Na namrzlém chodníku žena upadla a zlomila si ruku. (Ilustrační snímek)

Na namrzlém chodníku žena upadla a zlomila si ruku. (Ilustrační snímek) | foto: Pavel Němeček, MAFRA

Za pád na namrzlém chodníku si často mohou chodci sami, tvrdí úřady

  • 18
Minulý týden ve čtvrtek uklouzla mladá žena na zledovatělém chodníku ve Venhudově ulici v Brně a zlomila si nohu. Rozhodla se, že požádá o odškodné. Městské části, které se o chodníky starají, se ale shodují, že většinou jsou na vině sami chodci. Šance na odškodné je prý minimální.

Zraněná žena si proto kromě záchranky přivolala i městskou policii, která stav chodníku zdokumentovala. "Chodník byl kluzký, pokrytý vrstvou zledovatělého sněhu už od pondělí," potvrdil Jiří Machovec, který ve Venhudově ulici bydlí. I tak je pravděpodobnost, že žena odškodnění získá, nízká.

Žádosti o odškodnění

(pouze v některých částech Brna, zima 2012)

Brno-Bystrc 1 podaná (nebyl prokázán nárok na odškodné)

Brno-Královo Pole 1 podaná (zatím nevyřízeno)

Brno-sever 6 podaných (nebyl prokázán nárok na odškodné)

O uznání nároků na odškodnění rozhodují pojišťovny, kterým městské části žádosti předávají. "Pokud se prokáže, že správce v údržbě komunikací a chodníků nic nezanedbal, například mrznoucí déšť na chodníku nelze okamžitě odstranit, nemá poškozený na odškodnění nárok. Dalším důvodem k zamítnutí je prokázání vlastní viny chodce, jednoznačné je to v případech, kdy je dotyčný pod vlivem alkoholu, ale i tehdy, kdy poškozený mohl využít upravený chodník na druhé straně. Chodci by se zkrátka měli chovat tak, aby úrazu předešli," uvedl Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Podle starostky městské části Sabiny Tomíškové na straně daného úřadu chyba není. "Ulice Venhudova byla v době úrazu ošetřena standardně, což neprodleně ověřila naše pracovnice. Zhutnělá vrstva sněhu na chodníku sice leží, ale je posypaná štěrkem. Naším úkolem není odstraňovat sníh až na dlažbu, máme zmírňovat následky povětrnostních vlivů," řekla.

Na úpravu oblasti, do níž Venhudova ulice spadá, úřad najímá společnost UP a S. Její pracovníci v zimě kontrolují terén denně. "Vyjíždíme, jakmile napadne pět centimetrů sněhu. Údržbu celé oblasti míváme hotovou do čtyřiadvaceti hodin. Na zasněžené chodníky sypeme štěrk, jejich stav pravidelně sledujeme a v případě potřeby sypeme další vrstvy," vysvětlil jednatel firmy Vladimír Sochorec.

Ošetření chodníků podle něj často zdržují zaparkovaná auta nebo vytažené popelnice.

Na chodníky se používá štěrk, sůl jen někde

Obdobně se o chodníky starají i další brněnské čtvrti. Nařízení z roku 2009 jim ukládá postarat se, aby byl chodník schůdný nejpozději do 20 hodin od zasněžení. "Na tuhle lhůtu ani nečekáme, údržbáři vyjíždějí hned, jak nasněží. Je ale samozřejmé, že nelze vše ošetřit do půl hodiny, s tím se lidé musí smířit," konstatoval místostarosta Bohunic Antonín Crha.

Do hodiny po vzniku náledí nebo souvislé sněhové pokrývky začínají pracovat údržbáři v Králově Poli a dvacetihodinový limit dodržují i v Bystrci. Začínají od nejfrekventovanějších cest.

"Nejdřív se staráme o cesty k zastávkám a k základním a mateřským školám, poté o trasy s klesáním a stoupáním. U obytných domů vždy odklízíme jen přístupovou cestu k hlavnímu vchodu. Na chodníky k zadním vchodům nebo parkové cesty umisťujeme cedulky s upozorněním, že se v zimním období neudržují," dodal Crha.

Chodníky se sypou štěrkem. "Solí se v některých částech chodníky ani ošetřovat nesmí. Sůl se nejvíc využívá v centru," řekl pracovník údržbářské firmy v Kohoutovicích.