Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedělní mše v Brně: hody žebráků. Církev ani policie nic nezmůže

  6:01aktualizováno  6:01
Je neděle, před devátou ranní. Na mši na Petrově míří desítky věřících. Někteří už mají nachystaných pár mincí v ruce, jiní vytahují peněženku. Cestou totiž musí minout staršího muže, který sedí u vchodu do chrámu a s nataženou rukou prosí o drobné. Většina z nich jej ale mine bez povšimnutí.

Žebrající cizinci u brněnských kostelů | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Je to známá firma, žebrá tady pravidelně," říká žena, která mu dala dvacetikorunu.

O hodinu později začíná bohoslužba v kostele u sv. Tomáše. U dveří také "vítá" lidi natažená ruka. Tentokrát mladé cizinky s dítětem v náručí.

Podobná scéna se opakuje u většiny brněnských kostelů. Žadonící dobře vědí, kam si stoupnout. Pomoc bližnímu mají křesťané v "popisu práce". Jasným důkazem je Jaroslav, který v neděli prosil o pomoc u kostela sv. Jakuba. "Lidé si mají pomáhat. Svět je zlý. Ale lidé z kostela jsou hodní," má jasno starší muž. Víc se bavit nechce. Stejně jako ostatní žebrající.

Někteří dokážou být i agresivní
Ale ti i věřící dovedou pěkně rozhněvat. "Jsou to pořád stejní lidé. Někdy dokonce přebíhají z kostela do kostela, podle toho, kdy začíná mše. Někteří jen sedí, ale jiní zastoupí cestu a jsou neodbytní," popsala nejen nedělní zážitky Brňanka. Jméno uvést nechtěla. Ale dodala, že žebráci umí být i agresivní. "Křičí a nadávají, když je minete bez povšimnutí. Někdy je vidět, že jsou i opilí, ale to spíš při večerních mších," podotkla.

Církev o nepříjemném problému před svatostánky ví, ale dělat s tím nic nemůže. "Setkáváme se s tím už mnoho let, prosebníků před kostely posedává i několik zároveň," připustila Martina Jandlová z brněnského biskupství.

Žebrající cizinci u brněnských kostelů

"Obzvlášť v centru Brna. A je pravda, že někdy je jejich chování dost arogantní a obtěžující. My je ale bereme jako lidi v nouzi a snažíme se je posílat do středisek, kde jim mohou pomoci. Nakrmí je, obléknou do čistých šatů a případně tam mohou i přespat," podotkla Jandlová.

Například farář z kostela sv. Jakuba má několik takových "zákazníků". "A vozí je tam sám," dodala mluvčí. Připustila také, že někteří žadonící lidé mohou důvěry věřících i zneužívat. Což je nešvar dnešní doby. I když žebráci využívali povznesené nálady lidí jdoucích z kostela už ve středověku. "Rozdíl tu ale je. Tehdy lidé žebrali, jen když to opravdu potřebovali. Třeba tělesně postižení, kteří nemohli sehnat práci," popsala brněnská historička Milena Flodrová.

Lidé prosící o pomoc u chrámů jsou úplně specifická skupina, říkají brněnští strážníci, kteří jsou s žebrajícími a bezdomovci v kontaktu každý den.

Chybí vyhláška, která by žebrání zakázala
"V centru města se pohybují většinou partičky mladých lidí. Ale před kostely, hlavně v neděli, bývají spíše jednotlivci a starší. Snažíme se je kontrolovat. Většinou nám ale nezbývá nic jiného než je pouze vykázat. Vyhláška o žebráctví totiž byla před několika lety zrušena," podotkla Denisa Kapitančiková, mluvčí brněnské městské policie.

Strážníci tak žebráka nemohou pokutovat. "Dřív jsme mohli. A dělali jsme to právě například při obtěžování před kostely, v centru města nebo u škol. Nyní to definujeme jen jako veřejné pohoršování a člověka můžeme maximálně předat příslušné radnici, která si ho předvolá k podání vysvětlení," vysvětlila Kapitančiková.

Na obtěžování žadonícími individui upozorňují Brňané policii několikrát týdně. "Ale strážníci to kontrolují i při běžné hlídce. Už je znají, jsou to známé firmy. Nejvíce jich je tam, kde jsou lidé, takže u nádraží, na České nebo na náměstí Svobody," sdělila mluvčí.

Čichá toluen a zvrací, strážníci jej honí po Brně
Vůbec nejčastěji pacifikují osmadvacetiletého mladíka, který v centru města pravidelně pije alkohol a čichá toluen. "Často zvrací a tím pohoršuje okolí. Neustále chodí někde po centru. Má halucinace, mluví z cesty a lidé se ho bojí. Když je unavený, sedne si do tramvaje a usne. My ho pak naháníme po celém Brně," popsala Kapitančiková.

Vedení města Brna o znovuzavedení vyhlášky, která by žebráctví ve městě zakazovala, v poslední době zase uvažuje. "Je to ale zatím ve fázi přípravy," poznamenal k tomu primátor Roman Onderka.

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz