Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Národní strana protestovala protizákonně: příliš blízko soudu

  8:20aktualizováno  15:06
Před Ústavním soudem i uvnitř v budově bylo dnes rušno. Soudci projednávali soulad Lisabonské smlouvy, obdoby evropské ústavy, s českou ústavou. Posuzovali šest oblastí, které mohou být v rozporu s českým ústavním pořádkem. A proti Lisabonské smlouvě přijela před soud protestovat Národní strana.

Do Brna přijel kvůli Lisabonské smlouvě i prezident Klaus | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Do Brna kvůli tomu v 8:50 dorazil i prezident Václav Klaus, velký kritik Lisabonské smlouvy. "Na žádost pana prezidenta jsme přesunuli jednání na 25. listopadu, protože v původním termínu měl návštěvu Irska," uvedl mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

Prezident ale prošel z auta rovnou do budovy soudu, ochranka nedovolila novinářům ani jednu otázku. Před budovou soudu se Klaus minul s několika stoupenci ultrapravicové Národní strany, kteří přišli protestovat proti podpisu Lisabonské smlouvy.

"Národní strana vystupuje proti politické integraci Evropské unie. Tento tichý protest není oficiální akcí, chceme pouze vyjádřit náš názor. Národní strana má euroskeptický přístup, který neustále sílí. Ideální podoba Evropské unie je pro nás založena na samostatných státech," uvedla před soudem předsedkyně Národní strany Petra Eldemannová.

Před Ústavním soudem se sešla asi desítka stoupenců Národní strany, převážně vyššího věku. Svůj názor dali kolemjdoucím najevo transparentem: "Lisabonská smlouva: konec samostatnosti a svobody. Národní strana říká důrazně ne."

Shromažďování před budovou Ústavního soudu je přitom ze zákona zakázané. Asi desítka policistů v helmách a neprůstřelných vestách, která dohlížela na hladký průběh jednání, příznivce Národní strany proto upozornila, že musí protestovat nejméně 100 metrů od budovy soudu, jinak se dopouštějí přestupku.

Příznivci přesto protestovali přímo před budovou, policisté si proto situaci zdokumentovali, čtyři stoupenci strany se budou zodpovídat z přestupku a nejspíš je čeká pokuta.

"Případ oznámíme ke správnímu řízení přestupkové komisi městské části Brno-střed. Domníváme se totiž, že příznivci Národní strany porušili zákon o právu shromažďovacím, ve kterém se říká, že není dovoleno shromažďovat se do vzdálenosti 100 metrů od budovy zákonodárných sborů nebo od míst, kde tyto sbory jednají," uvedl mluvčí brněnské policie Aleš Mergental.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz