Půdorys kostela sv. Mikuláše na náměstí Svobody už lidé najdou snadno, politici se dohodli, že dlažbu natřou | foto: Město Brno

Náměstí Svobody oživí stromy, dětské prolézačky i sedmimetrové hodiny

  • 18
Největší náměstí v centru Brna bude už o letních prázdninách útulnější. Téměř sedmimilionovou investici do "Svoboďáku" schválili tento týden brněnští radní. Po mnoha stížnostech Brňanů na neútulný vzhled náměstí, kterému se hanlivě přezdívá betonové letiště, tak brzy na náměstí přibude téměř 30 laviček, vedoucích od Kobližné po Masarykovu ulici.

Cyklisté pak ocení nové stojany na kola. Vedení města chce přidat také 16 odpadkových košů. Nově uvažuje i o několika dřevěných prolézačkách pro děti. "Ty jsou na západě běžné třeba u zastávek. V Brně je máme zatím jen v Novém Lískovci. Usnadňují rodičům zabavení dětí," uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ).

V budoucnu by náměstí mělo rozčlenit ještě stromořadí před palácem Omega. Na rozdíl od přistavění laviček a odpadkových košů však na takovou akci město potřebuje získat stavební povolení ve stavebním řízení. "To chvilku potrvá, ale odhaduji, že stromy se zabudují až na jaře příštího roku," přiblížil Ander výhled, který považuje za realistický.

Do té doby už by měl být zvýrazněn půdorys kostela svatého Mikuláše. To je další z novinek, které radnice Brňanům i turistům přichystala. Dlažba v místě linky původního obrysu kostela bude díky speciálnímu nátěru tmavší, a proto i lépe rozeznatelná.

"Mosazný pásek, který má ukazovat původní polohu kostela, totiž není dobře viditelný," řekl Ander. Mrákotínská žula v půdorysu kostela tak už za pár týdnů získá tmavě šedou barvu, na které se politici shodli. K neobvyklé metodě se vedení města rozhodlo proto, že nové dláždění by stálo minimálně dva miliony, zatímco nátěr vyjde na statisíce korun.

K investicím se počítá i nová, elegantní telefonní budka, která nahradí stávající klasickou. Podle Andera nebude celý projekt zútulnění náměstí Svobody stát plánovaných 7 milionů. "Máme v tom téměř milionovou rezervu," přiznal.

Instalace laviček a odpadkových košů se běžného provozu na náměstí nijak nedotkne. Kvůli zabudování deseti stromů ale budou muset dělníci příští rok rozrýt zhruba tři metry širokou cestu do dlažby, aby mohli k zeleni zavést závlahový systém. "Bude to jen dočasná překážka," uklidňuje Ander.

Tím ale investice do náměstí Svobody nekončí. Do sedmi schválených milionů se totiž nepočítají náklady na hodiny, které by měly už příští rok ozvláštnit prostor náměstí před Omegou. I k sedmimetrovým hodinám architektů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka, kteří vyhráli soutěž, město nejdříve potřebuje získat stavební povolení.
 
Architekti nyní pracují na zvuku hodin, které nebudou klasicky odbíjet, ale rachotit. "Rachot hodin bude kombinací úderů na xylofonové destičky a zvuku kuličky, která se bude kutálet po obvodu kamenného sloupu zvukovodem. Bude to takové hrčení a cinkání dohromady. Hodiny mají prostorový rozměr. A ten se bude dělat podle melodie, podle zvuku," vysvětlil akademický sochař Oldřich Rujbr.
 
Na náměstí se letos znovu objeví také květináče s muškáty zavěšené na sloupech osvětlení. Ty se jako "ozelenění" náměstí osvědčily už loni. A středem náměstí by měla znovu začít jezdit tramvaj číslo 4, která byla kvůli rekonstrukci v Rašínově ulici odkloněna.