Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČNB

Náklady na jihomoravskou domácnost stouply

  • 4
Částky na složenkách rozesílaných do jihomoravských domácností poskočí. Mimo plynu nejvíc zdražila elektřina a teplo. S mimořádnými výdaji musejí počítat ti, kdo bydlí v domech s regulovaným nájemným, které roste o desítky procent. Podle propočtů MF DNES může čtyřčlenná rodina v kraji za bydlení měsíčně vydat i několik tisícikorun navíc.

Elekřina. Za elektrickou energii platí lidé společnosti E.ON od Nového roku nejvíc v zemi. V průměru zdražila domácnostem o 16,5 procenta. Tam, kde elektrickou energií napájí jen světla a domácí spotřebiče, to znamená asi patnáct set korun ročně navíc. Ti, kteří elektřinu používají i k topení přímotopy, zaplatí průměrně asi sedm tisíc korun víc. Dohromady asi 43 tisíc.

ceny v roce 2009

Elektřina (E.ON)
Tarif D02d (běžné spotřebiče): 12 122 Kč/rok
Tarif D26d (běžné spotřebiče + akumulační kamna): 27 178 Kč/rok
Tarif D45d (běžné spotřebiče + přímotopy): 43 541 Kč/rok

V příštím roce by mohla energie o něco zlevnit. Záležet bude tak jako u ostatních komodit na ceně paliv a ta jde zatím stále dolů.

Plyn. Naposledy začali Jihomoravané připlácet za plyn od října. Cena vzrostla 1. 10. 2008 pro domácnosti o 10,2 procenta. A stejné peníze zaplatí i nyní, Jihomoravská plynárenská od ledna nezdražila.

A předpokládá, že by dokonce mohla zlevnit. Plyn totiž přibližně s půlročním zpožděním "kopíruje" cenu ropy. A ta od vypuknutí takzvané finanční krize klesla na zlomek své letní hodnoty.

Teplo. Ti, kterým ohřívá radiátory centrální teplárna, zaplatí také víc. Až na výjimky. Například v Blansku teplo zlevňuje a dá se čekat, že jeho cena půjde dolů dál.

Ceny tepla 2009, příklady

Vyškov: 648 Kč/GJ
Teplárny Brno
centrální výměníkové stanice: 697,60 Kč/GJ
blokové plynové kotelny: 660 Kč/GJ

"Podle prognóz dodavatele plynu by však v příštím roce mohly klesnout ceny plynu až o 30 procent oproti nynějšímu stavu," uvedl Svatopluk Nezval z blanenské společnosti Zásobování teplem.

Domácnosti by tak mohly oproti nynějším platbám ušetřit asi 20 procent. Mírnější zlevnění se dá čekat i v Kyjově. Například ve Vyškově se teplo ale zdražuje o patnáct procent, brněnské teplárny zvýšily cenu už v prosinci o deset až sedmnáct procent.

Ani u nich však není vyloučené, že ještě v průběhu letošní topné sezony přijde dobrá zpráva. Stejně jako v ostatních případech bude záležet na ceně plynu. "Víme, že do února cena plynu, která je pro nás směrodatná, neklesne. Pak by ale klesnout mohla a my bychom zareagovali zlevněním," řekl generální ředitel Tepláren Alexej Nováček.

Nedá se podle něho ovšem očekávat, že by cena spadla pod sumu, kterou platili Brňané před posledním zdražením. A to samé říkají i ostatní provozovatelé tepláren. Nynější nebo budoucí zlevňování totiž jen kompenzuje extrémní nárůst, se kterým se museli lidé vyrovnat v uplynulém roce.

Voda. Jestliže budoucnost vývoje cen většiny energií záleží na tom, jak se bude pohybovat cena ropy a plynu, u vody to platí mnohem méně.

Vodné a stočné 2009 (příklady)

Blansko: 71,33 Kč/m3
Břeclav: 62,13 Kč/m3
Brno: 56,67 Kč/m3
Vyškov: 59 Kč/m3
Znojmo: 61,49 Kč/m3
Tišnovsko: 58,53 Kč/m3
Židlochovicko: 58,98 Kč/m3

A Jihomoravané se musejí připravit, že jim kohoutkem letos proteče o dost víc peněz. Tradičně vysoké sumy platí lidé na Blanensku, které většinu vody čerpá z podzemních zdrojů. A to je energeticky náročné. Dostat vodu na povrch dnes přijde o polovinu dráž než před pár lety. Kvůli tomu budou v Blansku platit za kubík pitné vody od ledna už přes sedmdesát korun. Nahoru jde cena v drtivé většině obvodů.

I přes zdražení naopak zůstává levná voda v Brně. Lidé za kubík vody od Brněnských vodáren a kanalizací nyní platí přes padesát šest korun. Je to asi o tři korun víc než loni a o 6,50 víc jak v roce 2007.

Nájemné. Lidé žijící v bytech s regulovaným nájemným, se musejí připravit i na dražší bydlení.

Regulované nájemné (příklady)

Brno-Líšeň
regenerované domy: 45,80 Kč/m2
neregenerované domy: 36 Kč/m2
Brno-Nový Lískovec
regenerované domy: 49,75 Kč/m2
neregenerované: 44,05 Kč/m2
Hodonín, Vyškov, Znojmo: 35,51 Kč/m2
Ivančice: 29,58 Kč/m2

Například ve Znojmě zdražuje regulované nájemné o víc jak dvacet procent. Za pětasedmdesátimetrový byt tak znojemská rodina radnici odvede přibližně o sedm set korun víc než v roce 2008. Stejně je tomu i v Hodoníně nebo Vyškově.

"Je ale potřeba zdůraznit, že ve Znojmě se nejedná o zvyšování plošné. Nájemné se nezvyšuje těm, kterým by navýšení mohlo způsobit největší potíže, tedy důchodcům," uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Nájemné se zvedá i v Brně. Určují ho jednotlivé městské části. Ta největší - Brno–střed - bude cenu zvedat až v průběhu roku.

Jak se zdražení promítne do rodinných rozpočtů

Brno - byt 3+1, 4 lidé. Modelovým příkladem je třípokojový obecní byt s regulovaným nájemným o výměře 75 m2 v Brně-Bystrci obývaný čtyřčlennou rodinou. Domácnost je vytápěna centrálně, elektřinou svítí a napájí jí běžné spotřebiče.
Elektřina (2 200 kWh) + 1 607 Kč/rok
Plyn + 0 Kč/rok
Teplo (50 GJ) + 3 300 Kč/rok
Nájemné + 5 400 Kč/rok
Vodné a stočné (350 litrů/os./den) + 1 380 Kč
Roční rozdíl 11 687 Kč
Měsíční rozdíl 974 Kč

Blansko - dům 5+1, 5 lidí. Modelový dům je vytápěný elektřinou akumulačními kamny, elektřinu používá i k vaření a ohřevu vody.
Elektřina (1900 kWh ve vysokém tarifu a 8100 kWh v nízkém tarifu) + 4 022 Kč/rok
Vodné a stočné (350 litrů/os./den) + 4 234 Kč/rok
Roční rozdíl 8 256 Kč
Měsíční rozdíl 688 Kč

Znojmo - byt 2+1, 2 lidé. Domácnost o velikosti 50 m2 používá k vytápění a ohřevu vody vlastní plynový kotel, elektřinou napájí jen osvětlení a běžné spotřebiče.
Roční rozdíl 3 405 Kč
Měsíční rozdíl 284 Kč