Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy se pozdrží

  18:15aktualizováno  18:15
Už řadu měsíců vyvolává zmínka o Slovanské epopeji Alfonse Muchy u Moravskokrumlovských vrásky na čele. A s nadcházejícím koncem roku čím dál více - kvůli jejímu chystanému přesunu z tamního zámku do Prahy.

Slovanská epopej Alfonse Muchy se bude z Moravského Krumlova stěhovat do Prahy | foto: Radek Miča, MAFRA

"Od ledna příštího roku by se obrazy měly objevit v Křižíkově pavilonu B," vzkázali do Krumlova letos v květnu pražští radní.

Přesto vedení Krumlova připravilo dopis, na jehož základě žádají hlavní město o prodloužení nájemní smlouvy na tento dlouholetý turistický magnet města, který však patří Praze. Radní dnes s dopisem seznámili i své zastupitele.

Očekávají, že Praha jim na další rok setrvání epopeje na jihu Moravy kývne. Hlavnímu městu totiž stále chybí nejen nové vhodné prostory pro unikátní obří plátna. Ani myšlenka umístit dvacítku pláten provizorně v Křižíkově pavilonu B nemůže být zatím realizována.

Nutné práce na rekonstrukci pavilonu totiž ještě ani nezačaly. "Regulérní prostory nejsou, náhradní prostory nejsou, takže stěhovat v podstatě není kam," komentoval to starosta Krumlova Jaroslav Mokrý.

Jeho slova nijak nevyvrátil pražský radní pro kulturu Milan Richter. Přílišnou šanci na další setrvání Slovanské epopeje v Krumlově ale nevidí.

"V tuto chvíli máme posudky na úpravu Křižíkova pavilonu a ty bude muset ještě vidět rada hlavního města Prahy," řekl Richter. Podle něj se ale stěhování pláten uskuteční nejpozději do jara. "Myslím, že začátek příštího roku je reálné datum. Já to odhaduji na únor," popsal.

Termín stěhování se podle něj již více odsouvat nebude. "Nemyslím si, že tam dojde k posunu, protože ty zásahy do Křižíkova pavilonu nejsou tak velké, nejsou tak zásadní," prohlásil.

Přes jeho přesvědčení však naděje Krumlovských zcela nevyhasla. Jejich žádost o další ponechání epopeje v Krumlově totiž musí projednat celá rada hlavního města.

"Nechci předjímat její rozhodnutí, to není jen na mně. Pokud tedy takový dopis dostanu, předložím jej radním a ti se k tomu vyjádří. Pak můžeme s jistotou říci, zda tomu návrhu bude, nebo nebude vyhověno," nastínil Richter.

V Křižíkově pavilonu by měla plátna viset přibližně tři roky - tak dlouho podle Richtra potrvá výstavba nového pavilonu. Ten by byl podle prvotních návrhů vyšší než ruské kolo, které v areálu Výstaviště stojí, a vypadal by zvenku jako krabička od sirek.

"Podle mého osobního názoru by se do pavilonu mohlo z Panské ulice přestěhovat Muchovo muzeum a mohla by tu vzniknout aukční síň," dodal Richter.

Stěhování obrazů, které Mucha daroval Praze, je podle vedení Moravského Krumlova nesprávným krokem. Plátna zobrazující výjevy z dějin Slovanů jsou na zámku v Moravském Krumlově již od padesátých let minulého století.

"Nezpochybňujeme vlastnictví hlavního města, ale apelujeme na morální právo a to by mělo být na straně toho, kdo vytáhl dílo takříkajíc z popela. Praha měla osmdesát let na to, aby se o Muchovy obrazy postarala, a neudělala to," prohlásil nedávno starosta Mokrý.

Autor:Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz