Za použití pisoáru na Zelném trhu muži zaplatí dvojkorunu, ostatní služby jsou za šest korun.

Za použití pisoáru na Zelném trhu muži zaplatí dvojkorunu, ostatní služby jsou za šest korun. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Najít v Brně veřejný záchod? To je úkol pro detektiva

  • 22
Jít na toaletu může být v centru Brna pro turisty i obyvatele problém. Veřejných záchodků je málo a jsou daleko od hlavních pěších tras. Všechny jsou ale čisté, jak ukázal test MF DNES. Brněnští radní slibují, že toalet přibude.

Stojíte na náměstí Svobody a potřebujete na záchod. Nutně. Co uděláte? Zřejmě zamíříte do nejbližší restaurace. Veřejných záchodků je totiž přímo v centru města stále málo. A lidé o nich často ani neví.

"Mami, já už musím," piští malá copatá holčička na Kozí ulici. Její matka ji zvedá do náruče a utěšuje: "Pojď, půjdeme tady kousek za roh do cukrárny, a pak ti koupím i zmrzlinu."

KAM NA WC

Veřejná WC v Brně
Kozí, polyfunkční dům
Zelný trh, u drogerie Droxi
Denisovy sady, Petrská
Malinovského náměstí
Rooseveltova, u parku
Nádražní, Zvonařka, Galerie Vaňkovka, Podchod nádraží ČD
Tesco, 3. patro, v parku pod Špilberkem (zdarma)
v parku v Lužánkách (zdarma), Přístaviště, u Brněnské přehrady

Nejdelší otevírací dobu má WC na Zvonařce, denně od 5 do 22 hodin. Ostatní otevírají většinou v 7 a zavírají kolem 18. hodiny. Nonstop mají otevřeno na nádraží.

Při odchodu přitom bez povšimnutí míjí zbrusu nové veřejné záchody v polyfunkčním domě na Kozí. Není se co divit. Symbol chlapečka a holčičky vyvedený v moderních stříbrných barvách je velmi nenápadný. U záchodů nečeká toaletářka, ale jen strohý automat. A cena je nejvyšší v celém Brně. Deset korun.

Většina ostatních veřejných záchodů je levnější, nemají však nejlepší pověst. Ještě před půl rokem získaly dokonce veřejné záchodky na Hlavním nádraží v Brně titul nejvíce nechutné toalety v Česku. Po rekonstrukci a zavedení turniketu se však jejich kvalita výrazně zlepšila.

"Bylo tam volno, vše bylo čisté a nic nezapáchalo jako dřív. Jen voda netekla ze všech kohoutků," pochvalovala si žena vycházející ze záchodů.

Čisté jsou i další veřejné toalety v Brně. Jen nejsou přímo na hlavní pěší trase a lidé za nimi musí vyrazit mimo centrum. "Uklízíme, když je potřeba. Večer nás pak vždycky čeká velký úklid," popisuje denní rutinu důchodkyně, která si jako toaletářka přivydělává na Zelném trhu už dva roky.

O nových záchodcích na Petrově se neví

Za použití pisoáru na Zelném trhu muži zaplatí dvojkorunu. Žena by na stejném místě musela z peněženky vylovit korun šest. Za stejnou cenu si lidé mohou odskočit i nedaleko Petrova. Nové a čisté záchody však mnoho lidí nezná. Za den sem podle toaletářky přijde asi pětatřicet lidí.

Volně přístupné a bezplatné záchodky byly ještě před rokem v obchodním domě Omega, nyní se zde vybírá pětikorunový poplatek. "Museli jsme je zpoplatnit, protože bezdomovci si z nich dělali koupelnu a prádelnu. Umývali se tam a sušili si oblečení," vysvětlila manažerka Omegy Michaela Krobauerová.

Veřejné toalety na Hlavním nádraží v Brně.

Kvůli bezdomovcům i drahým rekonstrukcím je zpoplatněna většina záchodků. Tak jako veřejné toalety na Hlavním nádraží v Brně.

Kvůli bezdomovcům jsou zpoplatněné i záchodky v nákupní galerii Vaňkovka. "Vstupné je jako filtr, aby na záchodky chodili opravdu jen lidé, kteří tam jít potřebují. Poplatek, který vybereme, ale nepokryje ani náklady," uvedl ředitel Vaňkovky Martin Kondrát.

Provoz veřejných wc se nevyplatí ani městu. "Pět veřejných záchodků dotujeme každý rok částkou asi jeden milion korun," řekl mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián. Přesto hodlá město jejich vznik dále podporovat.

Toalet je málo, město jich chce víc

"Veřejných toalet je stále nedostatek, ale pomalu se to zlepšuje. V poslední době přibyly toalety na Kozí nebo na Špilberku, ale pořád je potřeba přidat. V plánu jsou také záchody v parkovacích domech, například na Panenské nebo pod Janáčkovým divadlem," uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Budoucnost vidí v bezobslužných záchodech. "Jsou odolné proti vandalům, vstup umožní až poté, co vhodíte minci. Nemusí tam celý den sedět žádná toaletářka, jen se v určitých intervalech musí zajistit úklid," nastínil náměstek.

Jeden takový záchod stojí nově na přístavišti u Brněnské přehrady.
Město by podle Andera chtělo dosáhnout toho, aby najít v Brně záchod kdekoliv nebyl problém. "Vhodný systém mají například v Turecku nebo jinde v Orientu, kde je záchod v každé mešitě i muzeu," míní Ander.