Jak se přespává v nákladním kontejneru si vyzkoušel i spolupracovník MF DNES...

Jak se přespává v nákladním kontejneru si vyzkoušel i spolupracovník MF DNES Michal Rapco. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nákladní kontejner v Brně posloužil bezdomovcům. Chtějí ho další města

  • 11
Jednoduché řešení, jak pomoci lidem bez domova přečkat mrazivé noci, má blízko k tomu, aby se začalo používat. Testování inteligentního záchranného modulu, tedy upraveného nákladního kontejneru, v Brně skončilo minulý týden. Po úpravách by o něj měla zájem i další města.

Přestože testování odhalilo několik nedostatků, ukázalo se, že bezdomovci o takovou pomoc stojí.

Autor nápadu, student Jakub Zaviačič, s tímto projektem vyhrál loňský ročník soutěže Social Impact Award.

„Na měsíc jsme měli pronajaté místo v Uhelné ulici, nyní po otestování jednám s radnicí Brna-střed, jestli by nám poskytli pozemek k dalšímu pokračování projektu,“ řekl k testu Zaviačič. Se starostou Martinem Landou (Žít Brno) má domluvenou schůzku.

Při zkušebním provozu se projevily některé nedokonalosti. Na stěnách uvnitř modulu se srážela voda, podlaha byla nepříjemně studená. Jako provizorní řešení nainstaloval Zaviačič do kontejneru pohlcovač vlhkosti a podlahové topení.

Nápad vzbudil zájem

„Šlo o experiment, který měl právě takovéto problémy odhalit. Kromě tepla a vlhkosti se ukázalo jako vhodnější napojení modulu na rozvodnou síť kvůli přidaným spotřebičům, solární panel je sám neutáhne a navíc se musí kvůli němu instalovat měniče a další elektronika, která by prodražovala pořízení modulu,“ popsal problémy Zaviačič. 

Myšlenka využít vyřazené kontejnery po přestavbě k nocování bezdomovců zaujala hodně lidí, před odstěhováním modulu se na něj přišli podívat například absolventi architektury Dagmar Stéeová a Jan Stratílek. 

„O tomto nápadu jsem se dočetla v novinách. Zaujal mě nadšením jednotlivce, že něco takového ku prospěchu ostatních zrealizoval,“ uvedla Stéeová a Stratílek ji doplnil, že podle něj jde o jednoduché řešení a dobrý doplněk k dalším zařízením pro lidi bez domova.

Ubytování ve starém kontejnetu má rizika, říkají sociální pracovníci

S tím ovšem příliš nesouhlasí vedoucí brněnského Oddělení sociální prevence a pomoci Ladislav Ptáček. „Snažíme se poskytovat důstojnější zázemí, především s pomocí od odborného personálu,“ řekl k modulu Ptáček. 

„Dalším rizikem je nebezpečí požáru, kdy by se na místo nemuseli dostat hasiči. Kromě toho také chybí možnost osobní hygieny,“ pokračoval Ptáček.

Dodal, že v obecné rovině by obce měly hledat jiné možnosti ubytovávání klientů než v kontejnerech, pokud to bude alespoň trochu možné. Tato varianta podle něj znamená spíše krok zpět.

Janis Tamok Molitoris, který v kontejneru přespával a zároveň mu dělal správce, nepovažuje právě noční krizová centra za to, co by se dalo nazvat důstojným zázemím.

„Je tam příliš mnoho lidí, nepořádek, hluk, často někteří i zapáchají nebo jsou pod vlivem alkoholu. Jak se v takovémto prostředí má člověk vyspat?“ řekl Molitoris.

O testování kontejneru na svém území již projevili zájem například v Břeclavi, Praze, Českých Budějovicích nebo i v Bratislavě. Do budoucna Zaviačič plánuje rozšířit využití spojením více kontejnerů pro vznik dostupného sociálního bydlení.

„Připravil jsem i koncept modulu ve verzi ošetřovny, pro který mám domluvené otestování českými lékaři v Keni. Zatím ale sháním peníze na tuto úpravu,“ představil nejbližší plány Zaviačič.