Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Soudce, soud, kladívko | foto: Profimedia.cz

Návrhů na insolvenční řízení je moc, čekáme problém, říká soudce

  • 0
Brněnskému soudu věřitelé v posledních měsících posílají tolik návrhů na insolvenční řízení, že soudci už mají problém vyřídit veškerou příslušnou agendu v termínu. "Těch případů je již tolik, že převyšují kapacitu soudců, kteří se tímto zabývají," popisuje situaci kolem insolvenčních řízení místopředseda Krajského soudu v Brně Jan Kozák.

V současnosti návrhy řeší třináct soudců. "Ale na to množství by nás už mělo být osmnáct. A pokud bude tento trend pokračovat, což nelze bohužel vyloučit, mám obavu, že lhůty tohoto řízení, které jsou relativně velmi krátké, začnou soudu dělat problémy. A od kolegů vím, že i u jiných soudů v kraji těchto případů přibývá," pokračuje Jan Kozák.

Při čtení průběhu některých insolvenčních řízení mě překvapilo, že návrh na jeho zahájení posílají věřitelé i kvůli poměrně malým částkám. Firma třeba nezaplatí 120 tisíc a už v tom jede.
V některých případech může opravdu jít o takové vyděračské návrhy. Věřitelé někdy zneužívají insolvence k tomu, aby dlužníka v podstatě donutili zaplatit. Když říkám donutili, takmám na mysli situaci, že když je na dlužníka podán návrh, tak je do jisté míry omezený při nakládání se svým majetkem. Je to pro něj hodně nepříjemná situace je tak tlačen k tomu, aby se s pohledávkou co nejrychleji vyrovnal. A navíc ho to znevýhodňuje, pokud chce získat nějakou veřejnou zakázku.

Přihlíží soud výši k dluhu?
Ne. Obecně platí, že výše pohledávky není v insolvenčním řízení rozhodující. Teoreticky to může být korunová záležitost. Rozhodující je, zda dlužník je, nebo není v úpadkové situaci.

Co je úpadková situace?
Když dlužník není schopen splnit své splatné závazky.

Jak to soud zjistí? Podívá se mu třeba na účet?
Nejde jen o hotovost, zkoumá i další majetek, movitý i nemovitý.

Insolvenční řízení je někdy zajímavé čtení. Věřitel podá návrh, pak ho stáhne, potom podá na stejnou firmu návrh jiný věřitel...
To může být právě ta situace, kdy věřitelé spíš zneužívají insolvečního řízení. A pokud dlužník nechce v tomto stavu setrvávat dlouho, tak tu pohledávku rychle zaplatí, než aby se bránil a zpochybňoval ji. Dělá všechno pro to, aby odstranil insolvenční řízení.

To je docela bič na dlužníky...
Je to bič, to je pravda. Dlužník se sice může bránit následně, podat žalobu na náhradu škody vůči navrhovateli, ale to se zatím využívá poměrně málo.