Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Naučte se přečíst vodu

  16:26aktualizováno  16:26
Šplouchání vody, pádel. Šumění stromů okolo řeky a do toho věčné: "Ahój". Večerní opékání buřtů a skvělá zábava. To a mnohem víc dobře znají všichni, kteří se už někdy vydali sjíždět řeku.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zkušený vodák a vodácký instruktor Jiří Šťastný jezdí na kajaku už od svých tří let. Je na něm vidět, že by svou zálibu - vodáctví, které se později stalo i jeho zaměstnáním, za nic nevyměnil. Ačkoli už vystřídal mnoho různých plavidel, nejlépe se mu jezdí na kajaku.

"V něm totiž máte nejlepší kontakt s vodou. Nejlépe ji cítíte. Pohybuje se pod vámi jako divoký kůň. Je to úžasný pocit, rozumět nějakému živlu, sžít se s ním,“ vypráví Šťastný.

Vodákem se podle Šťastného, který je také jedním z vedoucích brněnského vodáckého oddílu Racek, může stát každý člověk s kladným vztahem k vodě. "K tomu, abyste se stali vodákem, dokonce ani nemusíte umět plavat. Ale je pravda, že ten, kdo plavat neumí, se vody obvykle bojí a vodákem ani být nechce,“ směje se.

Nejlépe se začíná dětem
Před tím, než někdo nasedne do raftu či kajaku, by však měl projít alespoň základním výcvikem. Nejlépe se s vodáctvím podle Šťastného začíná dětem. "Číst vodu se ale samozřejmě mohou naučit i dospělí. Existují vodácké školy, kde se lidé seznámí jak s vybavením, tak se základy bezpečnosti,“ vysvětluje zkušený vodák.

"V praktických lekcích se potom dozvíte, jak nasedat, zabírat pádlem, projíždět peřeje anebo jak s lodí zase úspěšně přistát,“ doplňuje. Ačkoli základní instruktáž mnohdy trvá pouze pár desítek minut, kdo to s vodáctvím myslí skutečně vážně, se může přihlásit i na měsíční kurz.

Výstroj za čtyři tisíce, loď i za tři stovky
"Učí se dvě hodiny dvakrát týdně a je zakončen víkendovým soustředěním. Stojí kolem pěti tisíc korun,“ spočítal sedmatřicetiletý instruktor. Základní vodáckou výstroj lze pořídit v dostatečné kvalitě už od čtyř tisíc korun.

"Základní výstrojí rozumíme záchrannou vestu, kalhoty, bundu proti dešti a vodácké boty, které nepromoknou a není v nich proto zima. To je na vodě opravdu důležité,“ popisuje Šťastný a zdůrazňuje, že na čím divočejší vodu se vydáte, tím lepší výbava je třeba.

Pokud byste si chtěli pořídit i vlastní loď, přijde vás podle typu a značky na patnáct až třicet tisíc. Alternativu pro mnoho nadšenců proto představuje vodácký bazar nebo půjčovna, kde na jeden den půjčí jednomu člověku kompletní vybavení i s lodí za méně než 300 korun.

Čtěte zítra v MF DNES

Seznam zajímavých míst, kde se dá na jižní Moravě sjíždět voda, a adresář vodáckých půjčoven a obchodů vyjde v pátečním vydání regionálních příloh Brno a Jižní Morava MF DNES.

.
Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz