Do Mikulova o víkendu zavítala napoleonská vojska | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Napoleonským dnům v Mikulově poprvé nebránily hranice

  • 3
Projet na koni přes hranice? Loni to bylo ještě skoro nemožné. Natož když těch koní byly desítky. Vzpomínková akce na tažení Napoleona proti Rakousku před rokem málem ztroskotala na vyplňování formulářů a žádostí. Letos už je vše jinak. Znepřátelené armády proti sobě vyrážely napříč hranicemi, aniž by je někdo zastavil.

Rakouské městečko Drasenhofen, odkud vojáci pochodují přes pole do České republiky, je partnerem Mikulova při akci s puncem historie už dva roky. Ten první byl ale tak problematický, že v Mikulově přemýšleli, jestli se vůbec Rakušanů držet i v druhém. Vše se ale vyřešilo vlastně samo.

"Celou akci nám značně zjednodušil vstup České republiky do Schengenu. Pochod z Drasenhofenu do Mikulova se uskutečnil už v loňském roce, ale museli jsme vyřizovat spoustu povolení a bylo to velice komplikované," potvrdila místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Pořadatel akce Miroslav Jandora musel loni předem projít se zástupci rakouské i české policie přesnou trasu, kudy vojáci na koních pojedou. Uhnout se z ní nesmělo ani o píď. Policejní hlídky pak celý průvod vojáků doprovázely. "Letos už jsme si mohli jít kudy chceme a jak chceme," pochvaluje si Jandora.

Po kopytě se vydalo z Mikulova do Drasenhofenu několik desítek koní. Hranici hladce přešli po polní stezce. Namísto policejních aut je tentokrát provázely jen zvědavé pohledy cyklistů, kteří se o víkendu proháněli po rakouských cyklostezkách.

I na to měla akce propojující Mikulov s Drasenhofenem upozornit. "Pro napoleonské vojsko hranice neexistují již dávno. A postupně mizejí i hranice mezi státy moderní Evropy. Smyslem akce je poukázat i na tuto skutečnost," shodují se organizátoři.

Rakušené tentokrát dali napoleonským vojskům všanc sklepní uličku Kaiserstraβe. Ta dnes vypadá stejně jako v době, kdy si v ní vína a odpočinku dopřával Napoleon. Domy z počátku osmnáctého století skrývají vinné sklepy i hostince. Kromě Napoleona se tu zastavily i další historické osobnosti. Od Jana Sobieského přes Marii Terezii a Mozarta po cara Alexandra. Vojáci v dobových uniformách tady slavili uzavřené příměří.

Přemluvit Rakušany, aby se do akce zapojili, ale nebylo snadné. "Z rakouské strany byly cítit poměrně velké rozpaky. V napoleonských válkách nebyli na vítězné straně a nevěděli, jak to lidé přijmou. Ale přesvědčili jsme je, že už je po válkách a staré křivdy by měly jít stranou," naznačil Jandora.

Spolupráce Mikulova a Drasenhofenu je v tomto směru ojedinělou. Nikde jinde nadšenci v dobových uniformách přeshraniční akce nedělají. Třebaže vystupují i v zahraničních zemích, nikde jejich akce nepropojují dva státy. V příhraničí za Mikulovem si to zopakují přesně za rok. To se tu bude slavit dvousté výročí od války roku 1809. Kromě Mikulova budou akce většího rozsahu probíhat i ve Znojmě, Dobšicích, Drasenhofenu a Holabrunnu.