Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nápisy Dubček a Svoboda vydržely na vratech statku čtyřicet let

  5:55aktualizováno  7:13
Raritu, kterou ocení především pamětníci srpnových dnů roku 1968, mají lidé v Deštné na Blanensku. Na vrata jednoho z místních statků totiž někdo bílou barvou napsal "Svoboda" a "Dubček". V srpnu 1968. Nápisy zde na rozdíl od většiny dalších míst vydržely i po čtyřiceti letech.

Vrata do statku v Deštné na Blanensku přesně čtyřicet let nesla nápis oslavující Dubčeka | foto: Radek Miča, MAFRA

„Ten nápis je tam odnepaměti. Bude mi třicet a co vím, byl tam, už když jsem se naučila číst. Nevzpomínám si ale, že by to někdy někdo řešil,“ potvrzuje prodavačka v místním konzumu.

„Podle všeho to tam tehdy namalovala omladina, bylo to v srpnu 1968, to vím. Kdo to přesně byl, se ale neví. Nikdo to také nikdy neprobíral, neřešilo se, že nápisy musí dolů, to ne,“ připojuje se další z místních. Ani on stejně jako prodavačka nechce prozradit své jméno.

„Kdo to tehdy namaloval, to ví jen pánbůh,“ přidává se další z pamětníků. Před dalšími otázkami však raději uniká na kole, které dosud pouze tlačil. „Ono se to zamalovávalo už čtyřikrát, nikdy to ale nepomohlo,“ dodává jen. Stejně jako jeho sousedé prý netuší, proč se zrovna v Deštné nápisy proti přítomnosti ruských vojsk objevily.

Přímo v obci totiž Rusové ani před čtyřiceti lety k vidění nebyli. „Tady se nedělo vůbec nic, alespoň já mám za to, že ne. Pamatuju si jen, že mi sousedka přišla pod okno říci, že přes hranice přijeli Rusové,“ potvrzuje i Jiřina Kautová, matka současného starosty Deštné.

Máte v okolí podobný nápis?

. Máte ve svém okolí podobný nápis?

Chodíte kolem něj každý den, aniž byste si  už uvědomovali jeho obsah a spojovali si ho s dobou, kdy vznikl? Rozhlédněte se, prosím, kolem sebe, nápis vyfoťte a pošlete ho na naši mailovou (napis@idnes.cz) nebo korespondenční (iDNES.cz, Anděl Media Centrum, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5) adresu.  Připište i upřesňující informace o nápisu (kde se nachází, jak vznikl...). Pokud se zaslaných snímků objeví více, připravíme fotogalerii, která bude mapovat pozůstatky na zdech po sovětské invazi.

Tajemný původ nápisů už nerozplete ani původní starosta - stejně jako někdejší majitel statku už totiž nežije. Mnozí obyvatelé Deštné vůbec netuší, že se později k oběma jménům na jiná vrata na boční straně statku přidal i další nápis, příjmení prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. „Ani o tom nevím, moc tam nechodím,“ kroutí hlavou starší žena v místní škole.

„Já vůbec netuším, že zde ty nápisy jsou. Málokdo by si to přece nechal na vratech, a nejde jen o to, kdo byl Dubček a Svoboda. Ale mít počmáraný barák, nevím,“ uzavírá debatu místní chalupář.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Najdete na iDNES.cz