Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Napoleonským dnům v Mikulově poprvé nebránily hranice

  16:02aktualizováno  16:02
Projet na koni přes hranice? Loni to bylo ještě skoro nemožné. Natož když těch koní byly desítky. Vzpomínková akce na tažení Napoleona proti Rakousku před rokem málem ztroskotala na vyplňování formulářů a žádostí. Letos už je vše jinak. Znepřátelené armády proti sobě vyrážely napříč hranicemi, aniž by je někdo zastavil.

Do Mikulova o víkendu zavítala napoleonská vojska | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Rakouské městečko Drasenhofen, odkud vojáci pochodují přes pole do České republiky, je partnerem Mikulova při akci s puncem historie už dva roky. Ten první byl ale tak problematický, že v Mikulově přemýšleli, jestli se vůbec Rakušanů držet i v druhém. Vše se ale vyřešilo vlastně samo.

"Celou akci nám značně zjednodušil vstup České republiky do Schengenu. Pochod z Drasenhofenu do Mikulova se uskutečnil už v loňském roce, ale museli jsme vyřizovat spoustu povolení a bylo to velice komplikované," potvrdila místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Pořadatel akce Miroslav Jandora musel loni předem projít se zástupci rakouské i české policie přesnou trasu, kudy vojáci na koních pojedou. Uhnout se z ní nesmělo ani o píď. Policejní hlídky pak celý průvod vojáků doprovázely. "Letos už jsme si mohli jít kudy chceme a jak chceme," pochvaluje si Jandora.

Po kopytě se vydalo z Mikulova do Drasenhofenu několik desítek koní. Hranici hladce přešli po polní stezce. Namísto policejních aut je tentokrát provázely jen zvědavé pohledy cyklistů, kteří se o víkendu proháněli po rakouských cyklostezkách.

I na to měla akce propojující Mikulov s Drasenhofenem upozornit. "Pro napoleonské vojsko hranice neexistují již dávno. A postupně mizejí i hranice mezi státy moderní Evropy. Smyslem akce je poukázat i na tuto skutečnost," shodují se organizátoři.

Rakušené tentokrát dali napoleonským vojskům všanc sklepní uličku Kaiserstraβe. Ta dnes vypadá stejně jako v době, kdy si v ní vína a odpočinku dopřával Napoleon. Domy z počátku osmnáctého století skrývají vinné sklepy i hostince. Kromě Napoleona se tu zastavily i další historické osobnosti. Od Jana Sobieského přes Marii Terezii a Mozarta po cara Alexandra. Vojáci v dobových uniformách tady slavili uzavřené příměří.

Přemluvit Rakušany, aby se do akce zapojili, ale nebylo snadné. "Z rakouské strany byly cítit poměrně velké rozpaky. V napoleonských válkách nebyli na vítězné straně a nevěděli, jak to lidé přijmou. Ale přesvědčili jsme je, že už je po válkách a staré křivdy by měly jít stranou," naznačil Jandora.

Spolupráce Mikulova a Drasenhofenu je v tomto směru ojedinělou. Nikde jinde nadšenci v dobových uniformách přeshraniční akce nedělají. Třebaže vystupují i v zahraničních zemích, nikde jejich akce nepropojují dva státy. V příhraničí za Mikulovem si to zopakují přesně za rok. To se tu bude slavit dvousté výročí od války roku 1809. Kromě Mikulova budou akce většího rozsahu probíhat i ve Znojmě, Dobšicích, Drasenhofenu a Holabrunnu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz