Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Napoleonské dny budou o víkendu hned dvakrát. Kvůli sporům pořadatelů

  16:00aktualizováno  16:00
Slavnosti ke 244. výročí narození císaře Napoleona, který zde svedl jednu ze svých největších bitev, nabudou o nadcházejícím víkendu dvojnásobných rozměrů. Kvůli sporům mezi sebou totiž pořadatelé uspořádají dvě různé konkurenční akce.

Oslavy narození císaře Napoleona proběhnou hned na dvou místech. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Akci Napoleonské dny 2013 pořádá u mohyly Míru v sobotu i v neděli Projekt Austerlitz, Středoevropská napoleonská společnost a obec Prace.

Podobnou akci jen s jiným názvem - Zámecké napoleonské dny 2013 - organizuje zámek Slavkov-Austerlitz společně s Jezdeckým klubem Acaballado právě v parku slavkovského zámku.

Téměř shodné názvy mohou člověka zmást, program však lidé musejí čekat odlišný.

Jeden víkend, dvoje slavnosti

Napoleonské dny 2013 mohyla Míru, sobota a neděle 17.-18. srpna:

V sobotu se koná pochod slavkovským bojištěm a přehlídka u mohyly Míru a připomenutí výročí Napoleonova narození. V neděli manévry v poli nad Sokolnicemi a bitevní ukázka.

Zámecké napoleonské dny 2013 park zámku Slavkov-Austerlitz, SO 17. srpna od 9 do 22 hodin:

V programu je komentovaná přehlídka vojenských uniforem, ukázky výcviku vojáka, přehlídka vín, pokus o rekord v sabráži, historické představení s koňmi, bitevní ukázka, iluminace zámku a ohňostroj. 

"U mohyly Míru se lidé mohou těšit na dobový tábor, pochod vojska slavkovským bojištěm a ukázku bitvy. Uvidí tam až stovku dobově oděných vojáků, kteří se účastní i rekonstrukce bitvy u Slavkova," popsal za Projekt Austerlitz Miroslav Jandora.

Návštěvníci zámeckého parku také uvidí stanové městečko vojáků, historické zbraně i inscenovanou bitvu. Kromě toho se mohou těšit také na soutěže, koncerty, řemeslný jarmark a ohňostroj.

Jezdci pokoří rekord v otevírání lahví sektu šavlí

"Největším letošním lákadlem jsou jezdecké ukázky polských husarů nebo pokus o rekord v sabráži. Dvacet jezdců v historických kostýmech otevře lahve sektu odetnutím šavlí," vysvětlil ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Proč se ovšem letos konají dvě konkurenční akce?

"Když se z firmy AusterlitzPro (ta slavnosti pořádala ve Slavkově dosud a jejím ředitelem je Jandora - pozn. red.) dozvěděli podmínky, které město pro pořadatele akce vypsalo, sami se vyjádřili, že nemají zájem," uvedl Šilhánek.

Podle Jandory město žádné podmínky nestanovilo. "O ničem podobném s námi nemluvili. Pan Šilhánek ještě na začátku července tvrdil, že nic není rozhodnuté a vše se bude řešit později," popsal Jandora.

Později se údajně dostal ke kopii dopisu, který mělo město rozeslat vojákům ze Středoevropské napoleonské společnosti (SNS). "Stálo tam, že Slavkov nechce s naší firmou spolupracovat, ale věří, že se napoleonských dní na zámku budou i přesto chtít zúčastnit. SNS si později odhlasovala, že se raději zúčastní naší akce u mohyly Míru," dodal Jandora.

Z nízké účasti diváků Jandora strach nemá. "Budeme rádi, když lidé přijdou k mohyle. Vstupné nevybíráme, nejsme na tom tedy ekonomicky závislí," tvrdí Jandora.

Velká podzimní rekonstrukce bitvy u Slavkova by podle něj měla zůstat v režii Projektu Austerlitz. "Žádný problém tam zatím nevidím. V obci Tvarožná máme smlouvu na delší dobu, pozvánky jsme už rozeslali," uvedl Jandora.

Ve Slavkově to není první "napoleonský" spor. Jandora už před časem kritizoval provedení nové výstavy o bitvě tří císařů v zámeckých konírnách. Šilhánek tvrdí, že to se zdvojením napoleonských dnů nesouvisí, Jandora si myslí opak. A dál kritizuje i expozici.

"Je to nekvalitně zpracovaná výstava, jejíž výsledný obsah se liší od toho, co bylo požadováno v zadání veřejné zakázky," uvedl Jandora.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz