Ilustrační snímek z pochodu městem za zraněného Petra Zhyvachivského. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Napětí po útoku stálo Břeclav už sto tisíc, náklady sčítá i policie

  • 79
Bezpečnostní opatření, které policisté i strážníci v Břeclavi zavedli po brutálním útoku na patnáctiletého chlapce, už stála statisíce korun. Pachatele útoku, který odstartoval nepokoje, přitom policie stále nemá. Situace ve městě se zklidňuje jen velmi zvolna.

Už v úterý v noci zmizelo z veřejné sociální sítě Facebook avízo, které na nadcházející víkend svolávalo romskou demonstraci do Břeclavi. Ta měla být podle některých komentářů odvetou za údajně silně protiromský nedělní pochod (čtěte více zde).

Skupina, jejíž členové chtěli do Břeclavi sezvat i Romy z Ostravy či Brna, čítala už téměř pět set sympatizantů. "Kriminalisté zjistili, že tuto informaci na profil svého otce napsal jeho nezletilý syn, a to bez otcova vědomí. Oba poté uvedli, že se nechystají organizovat žádnou demonstraci, shromáždění ani pochod," uvedla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová s tím, že kvůli stažení avíza na demonstraci z Facebooku policie určitě nevyvíjela žádný tlak na její svolavatele.

Zchudlá městská pokladna přišla o 100 000

Jen za mimořádné služby sedmnácti strážníků a jejich přesčasy kvůli bezpečnostním opatřením kolem obávaného pochodu pod vedením radikálů zchudla napjatá městská kasa o čtyřicet tisíc korun.

Účet za manévry

Břeclav zatím vyčíslila náklady na platy strážníků, noční úklid města a další na 100 tisíc korun. Krajská policie, která akci zaštiťovala, zatím náklady na platy policistů či pohonné hmoty spočítané nemá. Celkový účet ale půjde do statisíců korun.
V ulicích Břeclavi se v neděli pohybovalo 300 policistů a desítky policejních aut. Ze vzduchu monitoroval protestující dav zhruba pět hodin vrtulník Policejního prezidia České republiky. Jen jedna letová hodina přitom stojí až 35 tisíc korun.

"Dalších zhruba čtyřicet tisíc korun stál pak radnici noční úklid města po akci. Zatím jsme s předběžnými náklady na sto tisících korun," uvedla mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová, která k nákladům připočítala peníze na pohonné hmoty městské policie či zhruba dvacet tisíc korun na přeložení kamerového bodu.

Konečný účet bude ovšem kvůli rozsáhlým policejním manévrům několikanásobně vyšší. Břeclav totiž kromě strážníků hlídaly o víkendu i tři stovky policistů včetně těžkooděnců a vyjednavačů z antikonfliktního týmu. Na místě byly desítky policejních aut a ve vzduchu celou akci několik hodin monitoroval vrtulník Policejního prezidia České republiky.

"Vrtulník vzlétá okamžitě, jakmile se dav dá na pochod, a přistává až ve chvíli, kdy poslední demonstrant opustí město," vysvětlil Jan Melša z tiskového odboru Policejního prezidia. Pro představu uvedl, že jedna letová hodina monitorovacího vrtulníku se může vyšplhat až k pětatřiceti tisícům korun.

Pachatelé útoku, proti jehož brutalitě vyšli lidé v neděli do břeclavských ulic, policii už jedenáct dnů unikají.

22. dubna 2012