Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechtějí, aby jim bitevní vrtulníky rušily bohoslužby

  8:58aktualizováno  8:58
Ještě ani naplno nezačal výcvik vrtulníků na vojenské základně v Náměšti nad Oslavou a armáda už řešila problém. Počátkem září si stěžoval jeden z obyvatel Sedlece na Vysočině, což je ves těsně vedle letiště, že mu snad vrtulník shodil křidlice ze střechy.

Tygří letka v Náměšti nad Oslavou - Všech 24 bitevních vrtulníků přerovské elitní tygří letky už je na vojenské letecké základně v Náměšti nad Oslavou | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Z jednoho domku měl při nízkém přeletu vysát vzdušný vír od vrtulníku střešní tašky," oznámil sedlecký starosta Pavel Petrák. Mluvčí náměšťské základny Ludmila Formánková potvrdila, že tento incident skončil na stole vojenské policie.

"Ten pán volal státní policii a ta případ předala vojenské. Vše bylo důkladně prošetřeno. Vojenská policie si vyžádala i dokumenty z věže. Ukázalo se, že střechu nemohl poškodit žádný letoun. Vždyť ti lidé ani žádné letadlo neviděli," zdůraznila Formánková.

Elitní letka
Obyvatelé z okolí letiště čekají, až začnou mohutné bitevní helikoptéry brázdit nebe pravidelně. Od prvního října bude na základně oficiálně spuštěn smíšený letecký provoz deseti proudových letounů L-39 Albatros a čtyřiadvaceti vrtulníků Mi-24/35. Ty se sem přemístily z Přerova v létě. Je to elitní tygří letka.

"Nad námi párkrát přeletěly vrtulníky. Měli jsme strach z burácení, ale rachot nebyl zatím nijak hrozný. Uvidíme, až začnou cvičit pravidelně," poznamenal sedlecký starosta Petrák.

Základna ještě nemá přesný plán výcviku pro vrtulníky. "Přerovští se musejí sžít. Bude to pro ně výcvik v novém prostoru. Počítáme i s nočními lety, ale vše teprve naplánujeme," uvedl Petr Ivánek, zástupce náčelníka štábu s tím, že proudové L-39 cvičí v úterý, ve středu a čtvrtek. Občas až do noční jedenácté hodiny.

"Jsme připraveni i na případné stížnosti lidí na hluk. Ukáže až čas, jak se s vrtulníky obyvatelé srovnají," zamyslel se Ivánek.

Náměšťský starosta Vladimír Měrka míní, že si lidé na  nové stroje zvyknou. "Živá základna je pro nás zdroj obživy. Bez ní by celý region prodělal sociální otřes. Pokud si obyvatelé přijdou stěžovat na radnici kvůli vrtulníkům, pak to budu řešit se základnou," vzkázal Měrka.

"Armáda nám vychází vstříc. My jsme už dříve hlavně nechtěli, aby letouny cvičily ve dnech volna, kdy lidé odpočívají, nebo v neděli, aby při přeletech nerušil hluk bohoslužby v kostele. Dohodli jsme se, že v létě budou létat maximálně do třiadvaceti hodin, v zimě do dvaadvaceti. To základna ctí a věřím, že bude ctít nadále," konstatoval Měrka.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz