Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Brna míří až 20 tisíc věřících. Centrem města nepojedou tramvaje

  10:51aktualizováno  10:51
Katolická církev svolala na pátek a sobotu do Brna první Národní eucharistický kongres za dobu samostatné České republiky. Očekává, že na něj dorazí až 20 tisíc lidí.

Do Brna dostal pozvání i papež František, který za sebe poslal svého legáta a také svá slova. | foto: AP

Obrovské pódium, které v polovině týdne vyrostlo na brněnském náměstí Svobody, jako by napovídalo, že se tam chystá zahrát nějaká velká rocková hvězda.

V pátek však na něm bude mít premiéru jiná akce - první celonárodní eucharistický kongres katolické církve.

Mohutně pojatá akce, na kterou se organizátoři snažili přilákat i papeže Františka, zavede během dvou dní do Brna až 20 tisíc věřících z celé republiky. A to hlavní se bude dít právě na náměstí Svobody, další program však probíhá po celém městě.

V akci bude stovka strážníků

Výběr z programu

  • Pátek
    17.30–20.30: koncert Podané ruce na náměstí Svobody. Vystoupí Pavel Helan, The Tap Tap, ESPÉ; provázet programem bude jáhen a kadeřník Jan Špilar, který si bude na pódium zvát hosty a bavit se s nimi o jejich životě
  • Sobota
    10.30: mše svatá na náměstí Svobody (ti, kteří se nevejdou, mohou sledovat přenos i na Zelném trhu)
    12.30: eucharistický průvod na Zelný trh
    14.00: muzikál Gedeon v podání Spojených farností na náměstí Svobody

„Eucharistická setkání se v Česku v minulosti již uskutečnila, nešlo však o národní kongres republikového významu. V novodobých dějinách české a moravské církve jde o zcela ojedinělou akci, a to jak svým programem, tak obrovským rozměrem,“ řekl za organizátory Lukáš Peška, mluvčí královéhradeckého arcibiskupství.

Eucharistie neboli díkůvzdání je jednou ze základních součástí křesťanské tradice, při které se přijímáním vína a chleba připomíná poslední večeře Ježíše Krista.

Podle mluvčího brněnské městské policie Jakuba Ghanema se jedná o jednu z nejrozsáhlejších akcí během celého letošního roku, bezpečnost budou zajišťovat desítky hlídek.

„Do akce nasadíme asi stovku strážníků. Žádný neklidný průběh však neočekáváme, protože ale půjde převážně o mimobrněnské návštěvníky, budou jim naši strážníci plně k dispozici i kvůli orientaci ve městě,“ uvedl Ghanem.

Papež za sebe poslal z Vatikánu náhradu

Kromě toho, že bude centrum města - hlavně náměstí Svobody a Zelný trh - plné lidí, musí se Brňané připravit i na omezení městské hromadné dopravy. Tramvaje číslo 4 a 9 budou od pátečního do sobotního odpoledne vynechávat zastávky Česká, náměstí Svobody a Zelný trh, objedou je přes Šilingrovo náměstí.

Přestože akce nese ve svém názvu slovo kongres, nejedná se o ryzí setkání odborníků, konference je pouze částí celého programu. „Kongres chce umožnit setkání a formaci věřících z celé České republiky. Zúčastnit se může kdokoli, kdo půjde kolem. Vítáme věřící ze všech koutů země,“ řekl Peška.

Hlavním bodem dvoudenního programu je mše svatá, která se na náměstí Svobody uskuteční zítra od 10:30 hodin a přenášet ji bude v přímém přenosu i ČT2.

„Jednotlivé diecéze se mohly už dopředu na sobotní mši registrovat, zajistily si tak místa ve speciálních sektorech pod pódiem. V tuto chvíli máme dvanáct tisíc registrací,“ doplnil Peška.

Za přítomnosti většiny českých biskupů bude mši celebrovat papežský legát, kardinál Paul Cordes. Pořadatelé se pokusili pozvat i papeže Františka, ten však má jiný program.

Poslal proto za sebe z Vatikánu náhradu, která do Brna přiveze i jeho vzkaz adresovaný účastníkům setkání. Na mši naváže eucharistický průvod na Zelný trh, kde bude akce pokračovat.

Část návštěvníků přivezou speciální autobusy

Program na náměstí Svobody však začíná už v pátek od 17:30 ve spíše odlehčeném duchu. Na koncertu Podané ruce vystoupí například písničkář Pavel Helan, kapela studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu The Tap Tap nebo slovenská křesťanská skupina ESPÉ.

Bohatý program je v pátek i v sobotu připraven v různých brněnských kostelech. Kromě netradičních koncertů a přednášek na křesťanská témata nabídne i hry a soutěže pro děti.

Velká část návštěvníků přijede do Brna speciálně vypravenými autobusy, ty je budou vysazovat poblíž Janáčkova divadla a následně zaparkují na Výstavišti.

Autor:Nejčtenější

Sexistické prasátečko mají souložící poradkyně a výcuc odpadu. Urážejí ženy

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Bankovní poradkyně Lenka poslušně souložící na stole za svou cestou k úspěchu. A také pohled na ženu sedící na toaletě...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Kajínek si nechal vyrobit bonbony. Buduje si značku, soudí odborník

Bonbony se jmenují Kajínky. Uvnitř se nachází ovocný mix.

Dárek pro fanoušky vymyslel omilostněný vězeň Jiří Kajínek. Nechal si vyrobit tisíc kusů sáčků s bonbony. Na přední...Další z rubriky

Vstupenky na MotoGP podraží. Stále jsme nejlevnější v Evropě, tvrdí Vokřál

Zájem fanoušků o prodej vstupenek na letošní Velkou cenu Brna je zatím...

Prodej vstupenek na nadcházející ročník Velké ceny České republiky silničních motocyklů odstartuje v páteční poledne....

Galerie ukazuje, jak se žilo za socialismu. Lákadlem je Husákovo 3+1

Takhle se žilo v typickém československém paneláku

V typickém československém paneláku se ocitnou návštěvníci Moravské galerie, kde začala výstava Paneland mapující tento...

Návštěvníci zoo v Hodoníně budou mít tučňáky i klokany na dosah ruky

Vedení hodonínské zoo by chtělo, aby mezi lidmi a zvířaty bylo co nejméně...

Hodonínská zoologická zahrada představila podobu nových pavilonů a výběhů, které chce začít budovat příští rok....Najdete na iDNES.cz