Brněnské náměstí Svobody.

Brněnské náměstí Svobody. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na náměstí Svobody musí být klid, pořadatelé akcí se s tím smiřují těžko

  • 25
Více než polovinu dnů v roce se na náměstí Svobody v Brně něco děje. Lidé, kteří tu žijí, ale podle rozhodnutí soudu mají mít klid. Některé akce se tak přesunují, zbylé „zahodí“ reproduktory.

Dirigent Miloš Machek ve žlutém fraku, rockové hity Rolling Stones, Pink Floyd i Beatles a stovky aplaudujících posluchačů. Tak vypadal loni tradiční letní koncert brněnských filharmoniků na náměstí Svobody v Brně. Letos už za nimi lidé musejí na výstaviště. Na „Svoboďák“ je totiž orchestr příliš hlučný.

„Museli jsme přesunout i další akce, protože jinak bychom za každou riskovali sto tisíc korun pokuty, a to nechceme,“ popsal Jiří Morávek, ředitel firmy SNIP & CO, která letní akce v rámci festivalu Ignis Brunensis organizuje.

Zařídil se podle rozsudku z ledna letošního roku, podle něhož nesmí hluk z kulturních, politických a sportovních akcí na náměstí převýšit ve dne 50 decibelů a po 22. hodině ještě o deset méně.

Soud se tak zastal obyvatel a majitelů jednoho z domů na náměstí – manželů Novákových, kteří si už celé roky na nejrůznějších institucích marně na hluk stěžovali, až nakonec uspěli s žalobou na město Brno, které pozemek vlastní.

Události na náměstí se teď musí ztišit a dohlíží na to radnice Brna-střed. „Řešíme něco prakticky denně, domlouváme se s panem Novákem i s pořadateli. Vysvětlujeme jim, že například nesmějí používat reproduktory, což řada z nich nechápe. Ty, co potřebují zesilovače a aparaturu, přemísťujeme jinam, například na Zelný trh, na letní scénu na Moravském náměstí, na výstaviště, k soše Jošta nebo na Českou ulici k hodinám,“ vysvětluje tajemník Brna-střed Petr Štika.

Přesunout na výstaviště se musela například i Dopravní nostalgie, kterou pořádá Dopravní podnik města Brna.

U politických mítinků může nastat problém

Podle Štiky se zatím nestalo, že by se nějaká akce musela rušit úplně nebo že by město dostalo pokutu. „Pravdou ale je, že nám hrozí u každé akce, a to v případě, že pořadatelé naše pokyny nedodrží,“ poznamenal. „I když se nakonec nějak domluvíme, je to pro nás velmi komplikované a dlouhodobě neudržitelné,“ říká.

Improvizovat totiž musí nejen pořadatelé, ale třeba i policie, která dohlíží na pořádek. „Třeba účastníci květnové demonstrace proti prezidentu Miloši Zemanovi a dnes už exministru financí Andreji Babišovi se po shromáždění na náměstí Svobody přesunuli k soše Jošta na Moravském náměstí, kde začal koncert kapel,“ popsal tajemník.

Právě mítinky jsou ale podle něj z pohledu rozsudku problematické. „V podstatě zavazuje město, aby porušovalo zákon o svobodě shromažďování, takže to zejména před volbami může přinést potíže s organizátory. Mohou nás zase zažalovat oni,“ doplnil Štika.

Podle něj ale omezení neznamená, že by se na náměstí Svobody nic nedělo. Například ve čtvrtek tam začínají týdenní slavnosti moravských vín, 17. a 18. července se tu koná Bohemia Jazz Fest a 28. července budou po dlažbě pochodovat vojáci v rámci vyřazení absolventů Univerzity obrany. Brno nepřijde ani o každoroční advent.

Radnice mezi dvěma mlýnskými kameny

S tradičními akcemi nemá problém ani Jiří Novák. „Jen ať náměstí žije, ale v rozumných mezích,“ říká.

Podle něj se situace za posledního půl roku zlepšila. Ale ne úplně. „S městem je dohoda slušná, ale organizátoři ji pak nedodržují a to nám vadí. Radnice je pak mezi dvěma mlýnskými kameny, stěžujeme si my i pořadatelé,“ poznamenal.

„Hodně nám vadil běh Brnem, kdy organizátoři použili reproduktory. Když vám jedou po celý den hlášení a projevy, je to nesnesitelné. To jsou případy, kdy volám tajemníkovi a řeším to s ním operativně. Navíc máme všichni, co tu žijeme, v mobilu aplikaci na měření hluku. Jako důkaz to nestačí, ale pro orientaci je to dobré,“ popsal Novák.

Dům na náměstí koupil v roce 1999 a chtěl jej opravit pouze na provozovny a kanceláře. Město mu ale nepovolilo změnu užívání a musel tu nechat 10 bytů. Osm z nich pronajímá. Jenže nájemníci odcházejí. Nechtějí riskovat zdraví.

Fakt, že dlouhodobé hlukové zatížení může mít zdravotní následky, potvrdila i vedoucí oddělení komunální hygieny krajské hygienické stanice Jana Derková. Za kritickou hranici považují odborníci 70 decibelů.

„Každý sice reaguje jinak, ale obecně se dá říci, že takový člověk je ve stresu a má snahu utéct, je nervózní, zvyšuje se mu krevní tlak, začnou se nezdravě produkovat hormony, může trpět nespavostí, pocitem bezmoci. Z toho jsou pak zažívací potíže, žaludeční vředy a další neurotické příznaky,“ popsala Derková.

Je otázka, co bude s akcemi na náměstí dál. Město podalo dovolání k Nejvyššímu soudu a ten může věc potvrdit nebo vrátit na začátek.