Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za pád na namrzlém chodníku si často mohou chodci sami, tvrdí úřady

  16:57aktualizováno  16:57
Minulý týden ve čtvrtek uklouzla mladá žena na zledovatělém chodníku ve Venhudově ulici v Brně a zlomila si nohu. Rozhodla se, že požádá o odškodné. Městské části, které se o chodníky starají, se ale shodují, že většinou jsou na vině sami chodci. Šance na odškodné je prý minimální.

Na namrzlém chodníku žena upadla a zlomila si ruku. (Ilustrační snímek) | foto: Pavel Němeček, Ladislav Němec,  MAFRA

Zraněná žena si proto kromě záchranky přivolala i městskou policii, která stav chodníku zdokumentovala. "Chodník byl kluzký, pokrytý vrstvou zledovatělého sněhu už od pondělí," potvrdil Jiří Machovec, který ve Venhudově ulici bydlí. I tak je pravděpodobnost, že žena odškodnění získá, nízká.

Žádosti o odškodnění

(pouze v některých částech Brna, zima 2012)

Brno-Bystrc 1 podaná (nebyl prokázán nárok na odškodné)

Brno-Královo Pole 1 podaná (zatím nevyřízeno)

Brno-sever 6 podaných (nebyl prokázán nárok na odškodné)

O uznání nároků na odškodnění rozhodují pojišťovny, kterým městské části žádosti předávají. "Pokud se prokáže, že správce v údržbě komunikací a chodníků nic nezanedbal, například mrznoucí déšť na chodníku nelze okamžitě odstranit, nemá poškozený na odškodnění nárok. Dalším důvodem k zamítnutí je prokázání vlastní viny chodce, jednoznačné je to v případech, kdy je dotyčný pod vlivem alkoholu, ale i tehdy, kdy poškozený mohl využít upravený chodník na druhé straně. Chodci by se zkrátka měli chovat tak, aby úrazu předešli," uvedl Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Podle starostky městské části Sabiny Tomíškové na straně daného úřadu chyba není. "Ulice Venhudova byla v době úrazu ošetřena standardně, což neprodleně ověřila naše pracovnice. Zhutnělá vrstva sněhu na chodníku sice leží, ale je posypaná štěrkem. Naším úkolem není odstraňovat sníh až na dlažbu, máme zmírňovat následky povětrnostních vlivů," řekla.

Na úpravu oblasti, do níž Venhudova ulice spadá, úřad najímá společnost UP a S. Její pracovníci v zimě kontrolují terén denně. "Vyjíždíme, jakmile napadne pět centimetrů sněhu. Údržbu celé oblasti míváme hotovou do čtyřiadvaceti hodin. Na zasněžené chodníky sypeme štěrk, jejich stav pravidelně sledujeme a v případě potřeby sypeme další vrstvy," vysvětlil jednatel firmy Vladimír Sochorec.

Ošetření chodníků podle něj často zdržují zaparkovaná auta nebo vytažené popelnice.

Na chodníky se používá štěrk, sůl jen někde

Obdobně se o chodníky starají i další brněnské čtvrti. Nařízení z roku 2009 jim ukládá postarat se, aby byl chodník schůdný nejpozději do 20 hodin od zasněžení. "Na tuhle lhůtu ani nečekáme, údržbáři vyjíždějí hned, jak nasněží. Je ale samozřejmé, že nelze vše ošetřit do půl hodiny, s tím se lidé musí smířit," konstatoval místostarosta Bohunic Antonín Crha.

Do hodiny po vzniku náledí nebo souvislé sněhové pokrývky začínají pracovat údržbáři v Králově Poli a dvacetihodinový limit dodržují i v Bystrci. Začínají od nejfrekventovanějších cest.

"Nejdřív se staráme o cesty k zastávkám a k základním a mateřským školám, poté o trasy s klesáním a stoupáním. U obytných domů vždy odklízíme jen přístupovou cestu k hlavnímu vchodu. Na chodníky k zadním vchodům nebo parkové cesty umisťujeme cedulky s upozorněním, že se v zimním období neudržují," dodal Crha.

Chodníky se sypou štěrkem. "Solí se v některých částech chodníky ani ošetřovat nesmí. Sůl se nejvíc využívá v centru," řekl pracovník údržbářské firmy v Kohoutovicích.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Najdete na iDNES.cz