Měřící přístroj v teplárně

Měřící přístroj v teplárně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Návštěvníci teplárny zjistí, jak se vyrábí teplo pro Brno

  • 2
Lidé v Brně mohou v sobotu zjistit, jak se vyrábí teplo pro 370ti tisícové město. Teplárny Brno chystají v pěti svých provozech den otevřených dveří. Zájemci se tak dostanou na místa, kam za normálních okolností mohou jen proškolení pracovníci.

"Podobná akce se v Brně konala naposledy před třemi lety a navštívilo ji několik stovek lidí. Letos zřejmě bude velkým lákadlem moderní Červený mlýn, ale i maloměřická teplárna, o které se v poslední době hodně mluví kvůli plánované přístavbě," uvedla mluvčí firmy Liliana Geisselreiterová.

 "Spoustu lidí lákají i naše komíny, přístup na ně ale bohužel z bezpečnostních důvodů neumožňujeme," doplnila.

Brněnské teplárny mají kotle na plyn i na uhlí. Lidé se dostanou třeba do nejstaršího provozu na Špitálce, který poprvé zahájil dodávky 4. prosince 1930. "Otevřena bude i současná nejmodernější teplárna Červený mlýn v ulici Cimburkova, která se svými parametry řadí mezi evropskou špičku," poznamenala Geisselreiterová.

Červený mlýn je zatím jediný brněnský provoz, který umí z plynu kromě tepla vyrábět také elektřinu. "Díky tomu mohou Teplárny Brno účtovat za teplo o něco méně, než kdyby elektřinu neprodávaly," připomněla mluvčí.

Podobný systém by měl za několik let fungovat také v nových kotlích v brněnských Maloměřicích. Už teď tam teplárna stojí, městská firma plánuje její rozšíření.

Teplárny Brno dodávají teplo pro zhruba 92 tisíc domácností.


Témata: Elektřina, Plyn, uhlí