Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podyjí chránila železná opona, teď národní park. Čeká se na divokou kočku

  16:42aktualizováno  16:42
Je nejmenším v Česku a jediným na Moravě. Národní park Podyjí, který obepíná kaňon řeky Dyje u Znojma, letos stejně jako ten na Šumavě slaví čtvrt století od svého založení.

Národní park Podyjí. | foto: Radek Miča, MAFRA

V národním parku Podyjí slaví už od jara. 20. března to bylo přesně 25 let ode dne, kdy vláda nařídila tamní chráněnou krajinnou oblast změnit v národní park. A 1. července pak uplynulo čtvrtstoletí ode dne, kdy se jím Podyjí fakticky stalo.

Malebná krajina okolo meandrující řeky, na jejíž jedné straně je lákadlem zámek ve Vranově a na druhé třeba vinice Šobes, láká od té doby davy turistů. Kolik jich za to čtvrtstoletí bylo, spočítané není. Správa národního parku ale ví třeba to, že místní vzdělávací programy pro školáky a předškoláky navštívilo 30 tisíc dětí.

„Také jsme za tu dobu opravili pět rybníků a vybudovali osm tůní pro obojživelníky,“ konstatoval mluvčí parku David Grossmann.

Jedná se o vypuštění divokých koní

Podyjí se rozkládá na levém břehu řeky Dyje. Oblast byla za komunismu před světem zcela uzavřená. Dohlíželi na ni pohraničníci, díky tomu se příroda Podyjí zachovala ve velmi dobrém stavu. Správa parku se mimo jiné snaží o návrat tradiční pastvy na vřesoviště a další území bez lesů.

Národní park Podyjí

  • V roce 1978 se Podyjí stalo chráněnou krajinnou oblastí.
  • 20. března 1991 nařídila vláda vyhlásit národní park, který tak mohl vzniknout 1. července 1991.
  • Leží na území o rozloze zhruba 63 kilometrů čtverečních.
  • Na české straně národního parku je vybudováno více než 80 kilometrů pěších turistických tras a stejně tras cykloturistických.

Ročně tak nechá spást zhruba 75 hektarů vřesovišť. Jedná se také o tom, že na louky bude kvůli spásání trávy v letošním roce vypuštěno stádo divokých koní plemena exmoorský pony. Ti už v Česku spásají nestátní rezervaci ve středočeských Milovicích. Jestli další přibudou na Znojemsku, se má rozhodnout v nejbližších dnech.

Změnila se i infrastruktura pro turisty. Zatímco před rokem 1989 se lidé mohli vydat jen na dva krátké okruhy nedaleko Znojma, dnes na zájemce čekají desítky kilometrů značených turistických, cyklistických i koňských stezek. „Lidé mohou také přímo v terénu získávat informace z řady infopanelů nebo z mobilní aplikace,“ uvedl mluvčí.

V parku roste 77 druhů chráněných rostlin, zájemci tam najdou i 18 druhů orchidejí. Žije tam 65 druhů savců a 152 druhů ptáků. Daří se tam také sedmi druhům plazů, například užovce stromové.

Přibylo listnatých stromů

Čeká se, zda se do Podyjí po letech vrátí i v Česku mimořádně vzácná kočka divoká. „V terénu máme rozmístěné fotopasti, ale zatím se její výskyt na našem břehu nepotvrdil,“ uvedl Grossmann.

Za čtvrt století se výrazně proměnila druhová skladba lesa. Zatímco v roce 1992 v parku rostlo přes 41 procent jehličnanů, v současné době je v něm přes 80 procent pro území Podyjí přirozenějších a původních listnatých dřevin. „Z lesů také přestaly mizet staré a popadané stromy. A na téměř polovině území dostávají přednost přirozené procesy nad zásahy člověka,“ uvedl Grossmann.

Výročí parku, který ani existovat nemusel – na jeho místě se plánovala v 80. letech velká přehrada - připomíná výstava Národní park Podyjí: Čtvrtstoletí pro přírodu. Ta je nyní k vidění v rakouském Hardeggu na rozhraní české rezervace a rakouského národního parku Thayatal. Začátkem června měl také premiéru dokumentární film Obrázky z Podyjí.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz