Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy se pozdrží

  18:15aktualizováno  18:15
Už řadu měsíců vyvolává zmínka o Slovanské epopeji Alfonse Muchy u Moravskokrumlovských vrásky na čele. A s nadcházejícím koncem roku čím dál více - kvůli jejímu chystanému přesunu z tamního zámku do Prahy.

Slovanská epopej Alfonse Muchy se bude z Moravského Krumlova stěhovat do Prahy | foto: Radek Miča, MAFRA

"Od ledna příštího roku by se obrazy měly objevit v Křižíkově pavilonu B," vzkázali do Krumlova letos v květnu pražští radní.

Přesto vedení Krumlova připravilo dopis, na jehož základě žádají hlavní město o prodloužení nájemní smlouvy na tento dlouholetý turistický magnet města, který však patří Praze. Radní dnes s dopisem seznámili i své zastupitele.

Očekávají, že Praha jim na další rok setrvání epopeje na jihu Moravy kývne. Hlavnímu městu totiž stále chybí nejen nové vhodné prostory pro unikátní obří plátna. Ani myšlenka umístit dvacítku pláten provizorně v Křižíkově pavilonu B nemůže být zatím realizována.

Nutné práce na rekonstrukci pavilonu totiž ještě ani nezačaly. "Regulérní prostory nejsou, náhradní prostory nejsou, takže stěhovat v podstatě není kam," komentoval to starosta Krumlova Jaroslav Mokrý.

Jeho slova nijak nevyvrátil pražský radní pro kulturu Milan Richter. Přílišnou šanci na další setrvání Slovanské epopeje v Krumlově ale nevidí.

"V tuto chvíli máme posudky na úpravu Křižíkova pavilonu a ty bude muset ještě vidět rada hlavního města Prahy," řekl Richter. Podle něj se ale stěhování pláten uskuteční nejpozději do jara. "Myslím, že začátek příštího roku je reálné datum. Já to odhaduji na únor," popsal.

Termín stěhování se podle něj již více odsouvat nebude. "Nemyslím si, že tam dojde k posunu, protože ty zásahy do Křižíkova pavilonu nejsou tak velké, nejsou tak zásadní," prohlásil.

Přes jeho přesvědčení však naděje Krumlovských zcela nevyhasla. Jejich žádost o další ponechání epopeje v Krumlově totiž musí projednat celá rada hlavního města.

"Nechci předjímat její rozhodnutí, to není jen na mně. Pokud tedy takový dopis dostanu, předložím jej radním a ti se k tomu vyjádří. Pak můžeme s jistotou říci, zda tomu návrhu bude, nebo nebude vyhověno," nastínil Richter.

V Křižíkově pavilonu by měla plátna viset přibližně tři roky - tak dlouho podle Richtra potrvá výstavba nového pavilonu. Ten by byl podle prvotních návrhů vyšší než ruské kolo, které v areálu Výstaviště stojí, a vypadal by zvenku jako krabička od sirek.

"Podle mého osobního názoru by se do pavilonu mohlo z Panské ulice přestěhovat Muchovo muzeum a mohla by tu vzniknout aukční síň," dodal Richter.

Stěhování obrazů, které Mucha daroval Praze, je podle vedení Moravského Krumlova nesprávným krokem. Plátna zobrazující výjevy z dějin Slovanů jsou na zámku v Moravském Krumlově již od padesátých let minulého století.

"Nezpochybňujeme vlastnictví hlavního města, ale apelujeme na morální právo a to by mělo být na straně toho, kdo vytáhl dílo takříkajíc z popela. Praha měla osmdesát let na to, aby se o Muchovy obrazy postarala, a neudělala to," prohlásil nedávno starosta Mokrý.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Najdete na iDNES.cz