Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nastávající matky mohou brněnští lékaři vyšetřit on-line

  19:45aktualizováno  19:45
Unikátním monitorovacím systémem, který usnadní vyšetření budoucích matek, se může pochlubit Fakultní nemocnice Brno. Ten totiž dokáže centralizovat data z jednotlivých fetálních monitorů a lékaři pak mohou naráz sledovat až dvaadvacet žen. S pomocí webu nemusí být ani v místnosti, kde kontroly probíhají.

Ve Fakultní nemocnici Bohunice mají nový unikátní přístroj, který monitoruje plod během těhotenství (na snímku Tereza Vlčková) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lékaři tak mohou budoucí matky i děti sledovat na deseti místech buď v porodnici na Obilním trhu či v Bohunicích. A to nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně.

"Teoreticky je tedy možné, že žena bude na přístroj napojená v porodnici na Obilním trhu a sledovat ji bude specialista v Bohunicích," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Pohodlnější a bezpečnější péče

Speciální systém propojení fetálních monitorů má v celé zemi pouze bohunická nemocnice, kde na svět přijde nejvíce dětí v republice.

Ve Fakultní nemocnici Bohunice mají nový unikátní přístroj, který monitoruje plod během těhotenství (na snímku Tereza Vlčková s lékařkou Kateřinou Sedlákovou))

Kontrolování matky i dítěte probíhá několik týdnů před porodem, ale také v jeho průběhu. "Tento systém zajistí větší bezpečí pro matku, ale i dítě, a zajistí pro ně kvalitnější a navíc pohodlnější péči," popsal Petr Janků primář Gynekologicko-porodnické kliniky bohunické nemocnice.

Lékaři také věří, že výsledky z vyšetření budou v budoucnosti užívat i k vědecké činnosti. Propojený systém monitoru oplývá i další převratnou novinku.

"Dokáže lékaře zvukově upozornit, když s dítětem něco není v pořádku oproti normálu," uvedla Monika Jiráčková ze společnosti S&T Plus s.r.o., která moderní techniku dodává.

Ve Fakultní nemocnici Bohunice mají nový unikátní přístroj, který monitoruje plod během těhotenství (na snímku Tereza Vlčková)Ve Fakultní nemocnici Bohunice mají nový unikátní přístroj, který monitoruje plod během těhotenství (na snímku lékař Martin Huser)

A navíc digitálně archivuje výsledky, což je pro lékaře velmi důležité. "V poslední době jsme stále nuceni dokazovat kvalitu a správnost naší péče," uvedla Mrázová.

To teď bude pro lékaře jednodušší. Doposud se totiž všechny výsledky vyšetření ukládaly na termopapír. "Ten vydrží jen určitou dobu, po čase kvalita tisku mizí a horší se," vysvětlil primář.

Monitorovací systém za více než dva miliony korun získala nemocnice díky finanční podpoře z ministerstva zdravotnictví a z Norských fondů.

Riziková těhotenství chtějí lékaři sledovat i doma

Systém propojených fetálních přístrojů však není jedinou novinkou, která má zlepšit péči o těhotné ženy a jejich miminka. Před dvěma dny dostala nemocnice i jeden z nejmodernější monitorů plodů, který bude do systému také brzy napojen.

Nemocnice tak získala další unikátní přístroj, kterým se nemůže pyšnit žádná jiná porodnice v zemi. Ten funguje na principu EKG, nemá žádný pás a na tělo ženy není potřeba dávat žádný speciální gel. "Na břicho se pouze nalepí malé sondy, které plod sledují," uvedl primář Janků.

Lékaři by jím chtěli kontrovat riziková těhotenství ještě intenzivněji. Uvažují i o tom, že ženě napojí sondy, ta půjde domů a oni ji budou moci prostřednictvím přístroje dále sledovat.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Najdete na iDNES.cz