Žádný Zeman. Kanceláře nových náměstků v Brně zdobí Havel a Janáček

  18:20aktualizováno  18:20
Nový brněnský primátor i jeho náměstci se po svém nedávném zvolení zabydlují v kancelářích na radnici. Kromě mnoha jiných záležitostí už řešili například i to, koho si na svém novém pracovišti pověsit na zeď.

Oficiální portrét Miloše Zemana v kanceláři náměstků Martina Andera či Matěje Hollana nenajdete. | foto: Herbert Slavík

Zvykem bývá, že je v kanceláři zavěšený portrét prezidenta. A náměstek primátora Martin Ander ze Strany zelených, jenž je zodpovědný za rozvoj města a životní prostředí, se tím rozhodl řídit. „Tak jsem si tam dal Havla,“ říká Ander.

Zato současného prezidenta Miloše Zemana by si na zeď určitě nevyvěsil. Vadí mu jeho chování. Zejména ho v poslední době pobouřilo, jak Zeman bagatelizoval události, které se odehrály 17. listopadu 1989.

Prezident se totiž na debatě k výročí listopadové revoluce nechal slyšet, že tehdejší protest na Národní třídě byl jen jednou z mnoha demonstrací a policejní zákrok nebyla žádná krvavá řež (více najdete zde).

Radní Martin Ander se inspiroval v zahraničí a poté prosadil nový fitpark pod...
Nový náměstek primátora Matěj Hollan ze Žít Brno na ustavujícím zastupitelstvu.

Fotografii Václava Havla si na zeď dal, protože si bývalé hlavy českého státu velice váží. „Je na každém, co si do kanceláře pověsí. Většinou to bývá někdo, kdo daného člověka inspiruje. Například bývalý náměstek Oliver Pospíšil tam měl Romana Onderku,“ popisuje Ander.

Hollan má Janáčka, Liptákové visí na zdi historické obrazy

Jeho nápad oslovil i nového primátora Petra Vokřála (ANO). „Zatím řeším urgentní věci, takže jsem se výzdobou kanceláře ještě nestihl zabývat. Avšak ve stavu, v jakém se naše společnost nachází, musím říct, že mě pan Ander předběhl o dva kroky,“ sdělil Vokřál.

Také jednu ze stěn kanceláře Matěje Hollana zdobí portrét osobnosti, jež je mu vzorem. Náměstek z hnutí Žít Brno má na starosti kulturu. Příznačně si na zeď pověsil jednu z největších kulturních osobností Brna. Skladatele Leoše Janáčka.

„Je to zapůjčený originál s Janáčkovým podpisem. Později si tam ale pověsím větší skladatelovu fotografii,“ uvedl Hollan. Stejně jako Ander věří, že mu obraz bude při práci velkou inspirací.

S Janáčkem na stěně by souhlasil i další z náměstků Richard Mrázek. A nevadila by mu ani současná hlava státu, i když s ní zrovna nesouhlasí. Osobnost, kterou považuje za největší vzor, ale sdělit nechtěl. „Lidí, kteří mě inspirují, mám více. Nechci si z nich pejorativně vybírat,“ vyjádřil se Mrázek z hnutí ANO.

To náměstkyně Klára Liptáková z KDU-ČSL dekoraci stěn své nové kanceláře prakticky řešit nemusela. Po předchozím majiteli v ní zůstaly historické obrazy Brna. „Na jednom je pohled na Dominikánské náměstí, na dalším městské střechy, Špilberk. Takhle mi to vyhovuje a uklidňuje mě to,“ uvedla Liptáková.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Měli hlídat hranice, teď opuštění vlčáci čekají ve speciálním útulku

Plemeno československý vlčák vzniklo v 50. letech zkřížením karpatského vlka s...

Opuštěným a týraným československým vlčákům pomáhá záchranná stanice v Adamově. Psům se snaží najít nový domov. Nikdo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz