Hotel Avion v Brně byl postaven v letech 1926 až 1927 podle návrhu architekta

Hotel Avion v Brně byl postaven v letech 1926 až 1927 podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Najít kupce pro slavný Avion bude oříšek, hotel navíc stále chátrá

  • 8
Nejužší hotel ve střední Evropě a jedna z pěti nejvýznamnějších památek města, brněnský Avion je na prodej. Funkcionalistický skvost architekta Fuchse, kolem kterého prochází tisíce lidí denně, je však od loňska národní kulturní památkou a najít kupce bude podle odborníků malý zázrak.

Dosavadní majitel, člen slavného cirkusového rodu Stanislav Berousek nedostal na opravu dotace, a proto se rozhodl památku prodat. "Je mi to líto, ale už na to nemáme peníze," oznámil Berousek. Dále už se k prodeji odmítá vyjadřovat. "Nebude veřejný a ani cena není veřejná," uvedl Berousek.

Případného zájemce o koupi může odradit fakt, že bude muset kromě pořizovací ceny zaplatit i rekonstrukci, kterou hotel nutně potřebuje. "Můj projekt počítal s cenou opravy do sto milionů korun. Kolik bude stát nového majitele, záleží na něm," řekl Berousek.

Nejužší hotel města

Klíčové dílo funkcionalismu v Brně navrhl ve 20. letech minulého století architekt Bohuslav Fuchs na pozemku širokém osm a půl metrů.

Stavba byla dokončena roku 1928 a sloužila jako hotel s kavárnou v přízemí. Od 80. let probíhaly částečné opravy, stav hotelu se ale zhoršoval. Stanislav Berousek koupil Avion v roce 2005.

Na rekonstrukci dohlédnou památkáři

Podle odborníků na reality bude překážkou prodeje i doznívající ekonomická krize. "Ta dopadla na hotelnictví snad nejsilněji ze všech odvětví. Najít zájemce o takové ubytovací zařízení nebude vůbec jednoduché, snad jen kdyby to majitel nabídl velmi levně," míní místopředseda představenstva realitní firmy Real Spektrum Jiří Fajkus.

Ani on nedokáže prodejní cenu odhadnout. "Pokud nějaký makléř tvrdí, že zná přesné číslo, nemluví pravdu. Na to nemáme dostatek informací," dodal Fajkus.

Před rokem vláda Avion navíc zařadila na seznam nejpřísněji chráněných národních kulturních památek, což na nového majitele klade vysoké nároky. "Tento statut zavazuje, že budou uchovány památkové hodnoty hotelu. Dohlížíme na to, aby při rekonstrukci byly co nejvěrněji zachovány původní materiály, technologie i vzhled," upozornil ředitel brněnských památkářů Petr Kroupa.

Podle jihomoravského radního pro kulturu Pavla Balíka (KDU-ČSL) má kraj, který národní památky hlídá, jen omezené možnosti ovlivnit, co s hotelem dále bude. "Pokud nový majitel nezasáhne do konstrukce stavby, nemůžeme nic dělat. V Avionu by tak bohužel mohlo vzniknout třeba i kasino," řekl. Účinné páky, jak donutit vlastníka k rekonstrukci, kraj také nemá.

Projekt architektky Jiřičné prodá Berousek s hotelem

Znalec realit Fajkus má navíc pochyby, zda se investice případnému zájemci vyplatí. "Hotel měl podle mě od začátku špatné dispozice. Málo pokojů nebo úzké chodby Avion čistě jako hotel neuživí. Jedinou možnost vidím ve spojení komerčního a veřejného projektu, hotelu například s infocentrem či galerií," podotkl Fajkus.

Datum zahájení rekonstrukce je tak stále nejisté a chátrání budovy pokračuje. "Čím déle bude Avion neopravován, tím horší bude stav materiálů, ze kterých je postaven. A tím pádem bude i následná rekonstrukce nákladnější," varoval Kroupa.

Opravy podle představ památkářů by novému majiteli mohl usnadnit projekt světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Ten si nechal Berousek udělat za šest milionů a hodlá ho prodat i s hotelem. "Divil bych se, kdyby nový majitel chtěl investovat mnoho milionů do nového projektu. Ten od paní architektky Jiřičné je velmi dobrý," popsal Kroupa.

Scénář, že se o vlajkovou loď brněnského funkcionalismu začne starat město, také není pravděpodobný. "Brno o koupi tohoto hotelu neuvažuje. Spíše naopak, máme snahu některé nemovitosti ve vlastnictví města odprodávat, jako například hotel Myslivna či pasáž Jalta," konstatoval brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Berousek koupil od restituentů hotel Avion v roce 2005. Od té doby sliboval jeho rozsáhlou rekonstrukci. Celkem dvakrát Berousek žádal o evropské dotace, ani jednou však neuspěl.

,