sérií zřejmě proti Chomutovu.

Kántor: Moc nájezdů neumím

Rozjel se, položil si gólmana a trefou do odkryté branky poslal Kometu do semifinále první ligy. Brněnský obránce Robert Kántor včera v Olomouci proměnil rozhodující samostatný nájezd. "Tak dlouho jsem se vyzývavě díval na trenéra, až mě tam poslal," líčil Kántor.

To jste si tak věřil?
Já jsem předtím jel dva nájezdy a oba dal. Ale když se podíváte na naši nástěnku, tak budu možná nejčastěji dřevák, protože kluci moje nájezdy znají a já jich moc neumím. Ale zrovna tento mi celkem jde, takže jsem si věřil a doufal, že Mikeš (olomoucký útočník Mikšan) nebo Honza Mikel to gólmanovi neřekli, protože asi nečekali, že pojedu já.

Takže jste od začátku věděl, co uděláte?
To jo, já nejsem zas takový plejer, abych čekal, co gólman udělá. Já jsem rozhodnutý deset minut dopředu. Když se koukáte na Michala Černého, tak ten do poslední chvíle čeká, co gólman udělá. Já naznačím střelu a snažím se ho rozhýbat. A buď to vyjde, nebo ne.

Cloumá s vámi v takových chvílích nervozita?
Já jsem v životě nájezd nejel, až letos třikrát. Poprvé jsem jel v Havlíčkově Brodě. Tím, že mi to vyšlo, tak sebevědomí stoupá. Už ho mám skoro jako Bednář (smích).

Jak se vám hrálo prodloužení s vědomím, že jste těsně před koncem základní hrací doby inkasovali gól na 2:2?
Bylo to vabank, ale já jsem nebyl nijak ve stresu, protože série se hraje na "best of seven", a kdybychom prohráli, tak by to žádná tragédie nebyla. Ale je výhoda pro naše sebevědomí, že jsme nájezdy zvládli, protože v sezoně se nám moc nedařily.

Byl čtvrtý zápas nejtěžší?
Pro mě osobně byl nejlepší, protože měl krásný konec. Já jsem se hlavně ty první dva zápasy docela trápil, nemohl jsem se do toho dostat. Ale zaplaťpánbůh jsme to dotáhli do vítězného konce. Sice jsme sérii vyhráli 4:0, ale Olomouc docela kousala a nebylo to lehké.