Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nečekaně klidná sobota ve znamení motorek se přesunula z okruhu do ulic

  16:42aktualizováno  15. srpna 18:52
Žádné incidenty, plynulý odjezd tisíců aut a motorek od závodiště a žádné hlášené krádeže. Takto klidný byl sobotní den letošního motocyklového Grand prix na Masarykově okruhu v Brně. "Přičítáme to malému množství lidí," vysvětlila mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Rakouští a čeští policisté kontrolují na výpadovce z Brna odjíždějící motocyklisty | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Policisté a strážníci byli připraveni až na 100 tisíc diváků. "To je opravdová rarita, je tu vážně málo návštěvníků. V klidu byla dokonce i noc z pátku na sobotu," řekl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Také odjezd od okruhu byl zcela bezproblémový. Jak podle republikové policie, tak podle Městské policie Brno. "Vše bylo v pořádku, bez incidentů, podnapilých, krádeží a ztracených dětí," líčila nečekanou idylu mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. V podobném duchu kvitoval uplynulý den i mluvčí policie Bohumil Malášek.

Spolu s mnohými návštěvníky Automotodromu se teď ženy a muži v uniformách přesouvají do brněnských ulic. Motorkáři do místních hospod, ti druzí do jejich blízkosti. Pro jistotu.

V sobotu dvě nehody

Dva polští turisté na suzuki ale k okruhu ani nedojeli. Jejich cesta skončila v sobotu odpoledne u Letovic na Blanensku. "Do jízdní dráhy jim vjel dvaačtyřicetiletý řidič osobního vozu VAZ 2107, který sám při nehodě utrpěl otřes mozku," popsal Šváb.

Pětatřicetiletého řidiče motorky i jeho o pět let mladší spolujezdkyni náraz vymrštil přes řídítka na silnici. Muž má velmi vážně zraněnou ruku, žena otřes mozku. Nikdo ze zraněných nepil před nehodou alkohol. Škoda na vozidlech je podle odhadu vyšetřovatele 90 tisíc korun. Zničený stroj má i motorkář z Řecka, kterému vjelo do cesty audi.

Nečekaně nízká návštěva

Podle policejních odhadů dorazilo na Masarykův okruh jen asi třicet tisíc diváků. Bezpečnostní složky i pořadatelé se přitom připravovali až na sto tisíc.

"Mohu potvrdit, že tento údaj zhruba koresponduje s našimi čísly," řekl po šestnácté hodině MF DNES mluvčí Automotodromu Brno David Čížek. O hodinu později statistiku korigoval a hovořil již o 68 tisících fanoušků motocyklového sportu.

Podle Čížka však není nutné mluvit o neúspěchu. "Přímo zklamání to pro nás není. Dalo se to očekávat například vzhledem k ekonomické krizi. Není to zklamání," zopakoval mluvčí. "Hlavní nápor samozřejmě čekáme v neděli, to by mohlo dorazit dalších až sto padesát tisíc lidí," věřil mluvčí.

Udivený z poklidného vývoje byl mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. "To je opravdová rarita, teď je tu vážně málo návštěvníků. Kempy jsou poloprázdné, i proto je takový klid," shrnul pro MF DNES Šváb.

Podle něj existují dva další scénáře následujícího vývoje. Buďto letošní Grand prix navštíví nezvykle málo lidí, nebo se další desetitisíce dostaví na poslední chvíli. "Tedy dnes v noci anebo zítra ráno. Ovšem to by bylo něco," předvídal Šváb.

Nižší počet zájemců než v minulých letech potvrzují také strážníci.

Opilí řidiči přišli o doklady

I přes relativní klid přistihla policie několik řidičů pod vlivem alkoholu. "Už první noc přinesla řadu řidičů, kteří se před jízdou řádně posilnili alkoholem. Pohled na seznam hříšníků je alarmující. Většina z nich měla český řidičský průkaz, o který samozřejmě na místě přišla," sdělil Šváb.

Jak na okruh

Z Mendlova náměstí přes Bosonohy či Popůvky pojede k okruhu linka 400.
Z kempů v Ostrovačicích a Žebětíně jedou dvě zvláštní linky označené X.
Zřízena budou parkoviště - Na louce pod vysokým napětím u okruhu mohou parkovat autobusy a motorky, až 4 tisíce aut pak na nedalekém poli soukromníka. Při špatném počasí na staré dálnici. - Na louce u Žebětína je místo pro zaparkování asi 3 tisíc vozů.
Policie doporučuje využít MHD.

Doklady už nemá ani čtyřiadvacetiletý Němec, který nadýchal 0,7 promile. Hlídky zjišťovaly i to, zda motoristé nejezdí pod vlivem drog. Ze stovky provedených testů byl pozitivní jeden. I tak na pokutách vybraly přes 130 tisíc korun.

Policisté dlouho dopředu avizovali, že na výjezdech z města budou kontrolovat především dodávky a větší auta, do kterých by se vešla motorka. Chtějí tak zabránit krádežím motocyklů. Toto opatření poněkud komplikovalo dopravu. Menší kolony se tvořily na většině výjezdů z Brna. "Máme ve městě několik vytipovaných míst, kde kontrolujeme a zastavujeme auta. To je třeba na Vídeňské," popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Naopak příjezd k závodišti probíhal podle mluvčí brněnských strážníků Denisy Kapitančikové poměrně hladce. "Lidé sem najíždějí postupně, ještě jich není mnoho." Ani podle Maláška nebyla situace u okruhu nijak dramatická.

Městská policie se rozhodla pomoci zahraničním návštěvníkům okruhu. "Tři strážnice působí vlastně jako tlumočnice. Radí cizincům, například kde mohou zaparkovat či stanovat," řekla MF DNES Kapitančiková.

Během noci pak strážníky zaměstnávali především opilí návštěvníci Velké ceny, kteří dělali rozruch v centru Brna. "Stačila ale jen přítomnost našich hlídek a zklidnili se," sdělila mluvčí.

Tisíce fandů míří do Brna

V kempech poblíž tratě se již ve čtvrtek ubytovala necelá tisícovka fanoušků. "V pátek počty ubytovaných postupně vzrůstaly. Policisté v kempech ani na Masarykově okruhu zatím nemuseli nic řešit," uvedl mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

MOTO GP V BRNĚ

Na Grand prix míří až 200 tisíc lidí. Více čtěte zde.

Na dopravní kontroly, omezení, uzavírky, ale i na kolony a zácpy se podle policistů musejí připravit všichni, kdo se vypraví na brněnský okruh či do jeho okolí. Podle organizátorů je proto nejlepší vyrazit na závody MotoGP hromadnou dopravou. Anebo se obrnit trpělivostí.

"Obecně platí, že nájezdy nejsou tak problematické jako rozjezdy, lépe se rozptýlí, než když v neděli závody skončí. Matematiku nelze přelstít, komunikace zkrátka mají jen určitou propustnost," potvrdil mluvčí policistů Pavel Šváb.

PŘIPOMEŇTE SI

Momentky z loňské Velké ceny. Bohatou galerii otevřete kliknutím na tento odkaz.

Právě kvůli lepší průjezdnosti se dočasně zruší aktuální uzavírky, tak aby se na okruh dalo přijet ze všech směrů. Snadnější průjezd tak bude po dobu Velké ceny například v Bosonohách nebo na kruhovém objezdu na Veselce.

Velká cena Brno 2009 - Valentino Rossi

"Jiné uzavírky ale přibudou. Například na silnici od Žebětína bude uzávěra u kempu hasičů, další pak na spojovací cestě k tribuně ve směru na Ostrovačice nebo na křižovatce z hlavní silnice směrem k paddocku," popsala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Přibudou také dočasné dopravní zákazy a omezení. A kvůli plynulosti provozu přitvrdí i policisté. "Důsledně budeme kontrolovat, aby lidé jezdili až na okruh jen s platným povolením, odtahovat budeme i ty, kteří stojí na lesních cestách, nerespektují přenosné dopravní značení nebo zákazy," dodala mluvčí. Krizová podle ní bude situace hlavně na Ríšově ulici a křižovatce na Křivánkově náměstí, kde se budou otáčet svozové autobusy.

Proč závodníci neznají Brno

Žijí ve vlastním mikrosvětě. Celý článek zde.

"Připraveni jsme na nápor desetitisíců cestujících. Podle aktuální poptávky jsme připraveni zkrátit půlhodinový interval speciální linky 400 i na dvě až pět minut," ujistila mluvčí DPMB Hana Pohanová.

Ani hromadná doprava ale nebude mít přednost vždy. Po skončení závodů totiž jako první okruh opustí pěší. Asi po hodině pustí policie i řidiče.

POLICIE CHCE BÝT VŠUDE

Dražší restaurace, stovky motorkářů, časté kontroly u silnic, strážníci v ulicích. To čeká o víkendu všechny, kteří se budou pohybovat v Brně a okolí.

Pořadatelé závodů silničních motocyklů na Masarykově okruhu očekávali, že by letos mohl padnout předloňský divácký rekord. Tehdy se za tři dny závodů na automotodromu vystřídalo 245 tisíc diváků. "Mělo by nám vyjít i počasí, takže šanci na rekord máme. Loni to nevyšlo jen o šest tisíc, myslíme, že za to mohl déšť. Vstupenek je zatím dost," řekl včera před volnými tréninky mluvčí Automotodromu David Čížek.

V okolí okruhu i v centru města, kam chodí návštěvníci v noci za zábavou, se za víkend vystřídá na 200 strážníků a tisíc policistů. "Hlídáme hlavně narušování nočního klidu a nejrůznější krádeže a rvačky. Také mnohem víc sledujeme záznamy z pouličních kamer," sdělila mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

A některé podniky přívalů hostů využily a zdražily. "Ceny piva jsme posunuli zhruba o pět korun nahoru, teď je přece Velká cena," uvedl zaměstnanec Pivovarské restaurace na Mendlově náměstí.

Naopak provozovatelé kempů pocítili fakt, že návštěvníci letos šetří. "Jezdí na poslední chvíli. Ve čtvrtek jich tu bylo o polovinu míň než loni. Kemp se nejspíš zaplní, ale později, nejspíš až v pátek odpoledne," řekl Josef Jelínek z kempu Start u sjezdu Kývalka, ve kterém v pátek ráno bylo asi osm stovek lidí. (rys)

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Putování Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích nabízí jedinečnou možnost...
Novela vinařského zákona působí zmatky, proti podvodníkům však pomohla

Už půl roku platí mnohými kritizovaná novela vinařského zákona. Její iniciátoři ji prosadili hlavně proto, že chtěli omezit falšování vína a potírat černý trh,...  celý článek

Na 190. kilometru dálnice D1 havarovaly v pátek dva kamiony. Hasiči museli...
Po srážce kamionů byl zablokovaný sjezd z D1 do Brna, tvořily se kolony

Dálnice D1 byla v páteční odpolední špičce u sjezdu na Brno ve směru od Prahy uzavřená. Na 190. kilometru havarovaly dva kamiony a hasiči museli jednoho z...  celý článek

Marihuana (ilustrační snímek)
Nabídli známé sušenky s marihuanou, teď jim hrozí pět let ve vězení

Až pětiletý pobyt ve vězení hrozí mladému páru z Brna, který na návštěvě ve svém bytě pohostil kamarádku kávou a sušenkami. Že je v nich marihuana jí ale řekl...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.