Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aktivistům pomohl na radnici, ani ti ale oblíbený nákupní dům nezachrání

  7:48aktualizováno  7:48
Po sedmi letech debat se nakonec unikátní nákupní středisko Obzor na sídlišti Lesná bude bourat. Radnice Brna-sever proti tomu neprotestuje. V jejím čele přitom sedí aktivisté, kteří proti přestavbě Obzoru bojovali.

Původně mohly obchodní středisko Obzor na Lesné nahradit i vysoké bytové věžáky, nakonec na jeho místě vyroste menší dům. Část obchodů navíc zůstane zachována. | foto: MAFRA

Brněnská Lesná má pověst jednoho z nejlépe navržených a nejhezčích panelákových sídlišť nejen v Česku. Její kolorit od 70. let dokreslovala i typická obchodní střediska.

Z nich však v původní podobě zůstává jediné – Obzor – a i to teď po letech bojů o jeho záchranu čeká radikální přestavba. Investor Imos development chce na jeho místě od roku 2018 začít stavět víc než čtyřicet bytů.

Proti tomu protestuje iniciativa místních lidí. Není to poprvé, spory o středisko se táhnou od roku 2008, kdy ho Imos koupil a představil svoje plány obrovského bytového domu.

„Chceme, aby se Obzor rozvíjel k tomu účelu, k němuž byl navržen, což není bydlení. Chceme, aby zůstaly zachovány kulturní a společenské prostory, vznikla zde třeba tělocvična, klubovna, kino, menší obchody. Aby se rekonstruoval, ne přestavoval a boural,“ popsal Michal Jílek z iniciativy za zachování Obzoru.

Na zářijovém zastupitelstvu chce vyzvat politiky Brna-sever, aby vyslovili nesouhlas se stavbou bytového komplexu. Iniciativa hodlá začít sbírat podpisy pod žádost zastupitelům v nejbližších dnech. Reakce vedení radnice ale nenasvědčuje tomu, že by ji podporovalo.

Ministerstvo odmítlo udělat ze sídliště památku

Když před dvěma lety překvapivě v městské části Brno-sever zvítězilo v komunálních volbách místní aktivistické hnutí Sdružení občanů Lesné (SOL), bylo to i díky slibu, že se Obzor nebude bourat a přestavovat. Dnes má hnutí v čele radnice druhé největší brněnské městské části starostu Martina Malečka.

Proti aktuální aktivitě nově vzniklé iniciativy, která usiluje o totéž, co se snažilo před několika lety prosadit SOL, se ale vedení radnice postavilo.

„Osobně bych byl radši, kdyby se Obzor rekonstruoval v současné podobě, o což jsme se původně snažili. Ale nevidím důvod, o který by se dalo opřít, pokud vlastník vyhoví pravidlům a mantinelům, které mu stanoví územní plán a stavební zákon,“ řekl starosta Brna-sever Maleček (SOL).

Maleček byl přitom před sedmi lety ještě jako aktivista iniciátorem žádosti ministerstvu kultury o zařazení Obzoru i celého sídliště Lesná do seznamu památkově chráněných lokalit.

Ministerstvo ale žádost zamítlo s tím, že Lesná už po mnoha přestavbách domů v posledních dvaceti letech neodpovídá původnímu duchu, v němž byla v 60. letech minulého století navržena.

Je výhra, že tam nebude trojice věžáků, říká starosta

Za zpamátnění tehdy vystupovali i samotní autoři sídliště, architekti Viktor Rudiš a František Zounek. „První návrh na zpamátnění Lesné jsme podávali už před lety, abychom zabránili přestavbám. Tehdy byl zamítnut,“ napsal Rudiš ve sborníku k padesátému výročí vybudování Lesné.

Vedení radnice neodporuje záměrům developera také proto, že letos v lednu představil Imos veřejnosti významně upravený návrh přestavby Obzoru. Část střediska blíž k ulici Fillova čeká rekonstrukce a zvednutí o jedno patro. Investor slíbil, že v něm zůstanou zachované služby a malé obchody a také cenné atrium s plastikou výtvarníka Ladislava Martínka.

Východní stranu u ulice Brožíkovy chce zbourat bez náhrady. A v jižní části po demolici vyroste čtyřpodlažní bytový dům s podzemními garážemi, který nepřesáhne výškou okolní budovy.

Starosta Maleček považuje současný návrh za maximum možného, co šlo prosadit. „Je výhra, že tam není ani trojice devatenáctipatrových věžáků, ani dva deskové bloky se 170 byty, jak zamýšlel investor původně a jak mu územní plán dovoloval,“ myslí si starosta.

Dupat nožičkama je nedospělé, vzkázala zastupitelka

Jílek z iniciativy pro zachování Obzoru s tím ale nesouhlasí. „Chceme, aby se zachovala původní architektura. Do budoucna budeme naléhat znovu na zpamátnění, které by stavbě zabránilo,“ dodal. Podle něj se také lidé z okolních domů bojí toho, že v lokalitě vzroste doprava a zvednou se ceny bytů.

Ani setkání se starostou Malečkem a místní radní a zároveň městskou zastupitelkou Karlou Hofmannovou (SOL, Žít Brno) ale Jílkovi nepřineslo podporu radnice.

„Rozumím jim. Ale dupat nožičkama a říkat ‚já to nechci, a proto to nebude‘ je poněkud nedospělé. Ne že by se nám líbilo, co je teď ve hře, ale developer dodržuje zákon a územní plán, tak co mu chcete vytknout,“ myslí si Hofmannová.

Podle starosty Malečka radnice momentálně nemá žádné pravomoce, jak přestavbě Obzoru zabránit.

„Radnice sice může podat námitku v řízení, ale pouze pokud bude nějaký důvod. Ten v tuto chvíli nevidím. Nikdo nemůže vlastníka k ničemu nutit, pokud dodržuje zákony,“ řekl Maleček. Dodal, že stavební povolení je mimo kompetence radnice, protože je uděluje stavební úřad, který spadá pod státní správu.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Za podnikáním kdysi vyrazil škodovkou na Západ. Z výdělku postavil kostel

Josef Kouřil z Kyjova v roce 1991 založil firmu Wiky, která se zbývá prodejem...

Po revoluci sedl do škodovky a vyrazil do západní Evropy. Toto rozhodnutí Josefu Kouřilovi z Kyjova změnilo celý život....

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Najdete na iDNES.cz